POGRAM WALKI Z DOPINGIEM W POLSKIM ZWIĄZKU PODNOSZENIA CIĘŻARÓW!
Krajowy sezon rozpoczęty, wkrótce z polskim udziałem pierwsze w roku 2018 duże zawody międzynarodowe. Jest zatem dobra okazja do oficjalnego zaprezentowania PROGRAMU WALKI Z DOPINGIEM W POLSKIM ZWIĄZKU PODNOSZENIA CIĘŻARÓW. Prace nad nim troszkę trwały, wielkie podziękowania za wkład w jego przygotowanie należą się trenerowi Ryszardowi Soćko.
Program został dokładnie analizowany i poddawany modyfikacjom, podczas trzech, kolejnych posiedzeń Zarządu PZPC, który postanowił go zatwierdzić. W sprawach naruszeń przepisów antydopingowych, także w naszej dyscyplinie, nadrzędnym organem, który zajmuje sie aktualnie dopingiem w sporcie, jest powołana do życia w lipcu ubiegłego roku - Polska Agencja Dopingowa POLADA.
PZPC swoim programem działania POLADY wzmocnia! Tylko wspólnie możemy wyplenić zjawisko dopingu w ciężarach, w sporcie! Nie ma w podnoszeniu ciężarów miejsca dla ludzi, którzy, by osiagnąć sukces, idą na skróty, oszukują!
Walka z dopingiem jest głównym punktem programu prezesa PZPC Mariusza Jędry na kadencję 2017-2020.
W wstępie PROGRAMU WALKI Z DOPINGIEM W POLSKIM ZWIĄZKU PODNOSZENIA CIĘŻARÓW czytamy… Rok olimpijski 2016, zakończył się blamażem naszej dyscypliny, kiedy czwórka zawodników unikająca szkolenia zgodnie z programem przygotowań olimpijskich PZPC, zakończyła swoje przygotowania po pozytywnych wynikach badań antydopingowych. Próba odsunięcia podejrzanych o doping zawodników od udziału w Igrzyskach Olimpijskich podjęta na wniosek Trenera Kadry przez Prezesa Związku została zablokowana przez Zarząd PZPC. Analizując przyczyny które doprowadziły do sprzeciwu Zarządu w stosunku do wniosku o wykluczenie niesubordynowanych zawodników należy przyjąć, że jedną z nich był nieprecyzyjny program walki z dopingiem oraz brak określonych procedur w przypadku, kiedy zawodnik lub trener zmienia program przygotowań i idzie własną drogą narażając interes PZPC i polskiego sportu. W związku z powyższym, w przedstawionych założeniach „Programu walki z dopingiem”, który będzie częścią „Programu Naprawczego PZPC”, PZPC stara się określić szczegółowo prawa i obowiązki osób uczestniczących w programie przygotowań do zawodów mistrzowskich, nakreślić podstawy prawne i organizacyjne podejmowanych decyzji wynikające z przepisów Światowego Kodeksu Antydopingowego, Polskich Przepisów Antydopingowych oraz przepisów wewnętrznych obowiązujących w PZPC. Podstawą naszego „Programu” są przepisy Polskiej Agencji Antydopingowej, ale w niektórych przypadkach przewidujemy większe wymagania i sankcje w stosunku do winnych naruszenia przepisów.
Podejmujemy bezwzględną walkę o oczyszczenie dyscypliny, bez względu na koszty jakie będą temu towarzyszyły. Mimo opóźnienia w przygotowaniu i przedstawieniu „Programu”, postaramy się, aby dopracować go jak najszybciej i przedstawić całemu środowisku podnoszenia ciężarów do akceptacji i stosowania. Program zawiera wiele radykalnych decyzji, ale sankcje wymierzone będą wyłącznie w tych, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów. Każdy zawodnik, trener i inny uczestnik procesu szkoleniowego musi potwierdzić zapoznanie się i zaakceptowanie w pełni Programu. Będzie to warunek uzyskania lub przedłużenia licencji, zgodnie z Regulaminami uchwalonymi przez Zarząd.
PROGRAM WALKI Z DOPINGIEM W POLSKIM ZWIĄZKU PODNOSZENIA CIĘŻARÓW
(podstawowe założenia)
DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA
- Organizacja i prowadzenie przez PZPC (z pomocą Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA) działalności edukacyjnej w formie pracy ciągłej, poprzez bezpośrednie dotarcie do wszystkich klubów i sekcji podnoszenia ciężarów z wykładami na temat dopingu.
- Organizowanie spotkań z zawodniczkami/kami, którzy odnieśli sukcesy międzynarodowe bez naruszenia przepisów antydopingowych.
- Nawiązanie współpracy z Polską Agencją Antydopingową w zakresie organizacji spotkań edukacyjnych zawodników uprawiających sport podnoszenia ciężarów podczas zgrupowań i zawodów centralnych oraz regionalnych.
WSPÓŁPRACA Z POLSKĄ AGENCJĄ ANTYDOPINGOWĄ W ZAKRESIE BADAŃ ANTYDOPINGOWYCH
Powołanie przez PZPC pracownika na stanowisko koordynatora ds walki z dopingiem i współpracy z POLADA.
W ramach współpracy z POLADA PZPC będzie dążyć do:
- Rozszerzenia liczby badań losowych, wyrywkowych zawodników podczas jak i poza zawodami, w tym na zawodach okręgowych, turniejach okazjonalnych i „branżowych” (LZS, wojskowych, AZS) oraz zgrupowaniach okręgowych i makroregionalnych.
- W przypadku badań zawodników uprawiających sport podnoszenia ciężarów na zgrupowaniu Kadry Narodowej - stworzenia możliwości zbadania również zawodnika (w miejscu pobytu), który nie przyjechał na zgrupowanie, mimo że znajdował się na liście uczestników lub znajduje się na liście wstępnej do startu w Mistrzostwach Świata bądź Europy.
- Wprowadzenia systemu losowego wyboru przez POLADA w dowolnym czasie Klubu (sekcji) podnoszenia ciężarów, z którego wszyscy zawodnicy z licencją PZPC zostaną poddani kontroli przez POLADA w jednym czasie.
- Umożliwienia Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA wykonania badań zawodników niepełnoletnich na obecność narkotyków, kanabinoidów i stymulantów również w kontroli „poza zawodami”, (bez zapowiedzi). Działania te stanowiłyby również element „Programu Wychowawczego i Etycznego ”PZPC, który zostanie przedstawiony do końca b.r.
- Informowania o podejrzeniach wystąpienia zjawiska dopingu w sporcie podnoszenia ciężarów, w rozumieniu obowiązujących przepisów, w szczególności ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie.
SZCZEGÓŁOWE SYTUACJE I SANKCJE
- Wprowadzenie większej odpowiedzialności opiekunów (trenera, lekarza, fizjoterapeuty) oraz macierzystego klubu, za stosowanie dopingu przez zawodnika(-czkę). Każdy przypadek dopingu i jego związek z działaniem tych podmiotów będzie rozpatrywany przez PZPC.
- Wprowadzenie obowiązku poniesienia wszelkich kosztów procedur odwoławczych (badanie próbki B, odwołania do wyższych instancji, itp.) przez zawodnika, który będzie miał pozytywny wynik badań antydopingowych (próbka A). Jeśli w wyniku odwołania zawodnik zostanie uniewinniony lub kara nie zostanie nałożona, koszty postępowania odwoławczego poniesie POLADA.
- Wprowadzenie na etapie uzyskiwania licencji obowiązku dla klubów sportowych oraz zawodników zawarcia umów o zobowiązaniu do przestrzegania przepisów antydopingowych.
- Wprowadzenie obowiązków dla klubów sportowych w zakresie monitorowania zmian w Polskich Przepisach Antydopingowych i Światowym Kodeksie Antydopingowym Światowej Agencji Antydopingowej (The World Anti-doping Code) oraz zmian i aktualizacji Listy Substancji i Metod Zabronionych Światowej Agencji Antydopingowej.
- Wprowadzenie obowiązków dla klubów sportowych w zakresie informowania o zmianach w Polskich Przepisach Antydopingowych i Światowym Kodeksie Antydopingowym Światowej Agencji Antydopingowej (The World Anti-doping Code) oraz zmian i aktualizacji Listy Substancji i Metod Zabronionych Światowej Agencji Antydopingowej:
a. sportowców/zawodników reprezentujących barwy klubów sportowych;
b. członków sztabu szkoleniowego klubów sportowych;
c. członków władz klubów sportowych;
d. członków personelu medycznego, rehabilitacyjnego itp. zatrudnionego w klubach sportowych;
e. innych pracowników klubów sportowych niezależnie od podstawy zatrudnienia.
Wprowadzenie do Regulaminu Rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski zapisu: „pozytywny wynik dopingowy zawodnika na zawodach ligowych powoduje automatyczne wycofanie drużyny z bieżącego cyklu rozgrywek i degradację do niższej klasy w roku następnym.
Co do zasady, klub sportowy, którego zawodnik lub członek sztabu szkoleniowego naruszy przepisy antydopingowe nie będzie otrzymywał żadnego wsparcia ze strony PZPC i nie będzie mógł organizować żadnych zawodów od szczebla okręgowego do międzynarodowego w okresie 1 roku.
Klub, którego zawodnicy lub członkowie sztabu szkoleniowego co najmniej trzykrotnie naruszą przepisy antydopingowe w ciągu 1 roku, zostanie wykluczony z rozgrywek indywidualnych i drużynowych na poziomie centralnym na okres 1 roku.
OGRANICZENIA I ZAKAZY WYDANE PRZEZ PZPC:
- Wprowadzenie zakazu używania na zgrupowaniach i zawodach centralnych odżywek i suplementów „własnych”, nieotrzymanych z PZPC lub wydanych przez lekarza Kadry Narodowej (dopuszcza się stosowania innych niż wydane przez PZPC oryginalne suplementy i odżywki, ale pod warunkiem każdorazowej zgody na ich użycie wydanej na piśmie przez lekarza Kadry) pod rygorem zastosowania sankcji dyscyplinarnych.
- Wprowadzenie bezwzględnego zakazu samodzielnej zmiany Programu Przygotowań do zawodów mistrzowskich przez zawodnika, bez zgody Trenera Kadry Narodowej i Kierownika Wyszkolenia a tym samym wprowadzenie obowiązku poddania się wszystkim badaniom antydopingowym prowadzonym przez WADA, IWF i POLADA.
INNE POSTANOWIENIA:
Aby skutecznie przeciwdziałać zjawisku dopingu w sporcie, poza wprowadzeniem Programu walki z dopingiem, należy pomóc zawodnikom w przygotowaniach i osiąganiu wysokich rezultatów sportowych przez:
- Przekonanie zawodników, że w określonych warunkach możliwe jest bicie rekordów bez stosowania dopingu, co udowodniło wielu naszych zawodników;
- Przedstawienie profesjonalnego programu dozwolonego wspomagania;
- sprawdzenie składu proponowanych odżywek i suplementów pod kątem zanieczyszczeń i zgodności ilościowej i jakościowej w stosunku do wartości deklarowanych przez producenta;
- Unowocześnienie szkolenia przez wykorzystanie nowych możliwości zapisu analizy techniki i obciążeń treningowych, zmianę metodyki treningu;
- Zmianę kryteriów oceny Trenerów Kadr najmłodszych grup wiekowych, przyjmując za najistotniejsze: wszechstronność szkolenia, postępy w technice, równą progresję wyników, kształtowanie cech charakteru i poziom pracy wychowawczej z młodymi zawodnikami.
- Zmianę kryteriów oceny zawodników najmłodszych grup wiekowych, przyjmując że wynik sportowy zawodnika nastoletniego nie może być jedynym kryterium jego oceny. Musimy brać pod uwagę poziom cech motorycznych równą progresja wyników, poziom cech wolicjonalnych, zaawansowanie i postępy w technice, możliwości rozwojowe.
- Rozszerzenie „Programu walki z dopingiem” o „Program Wychowawczy i Etyczny”, określający zasady wychowawcze i etyczne, uwzględniający zakaz używania narkotyków, środków psychotropowych, alkoholu, itp.
- Stosowanie jednego systemu kar i nagród dla wszystkich zawodników.
Polski Związek Podnoszenia Ciężarów