dr Augustyn Dziedzic – wybitny polski trener 31 stycznia br. kończy 80 lat.
Z okazji zbliżającej się 80 rocznicy urodzin dr Augustyna Dziedzica Zarząd PZPC składa wybitnemu trenerowi, wychowawcy wielu pokoleń sportowców serdeczne życzenia urodzinowe - życząc wielu sukcesów w życiu osobistym oraz dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Augustyn Dziedzic urodził się 31.01.1928r.
Wychowankowie tego wybitnego trenera podnoszenia ciężarów sięgali niejednokrotnie i to z powodzeniem po olimpijskie laury, choć sam trener pozostał do dziś skromnym i cichym człowiekiem.
Będąc studentem AWF pierwsze kroki jako zawodnik stawiał w AZS. Na AWF ukończył specjalizację w podnoszeniu ciężarów pod kierunkiem dr Czesława Borejszy.
Jako członek sekcji podnoszenia ciężarów AZS-AWF i jednocześnie zawodnik kadry narodowej, występował na pomostach w latach 1950-1958, uczestnicząc w zawodach krajowych i międzynarodowych, m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach i Mistrzostwach Świata w Wiedniu.
W swoim dorobku ma kilka rekordów Polski w wagach koguciej, piórkowej i lekkiej.
Pracę trenerską rozpoczął w 1956 roku, jeszcze jako czynny zawodnik. Po dwóch latach występowania w tej podwójnej roli zrezygnował z kariery zawodniczej- jak wyznaje- z dużym niedosytem.
Uznał bowiem, że jego miejsce jest przy szkoleniu młodych zawodników macierzystej sekcji, tym bardziej, że byli w niej utalentowani ciężarowcy m.in. Waldemar Baszanowski.
Zatem pracę trenerską podjął zanim jeszcze zrezygnował ze startów. Zaczął ją od opracowania indywidualnych planów treningowych dla poszczególnych zawodników. Było to bardzo dobre wprowadzenie do nowych obowiązków, miało jednak te wadę, że pozwalało objąć niewielką tylko grupę ćwiczących.
Po ostatecznym już wycofaniu się z pomostów jako zawodnika, przystąpił do szukania narybku, z którym rozpoczął szkolenie od podstaw w oparciu o perspektywiczny plan rozwoju.
Z tego szkolenia wyrośli rekordziści Polski i świata juniorów- Ozimek, Ratkowski, Dębek, a z następnych roczników- Marchlewski, Smalcerz i inni.
W tym czasie powierzono mu opiekę trenerską nad kadrą narodową juniorów, a potem seniorów. Zatrudniony jednocześnie w Katedrze Teorii i Metodyki Ciężkiej Atletyki AWF, podjął pracę naukową, której przedmiotem stała się analiza techniki podnoszenia ciężarów z punktu widzenia biochemii.
Z tego tematu napisał pracę doktorką w Zakładzie Biomechaniki AWF.
Ta gruntowna znajomość ulubionej dyscypliny sportu zachęciła Augustyna Dziedzica do uogólnienia swoich doświadczeń zawodnika, trenera, wykładowcy, badacza naukowego i zamieszczenia ich w książce pt. „Trening ciężarowca" wyd. Sport i Turystyka - 1969r. -którą poświęcił takim jak on sam entuzjastom podnoszenia ciężarów.
„Trening ciężarowca" jest pierwszym polskim podręcznikiem podnoszenia ciężarów opartym w całości na własnych doświadczeniach metodycznych i przedstawia ona cały dorobek trenerski Augustyna Dziedzica.
Książka to jest dzisiaj „białym krukiem".
Cały powyższy materiał pochodzi ze wstępu do tej książki „od wydawnictwa".
Wydawnictwo to mogliśmy zaprezentować dzięki uprzejmości Pana Mirosława Chorosia Szefa Wyszkolenia PZPC, który odnalazł te książkę w internecie na aukcji i aktualnie posiada ją w swoich zbiorach.