MAZOWIECKIE GOSPODARZEM XIII OOM W SPORTACH LETNICH. FINAŁ CIĘŻARÓW W SIEDLCACH!
Od kwietnia do czerwca sporty halowe w lubuskim, od czerwca do sierpnia sporty letnie w mazowieckim Trwają finały XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W ciężarach finał OOM 2017 odbędzie się w dniach 9-12 lipca w Siedlcach! Przed nami czerwcowe turnieje strefowe.
Finałowy turniej XIII OOM w podnoszeniu cieżarów, odbędzie się w dniach 9-12 lipca (niedziela-środa) 2017 w Siedlcach. Termin troszkę dziwny jak na naszą dyscyplinę, ale damy radą bić rekordy także w poniedziałek, wtorek i środę! Zgodnie z regulaminem „Ogólnopolskie współzawodnictwo dzieci i młodzieży” na rok 2017, w finałach OOM, uczestniczą zawodnicy i zawodniczki zakwalifikowani przez odpowiednie związki sportowe, w naszym przypadku jest to PZPC. Nie później niż 3 tygodnie przed turniejem finałowym powinny zostać rozegrane turnieje strefowe OOM. W roku 2017 zawody podnoszenia ciężarów rozegrane będą w następujących kategoriach wagowych – dziewczęta – kat. 48 kg, kat. 53 kg, kat. 58 kg, kat. 63 kg, kat. 69 kg, kat. 75 kg, kat. 90 kg, kat. + 90 kg; chłopcy - kat. 56 kg, kat. 62 kg, kat. 69 kg, kat. 77 kg, kat. 85 kg, kat. 94 kg, kat. 105 kg, kat. +105 kg.
W zawodach mogą brać udział zawodnicy i zawodniczki zgodnie z zasadami podanymi w części ogólnej Regulaminu Współzawodnictwa Sportowego Młodzieży Uzdolnionej w wieku - l6 - 17 lat (w 2017 roku urodzeni w latach 2000-2001!!!).
Mamy następujące strefy współzawodnictwa:
Strefa A: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie;
Strefa B: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, łódzkie, podlaskie;
Strefa C: lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie;
Strefa D: woj. lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie.
Z zawodów strefowych do finałowych zawodów kwalifikują się
DZIEWCZĘTA:
a. po 5 najlepszych zawodniczek w dwuboju w poszczególnych kategoriach wagowych (8 kat x 5 zawodniczek = 40 zawodniczek),
b. 16 najlepszych zawodniczek wg. tabeli Sinclaira .ze wszystkich kategorii wagowych,
c. 5 zawodniczek z listy trenera kadry narodowej,
Łączna liczba startujących dziewcząt w podnoszeniu ciężarów w finałach OOM wynosi 61 zawodniczek.
CHŁOPCY
a. zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1-2 poszczególnych kategorii wagowych w 4 strefach (8 kat x 2 zawodników x 4 strefy = 64 zawodników)
b. dodatkowo 7 zawodników w każdej wadze, którzy uzyskali najlepsze wyniki w dwuboju ze szystkich stref (7 zaw. x 8 kat = 56 zawodników).
c. zawodnicy szkolenia centralnego wytypowani przez trenera kadry (maksymalnie 8 zawodników), którzy z ważnych powodów (kontuzja, choroba) nie mogli startować w mistrzostwach strefowych. Łączna liczba startujących chłopców w finałach OOM wynosi 128 zawodników.
Wg. wymienianego regulaminu. każdy zawodnik musi posiadać aktualną licencję zawodniczą PZPC, legitymować się oficjalnym dowodem tożsamości (dowód osobisty, paszport lub legitymacja szkolna) oraz posiadać książeczkę sportowo – lekarską z aktualnym badaniem i wpisem formuły antydopingowej. Weryfikacja zawodników przeprowadzona na konferencji technicznej zamyka ostatecznie listę startową zawodników.
PZPC otrzymał komunikaty organizacyjne zawodów Strefy A w Gdańsku (pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie; sędzia główny Aleksander Ogrodnik), Strefy C w Biłgoraju (lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie; sędzia główny: Ryszard Kwiatkowski) i Strefy D w Oławie (lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie; sędzia główny: Jan Podsiadły) oraz Strefy B z Konstantynowa Łódzkiego (warmińsko-mazurskie, mazowieckie, łódzkie, podlaskie; sędzia główny Tadeusz Niewiński).
W tym roku gospodarzem finałów XIII OOM w sportach halowych i letnich są województwa – lubuskie i mazowieckie. Pierwsze z nich gości młodzież w pięciu miejscowościach: Babimoście, Gorzowie Wielkopolskim, Nowej Soli, Sulęcinie i Zielonej Górze. W okresie kwiecień - czerwiec zawody rozegrane zostały bądź są jeszcze rozgrywane w następujących dyscyplinach (badminton, brydż sportowy, gimnastyka – artystyczna i sportowa, trampolina, judo (dz + ch), piłka siatkowa (dz + ch), szachy, szermierka, taekwondo olimpijskie, tenis, tenis stołowy, warcaby oraz zapasy - kobiet, styl klasyczny, styl wolny. W tej części OOM mamy ok. 2500 zawodniczek i zawodników!
Jeśli chodzi o województwo mazowieckie – pierwsze finały zaplanowane zostały na koniec czerwca, ostatnie – odbedą się w drugiej połowie sierpnia. Boks (k + m) zagości w Pułtusku, golf (dz + ch) w Legionowie, hokej na trawie (dz + ch) w Skierniewicach, jeździectwo (skoki, ujeżdżenie, KKW) w Poczerninie, kajakarstwo klasyczne (wyjątkowo) - Bydgoszcz, kajakarstwo slalomowe – w Drzewicy, kolarstwo - MTB w Warszawie, kolarstwo szosowe – w Nowym Dworze Maz., kolarstwo torowe – w Pruszkowie, BMX – w Jabłonnej, lekkoatletyka – w Warszawie, pięcioboju nowoczesny – w Warszawie, piłka nożna (dz) – w Radomiu, piłka nożna (ch) – w Płocku, piłka ręczna (dz) – Karczewie i Józefowie (ch), piłka ręczna (ch) - w Ostrołęce, piłka siatkowa-plażowa (dz + ch) – w Warszawie, podnoszenie ciężarów (dz + ch) – w Siedlcach, rugby – w Siedlce, strzelectwo-rzutki – w Rembertowie, strzelectwo-kula – w Warszawie, wioślarstwo – w Kruszwicy, łucznictwo – w Warszawie, pływanie – w warszawie, piłka wodna – w Warszawie, pływanie synchroniczne – w Ostrołęce, żeglarstwo – w Zegrzu, triathlon – w Kozienicach.
Marek Kaczmarczyk, Rzecznik Prasowy PZPC