Międzynarodowa Konferencja „Podnoszenie ciężarów: co z przyszłością”
W Rzymie pod auspicjami Włoskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów, Włoskiego Komitetu Olimpijskiego i Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów w dniach 25-26 stycznia 2008 r. odbyła się konferencja międzynarodowa pt. „Podnoszenie ciężarów: co
z przyszłością".
W Konferencji uczestniczył Waldemar Baszanowski - Prezydent EWF i Marino Ercolani Casadei - Sekretarz Generalny EWF oraz prezesi ok. 16 narodowych federacji podnoszenia ciężarów z Europy: Włoch, Hiszpanii, Malty, Anglii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Polski, Belgii, Grecji, Słowacji, Bułgarii, Albanii, San Marino, Turcji.
Ponadto w konferencji uczestniczyli dr Marino Pescante - członek Prezydium MKOl,
dr Raffaelo Pagnozzi - Sekretarz Generalny Włoskiego Komitetu Olimpijskiego, dr Riccardo Agabion - wiceprezydent Włoskiego Komitetu Olimpijskiego i dr Michaele Barbone - członek Zarządu Włoskiego Komitetu Olimpijskiego.
Referat wprowadzający do dyskusji dot. zmian w funkcjonowaniu europejskich ciężarów przedstawił Antonio Urso - Prezes Włoskiego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz Zygmunt Wasiela - Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Na bazie tych dwóch wystąpień i wystąpienia Waldemara Baszanowskiego - Prezydenta EWF rozpoczęła się bardzo ożywiona dyskusja. Mówiono o coraz wyższych wymaganiach stawianych przed ciężarowcami w Europie i na świecie, konieczności sprostania wymogom współczesnej walki sportowej przez zawodników przygotowujących się w sposób profesjonalny.
Nie może w tym procesie zabraknąć aktualnego dorobku nauki; wykorzystania dorobku naukowego w podnoszeniu efektywności treningu i walki sportowej. Dużo miejsca w dyskusji poświęcono bardzo ważnym zadaniom stojącym przed EWF i narodowymi federacjami w walce z dopingiem. Dokonano analizy „wpadek dopingowych" .Na ten temat również wypowiadali się goście konferencji, w tym m.in. członek MKOl - dr Marino Pescante. Stwierdzono, że walka z tym problemem wymaga zaangażowania wielu ludzi o różnych specjalnościach, jako że zjawisko to podlega ustawicznym zmianom. Przybywa substancji zakazanych. Doping stał się problemem społecznym, dlatego też wiedzę o nim należy głosić powszechnie, wiarygodnie i rzetelnie. Jak stwierdzili dyskutanci przez edukację można oczekiwać postępu w jego zwalczaniu. Strona polska wniosła również pod rozwagę przyjęcie patronatu EWF nad Mistrzostwami Unii Europejskiej, jako oficjalnymi Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy już od 2009 roku. Propozycja ta znalazła uznanie w u wielu delegacji na konferencję. Uznano również za celowe, aby mistrzostwa te były otwarte dla pozostałych państw spoza Unii Europejskiej.
Zygmunt Wasiela Prezes PZPC postawił również wniosek, aby wzorem innych federacji sportowych, doprowadzić do nagradzania finansowego medalistów Mistrzostw Europy Seniorek i Seniorów. Delegacja polska zaproponowała również wymianę myśli szkoleniowej na szczeblu szefów wyszkolenia i trenerów kadr narodowych oraz zorganizowanie profesjonalnego z nagrodami pieniężnymi Pucharu Europy komercyjnego np. w kat. 105 kg i +105 kg (na początek).
Zgłoszono również (strona polska) powołanie przy EWF komisji historyczno-statystycznej. Należy podkreślić, że wniosek zgłosił Prezesowi Pan Marek Drzewowski - właściciel strony internetowej www.polska.sztanga.prv.pl Inicjatywa ta znalazła uznanie wśród delegacji.
Postanowiono, że wnioski z Konferencji zostaną przekazane na Kongresie Sprawozdawczo-Wyborczym Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (EWF), który będzie obradował w dniu 13 kwietnia br. w Wenecji podczas Mistrzostw Europy Seniorek i Seniorów w Lignano Sabbiadoro.
Prezes PZPC podczas spotkania z Panem Antonio Urso - Prezesem Włoskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów przekazał gotowość strony internetowej www.polska.sztanga.prv.pl
i osobiście Pana Marka Drzewowskiego do przekazywania bezpośrednio wyników z Mistrzostw Europy w Lignano Sabbiadoro. Strona włoska przyjęła propozycję z zadowoleniem. W najbliższych dniach w tej sprawie zostaną podjęte dalsze rozmowy przy udziale PZPC.
PZPC jest również zainteresowany tym przedsięwzięciem, jako że ma to istotny wpływ na możliwość bieżącego zapoznawania się z wynikami przez naszych sympatyków podnoszenia ciężarów.