Narodowa Reprezentacja Akademicka – finansowe wsparcie dla studiujących sportowców.
Kilkanaście dni temu w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się robocze spotkanie kierownictwa MNiSW z przedstawicielami polskich związków sportowych. Resort będzie wspierać finansowo tych sportowców-studentów, którzy obok wyczynu, chcą także edukować się na wyższych uczelniach.
Na zaproszenie kierownictwa resortu na czele z Dyrektor Generalną MNiSW Anną Budzanowską, do spotkania doszło w dniu 12 września 2019, w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Dopisali przedstawiciele związków sportowych (w tym PZPC) oraz ważnych ośrodków akademickich kraju. Pomysł finansowego wsparcia sportowców, pragnących, równolegle, obok wyczynowego uprawiania sportu uczyć się, spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem. Ze względu na to, że blikso dwugodninna konferencja miała charakter roboczy i informacyjny, komunikat dotyczący projektu otrzymaliśmy po pewnym czasie. Prezentujemy go w oryginale:
Narodowa Reprezentacja Akademicka – nowy projekt ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Ze względu na ograniczenia czasowe, wynikające z wielu godzin treningów i przygotowań do różnego typu imprez czy zawodów, sportowcy wyczynowi nie często decydują się na podjęcie nauki na studiach wyższych. Powyższe najczęściej spowodowane jest formułą organizacji studiów i koniecznością uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach, a także sesją egzaminacyjną przeprowadzaną na uczelniach w ściśle określonych terminach. Przygotowania do najważniejszych i największych imprez sportowych i konieczność skupienia się na wyniku sportowym spychają na dalszy plan myślenie o wynikach w nauce. Często też studenci, z powodu swojej kariery sportowej i wynikających z niej ograniczeń czasowych, przerywają rozpoczęte studia.
1. Opis inicjatywy
Inicjatywa wsparcia procesu edukacji studentów-sportowców w ramach Narodowej Reprezentacji Akademickiej ma na celu umożliwienie realizowania równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Obejmuje ona dofinansowanie 100 godzin indywidualnych lub grupowych zajęć dydaktycznych realizowanych w ciągu całego roku kalendarzowego, których podział będzie uzależniony od planowanego harmonogramu. Dofinansowanie będzie naliczane na podstawie liczby uprawnionych studentów-sportowców (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej, którzy posiadają obywatelstwo polskie i wskazaną w inicjatywie kategorię sportową. Środki finansowe zabezpieczone w budżecie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowane będą bezpośrednio do uczelni, w której studiują ww. studenci-sportowcy, z przeznaczeniem na dofinansowanie ich procesu kształcenia, wykraczającego poza przewidziany harmonogram zajęć dla danego kierunku studiów. Uczelnia zobowiązana będzie zapewnić studentowi-sportowcowi odbywanie studiów według indywidualnej organizacji studiów. Zadanie będzie realizowane na podstawie art. 404 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668 z późn. zm.).
2. Warunki udziału:
Do udziału w inicjatywie uprawnione są uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, na których studiują studenci – zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami (spełniający kryteria opisane w dalszej części niniejszego dokumentu), a także studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową(MM) i mistrzowską (M).
3. Wniosek i kryteria wyboru:
Przy zlecaniu zadania Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, będzie brał pod uwagę zapewnienie wsparcia wszystkim studentom sportowcom – zawodnikom szkolenia olimpijskiego, z niepełnosprawnościami oraz posiadającym klasy sportowe.
Uczelnie będą mogły składać wnioski o dofinansowanie zawierające - listę imienną studentów-sportowców przypisanych do odpowiednich grup, harmonogram planowanych kosztów z podziałem na kwartały. Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Akademicki Związek Sportowy przekażą imienną listę studentów-sportowców uprawnionych do udziału w inicjatywie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu weryfikacji zgłoszeń. Podstawą do uzyskania dofinansowania będzie zgłoszona przez uczelnię lista imienna studentów-sportowców przypisanych do odpowiednich grup, pozytywnie zweryfikowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przy ustalaniu dofinansowania decyduje przynależność studenta-sportowca
do jednej z nw. grup zawodników
- w grupie szkolenia olimpijskiego A1 i A2 oraz medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy w dyscyplinach olimpijskich;
- niepełnosprawni – medaliści igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy w dyscyplinach olimpijskich;
- sportowcy niedosłyszący – medaliści igrzysk głuchych i mistrzostw świata i mistrzostw Europy głuchych w dyscyplinach olimpijskich;
- medaliści uniwersjad i akademickich mistrzostw świata – z tym, że do ukończenia 30 roku życia;
- międzynarodowej klasy sportowej (MM) – z tym, że do ukończenia 30 roku życia;
- mistrzowskiej klasy sportowej (M) – z tym, że do ukończenia 30 roku życia.
W przypadku kryterium wiekowego wsparciem będzie objęty student-sportowiec, który na dzień 1 stycznia roku, na który uczelnia będzie wnioskować o środki finansowe nie ukończy 30 roku życia.
W zgłoszeniu konieczne będzie wskazanie osoby upoważnionej (imię, nazwisko, nr telefonu i e-mail) do uzgodnienia ostatecznej treści umowy z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz organizacji całego przedsięwzięcia i kontaktów roboczych z MNiSW.
4. Termin
Zgłoszenia do udziału w programie składać będą w imieniu uczelni rektorzy lub osoby przez nich upoważnione (w tym przypadku do zgłoszenia konieczne będzie dołączenie upoważnienia udzielonego przez rektora) w terminie do 30 listopada 2019 r., w formie dokumentu elektronicznego zatytułowanego „Narodowa Reprezentacja Akademicka” i opatrzonego podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Harmonogram realizacji programu:
- do 15 listopada 2019 – przekazanie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Akademicki Związek Sportowy listy studentów-sportowców uprawnionych do udziału w inicjatywie,
- do 30 listopada 2019 – składanie wniosków przez uczelnie,
- do 31 stycznia 2020 uzgadnianie drogą elektroniczną treści i formy podpisania umów (osobiście bądź korespondencyjnie), styczeń/luty 2020 r. podpisanie umów na dofinansowanie.
Finansowanie:
Środki finansowe naliczane są na każdego studenta sportowca w kwocie do 18.000 zł + do 10% kosztów pośrednich, niezależnie od przynależności do grupy. Koszty bezpośrednie obejmują pulę do 100 godzin indywidualnych lub grupowych zajęć (liczba godzin lekcyjnych po 45 minut x stawka przeliczeniowa 180 zł brutto) do przeprowadzenia w roku kalendarzowym według ustalonego harmonogramu. Rozkład godzinowy zajęć w semestrach powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb studenta-sportowca wynikających w szczególności z rodzaju dyscypliny, którą uprawia (sporty letnie i zimowe) i pozostaje w gestii uczelni. W ramach przyznanej puli godzin możliwe będzie przeznaczenie nie więcej niż 10 godzin na spotkania z tutorem-opiekunem studenta-sportowca do wykorzystania w ciągu roku kalendarzowego, na który zostanie przyznane dofinansowanie. Dopuszcza się zorganizowanie zajęć grupowych dla kilku studentów-sportowców uprawnionych do objęcia wsparciem. W zależności od zgłoszonej liczby studentów-sportowców uczelnia otrzyma do wykorzystania na zajęcia dydaktyczne środki finansowe stanowiące iloczyn planowanej liczby godzin oraz przyjętej stawki przeliczeniowej. Proporcjonalnie do kwoty środków przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne nalicza się koszty pośrednie. W przypadku zajęć grupowych organizowanych dla sportowców uprawnionych do udziału w inicjatywie istnieje możliwość udziału także innych niż uprawnieni do objęcia wsparciem studentów-sportowców, to jest:
- studentów-sportowców pierwszego semestru pierwszego roku studiów (I stopnia lub II stopnia), na których uczelnia będzie ubiegać się o dofinansowanie w kolejnym roku;
- medalistów dyscyplin objętych programem akademickich mistrzostw świata rozgrywanych w programach rozgrywek międzynarodowych sportu akademickiego (FISU) podczas uniwersjad i akademickich mistrzostw świata (sporty olimpijskie i nieolimpijskie).
Warunkiem sfinansowania tych zajęć z dotacji MNiSW będzie obecność na zajęciach co najmniej jednego studenta-sportowca uprawnionego do objęcia wsparciem. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zabezpieczy na dany rok budżetowy środki finansowe na sfinansowanie inicjatywy. Po zrealizowaniu zajęć dydaktycznych określonych we wniosku i w umowie uczelnia składa raport końcowy do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, na który przyznano finansowanie. Do raportu końcowego uczelnia zobowiązana jest załączyć kserokopie list obecności z podpisami studentów-sportowców uprawnionych do objęcia wsparciem, stanowiących potwierdzenie odbytych zajęć. Środki nie wykorzystane należy zwrócić w terminie do 15 stycznia roku następującego po roku, na który przyznano finansowanie.
MareK. Źródło: www.https://www.gov.pl/web/nauka/