DŹWIGAMY "CZYSTO"! LISTA METOD I SUBSTANCJI ZABRONIONYCH W 2019 ROKU
Lista Substancji i Metod Zabronionych jest aktualizowana co roku przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Określa ona grupy substancji i metod zabronionych na zawodach, poza zawodami, jak również substancje zabronione w określonych dyscyplinach sportu. Lista ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Poniżej przedstawiamy załącznik z lista substancji oraz metod zabronionych w roku 2019.
Każda zawodniczka i każdy zawodnik wszystkich kategorii wiekowych w naszej dyscyplinie, każda trenerka i trener, instruktorka i instruktor - wszyscy powinni się z wykazem takim zapoznać! Największym wyzwaniem przed jakim stoi współczesny sport, w tym podnoszenie ciężarów, jest walka z niedozwolonym wspomaganiem. Niebawem w kraju będziemy mieli pierwsze oficjalne turnieje. Na pomosty wyjdą młodziczki i młodzicy, juniorki i juniorzy młodsi, panie i panowie kategorii junior, młodzieżowiec i senior. Obok nich staną trenerzy. Dźwigamy "czysto"!
Międzynarodowy Standard Listy Substancji i Metod Zabronionych jest jednym z podstawowych elementów Światowego Programu Antydopingowego. Lista Substancji i Metod Zabronionych jest aktualizowana co roku przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Standard określa grupy substancji i metod zabronionych na zawodach, poza zawodami, jak również substancje zabronione w określonych dyscyplinach sportu. Lista ma charakter bezwzględnie obowiązujący.
Substancje zabronione na i poza zawodami we wszystkich dyscyplinach sportu
S-0 Substancje niezatwierdzone
S-1 Środki anaboliczne
S-2 Hormony i substancje pokrewne
S-3 Beta 2 agonisci
S-4 Antagoniści i modulatory hormonów
S-5 Diuretyki i środki maskujące
Substancje zabronione tylko na zawodach
S-6 Stymulanty
S-7 Narkotyki
S-8 Kanabinoidy THC, (Marihuana i Haszysz)
S-9 Glikokortykoidy
Metody zabronione w sporcie na zawodach i poza zawodami
M-1 Metody zwiększające transfer tlenu
M-2 Manipulacje fizyczne lub chemiczne
M-3 Doping genetyczny
Substancje zabronione w określonych dyscyplinach sportowych
P-1 Beta-Blokery
Lista stanowi załącznik do Międzynarodowej Konwencji Antydopingowej UNESCO przez co nakłada obowiązek na wszystkie Państwa sygnatariuszy jej wprowadzenia do prawa krajowego.
Marek/ Źródło: www.antydoping.pl/