Unia Europejska i SPORT
Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych pod redakcją Jacka Foksa wydał książkę pt. „Unia Europejska i Sport" - Implikacje członkostwa Polski w Unii Europejskiej dla polskiego sportu".
Jak pisze Jacek Foks we wprowadzeniu tego wydawnictwa sport jest dziedziną życia społecznego, na którą istotny wpływ miało przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, choć należy zaznaczyć iż nie jest to wpływ tak znaczny jak w przypadku dziedzin o stricte gospodarczym charakterze". Jak pisze autor, skutki akcesji dla polskiego sportu możemy umownie podzielić na trzy grupy: prawne, finansowe oraz pracowniczo-migracyjne. Największy wpływ na aspekty finansowe członkowstwa w UE mają spośród wymienionych, podmioty prowadzące działalność w sporcie i korzystające ze środków unijnych, w tym jednostki samorządu terytorialnego oraz kluby i związki sportowe.
Bardzo ciekawe w tym wydawnictwie są dwa tematy, które zapewne zainteresują nasze kluby sportowe i PZPC, a mianowicie:
• Finansowanie infrastruktury sportowej ze środków unijnych
• Finansowanie działalności sportowej ze środków unijnych
Pani Małgorzata Cejmer - Dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej pisze, że w przypadku podnoszenia ciężarów zakłada się, że do organizacji imprez rangi mistrzostw Europy i mistrzostw świata w tej dyscyplinie będą wykorzystane istniejące duże hale sportowo-widowiskowe, takie jak „Torwar" w Warszawie a w przyszłości - aktualnie wznoszone hale wielofunkcyjne w Gdańsku i Łodzi. Natomiast Cezary Grzanka opisuje finansowanie sportu powszechnego ze środków publicznych.
W wydawnictwie wykorzystano materiały z Konferencji, jaka odbyła się w dniach
28-29 września 2006 r. w Warszawie, poświęcone „Implikacjom członkostwa Polski w Unii Europejskiej dla polskiego sportu".
Zarówno Polski Związek Podnoszenia Ciężarów jak i kluby sportowe będące członkami PZPC będą w przyszłości korzystać ze środków Unii Europejskiej zarówno na rozbudowę bazy, zakup sprzętu czy też organizacji zawodów sportowych. Zakres ten możemy realizować wspólnie z samorządami lub samodzielnie. Jednak, aby uzyskać te środki niezbędni są ludzie przygotowani, znający procedury itp. Nie wszystko można realizować społecznie. To jest jak z komputeryzacją - wydawało się nie możliwe, a dzisiaj be komputera nie wyobrażamy sobie pracy. Tak też będzie w niedalekiej przyszłości; bez środków unijnych nie da się rozbudowywać infrastruktury sportowej i organizować imprez sportowych.