POLSKA LIGA PODNOSZENIA CIĘŻARÓW 2022. NOWY REGULAMIN ROZGRYWEK. CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA!
Według kalendarza imprez centralnych PZPC na rok 2022, w dniach 26-27 lutego zaplanowana została I runda Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów (PLPC) – Drużynowych Mistrzostw Polski. Nowa nazwa, nowa formuła rozgrywek pod kierownictwem także nowej Komisji Ligii!. Najwyższy czas na przyjmowanie zgłoszeń do rozgrywek PLPC 2022!
Pierwszą imprezą centralną w kalendarzu PZPC na 2022 jest I runda PLPC. Polska Liga Podnoszenia Ciężarów 2022, to nic innego jak rozgrywki o Drużynowe Mistrzostwo Polski według nowego regulaminu rozgrywek, opracowanego przez nową Komisję Ligi i zatwierdzonego przez Zarząd PZPC. Poniżej prezentujemy go po raz pierwszy i bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z nim. Jest w nim bowiem wiele istotnych zmian.
Jednocześnie Komisja Ligi bardzo prosi o zgłaszanie się do rozgrywek na sezon 2022! Do końca stycznia, tj. do poniedziałku, 31.01.2022 czekamy na zgłoszenia zainteresowanych klubów do udziału w rozgrywkach PLPC 2022. Prosimy je nadsyłać na adres e-mail: daniel.dolega@pzpc.pl. z adnotacją: PLPC 2022 – zgłoszenie!
Oto najważniejsze zmiany zawarte w Regulaminie Rozgrywek Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów-Drużynowych Mistrzostw Polski (Regulamin PLPC – w załączniku poniżej):
- I liga – 10 aktualnie najlepszych zespołów w kraju, podzielonych na 2 strefy: północ i południe; podział na strefę północną i południową będzie dokonywany każdorazowo przed rozpoczęciem rozgrywek w danym roku wzdłuż linii równoleżnika, w taki sposób, by w każdej ze stref znalazło się 5 zespół.
- II liga – jeżeli liczba zgłoszonych zespołów wyniesie 12, II liga zostanie podzielona na 4 strefy: północny-zachód, północny-wschód, południowy zachód, południowy wschód wzdłuż linii równoleżnika i południka, w taki sposób, by w każdej ze stref znalazło się 3 zespoły - zespoły w swoich strefach rozgrywają mecz i rewanż; w przypadku większej liczby zespołów utworzona zostanie III liga, startująca w trzech rzutach (na zasadach z 2021 r.).
- Zawodnik w ciągu jednego sezonu może reprezentować maksymalnie dwa kluby, w przypadku, w którym zmieni barwy klubowe w lipcowym oknie transferowym. To samo dotyczy zawodników rozpoczynających lub kończących naukę w szkołach wyższych. Zawodnik wypożyczony w danym roku może reprezentować barwy jednego klubu.
- Zawodnik wypożyczony z innego klubu musi on posiadać zgodą macierzystego klubu na starty w barwach innego klubu oraz być zgłoszony na piśmie w PZPC przez klub, w którego barwach ma startować na 7 dni przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych w danym roku, zwanych dalej „oknem transferowym”.
- W każdej drużynie może startować tylko jeden zawodnik zagraniczny. Celem uzyskania licencji PZPC, musi on posiadać zezwolenie na starty w danym roku od rodzimej narodowej federacji, jak również być zgłoszony na piśmie w PZPC przez klub, w którego barwach ma startować na 7 dni przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych w danym roku. Obcokrajowiec posiadający ważne zezwolenie na pobyt stały na terytorium Polski (….) oraz numer PESEL, jak również obcokrajowiec posiadający ważną Kartę Polaka (….) oraz numer PESEL, jest traktowany jako zawodnik zagraniczny. ale klub wnosi do PZPC opłatę jak za zawodnika wypożyczonego z Polski. Licencja zawodnika obcokrajowca jest
- Polska Liga Podnoszenia Ciężarów w I i II Lidze rozgrywane będą systemem „każdy z każdym” w formie meczy, w których biorą udział 2 zespoły (gospodarz i gość). Drużyna składa się z 6 zawodników, niezależnie od płci, w wieku od 13 lat (decyduje rocznik).
- Na końcowy wynik drużyny składa się suma punktów zdobytych przez sześciu zawodników.
- Mecz zostanie rozpoczęty, jeżeli drużyna rozpocznie go w składzie nie mniejszym niż 5 zawodników. Za zwycięstwo drużynie przyznawane są 2 pkt., za porażkę - 0 pkt. Przy równej liczbie punktów uzyskanych przez 2 zespoły o kolejności w tabeli decyduje wynik bezpośredniego meczu, natomiast przy 3 i większej liczbie zespołów z taką samą liczbą punktów decyduje suma zdobytych punktów Sinclaira we wszystkich meczach.
- Na żadnym szczeblu rozgrywek ligowych zawodnikom nie będą przyznawane premie punktowe za wiek. Na żadnym szczeblu rozgrywek ligowych zawodnikom nie będą zaliczane punkty z innych startów.
- Klub może wystawić tylko jedną drużynę w I Lidze, natomiast w II Lidze i pozostałych bez ograniczeń. Drużyna jest klasyfikowana, niezależnie ilu zawodników ukończy dwubój. W przypadku startu zawodnika nieuprawnionego drużyna przegrywa mecz walkowerem. W przypadku dyskwalifikacji zawodnika za stosowanie dopingu drużyna przegrywa mecz walkowerem i zostanie zdegradowana w kolejnym sezonie do niższej klasy rozgrywkowej, jeżeli po zakończeniu sezonu utrzyma się w I Lidze.
- W przypadku, kiedy drużyna zawodnika zdyskwalifikowanego za doping zakończy sezon na miejscu spadkowym, zostaje zdegradowana do niższej klasy rozgrywkowej w odniesieniu do poziomu rozgrywek, w którym powinna zaczynać kolejny sezon (tj. nie utrzymując się w I Lidze, nowy sezon drużyna rozpoczyna w III Lidze, jeżeli zajmie miejsce gwarantujące utrzymanie nowy sezon rozpocznie w II Lidze).
- Mecze 2. kolejki rundy finałowej będą organizowane w jednym miejscu, ale rozgrywane po sobie (np. mecz o 3 miejsce o godz. 14:00, mecz o 1 miejsce o godz. 17:00). Po meczu o 1 miejsce, nastąpi dekoracja medalistów Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów. Gospodarzem meczów 2. kolejki rundy finałowej będzie zespół, który w rundzie zasadniczej uzyskał najwięcej punktów. Przy równej liczbie punktów uzyskanych przez 2 zespoły lub więcej decyduje suma zdobytych punktów Sinclaira we wszystkich meczach rundy zasadniczej.
- Opłata startowego w każdej rundzie za każdego startującego zawodnika oraz trenera wynosi - I Liga – 70 PLN; II Liga i pozostałe – 60 PLN. Opłata ta jest wnoszona do organizatora na konferencji technicznej. W innym przypadku Sędzia główny nie dopuszcza do startu drużyny, która nie opłaciła startowego, a mecz zostanie uznany za walkower.
- Opłata za start w sezonie 2022 to - I Liga – 200 PLN; II Liga i pozostałe 100 PLN; opłata organizacyjna uiszczana przed przystąpieniem do rozgrywek - I Liga – 300 PLN, II Liga i pozostałe – 200 PLN. Opłata za start zawodnika wypożyczonego w sezonie 2022 to - zawodnik z Polski - 200 PLN, obcokrajowiec (z wyjątkiem punktu 3.6) – 2200 PLN.
- Zawody ligowe rozpoczynać się będą nie wcześniej niż o godz. 14.00, ważenie wszystkich zawodników - 120 min. przed planowanym startem. Rywalizacja odbywać się będzie w dwóch grupach po 3 zawodników z każdego klubu, między prezentacją zawodników, rwaniem i podrzutem przewiduje się min. 10-minutowa przerwa.
- Pierwsze podejścia zgłaszane są podczas ważenia. Trener ma prawo do 2 zmian do momentu wyczytania zawodnika, dotyczy każdego podejścia. Po wykonaniu udanego podejścia z automatu ustalone jest kolejne podejście o 1 kg więcej. W przypadku podejścia nieudanego ciężar pozostaje bez zmian. Zawodnik ma 1 minutę na wykonanie podejścia. Podejścia podczas meczu wykonywane są seriami, tj. 1 seria rwania, 2 seria rwania, itp. i analogicznie w podrzucie, według kolejności z protokołu. Grupy startują naprzemiennie, tj. 1 grupa wykonuje rwanie, następnie grupa 2 rwanie, po czym 1 grupa – podrzut, 2 grupa - podrzut.
- Komisja Sędziowska PZPC (KS PZPC) min. 2 tygodnie przed zawodami wyznacza 1 sędziego głównego (I liga – klasa międzynarodowa, II i III liga – minimum klasa państwowa) spoza tego okręgu na dany mecz, organizator zabezpiecza spikera (konferansjera) i sekretarza zawodów. Organizator pokrywa koszty dojazdu Sędziego Głównego w wysokości 100 PLN na każdym poziomie rozgrywek.
- Zdobywca pierwszego miejsca w I Lidze uzyskuje tytuł Mistrza Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów - Drużynowego Mistrza Polski, a zdobywca drugiego miejsca w I Lidze - tytuł Wicemistrza Polskiej Ligi Podnoszenia Ciężarów – Drużynowego Wicemistrza Polski, zdobywca trzeciego miejsca jest brązowym medalistą Polski Ligi Podnoszenia Ciężarów i brązowym medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski. Za miejsca 1-3 w I Lidze zawodnicy oraz trenerzy otrzymują medale, a drużyny puchary. Trzy najlepsze drużyny, w miarę pozyskania sponsora, otrzymuje nagrody rzeczowe lub pieniężne.
PZPC