Projekt strategii działania Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów w latach 2007-2015
Pod kierunkiem Pana dr Mirosława Chorosia - Szefa Wyszkolenia PZPC powstał „Projekt strategii działania Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów w latach 2007-2015." Jest to dokument spójny z uchwałami Krajowego Zjazdu Delegatów PZPC, który obradował w 2005 roku. We wstępie podajemy krótki rys historyczny naszego Związku począwszy od daty 6.12.1925, kiedy to powołano do życia Polski Związek Atletyczny, który jako jedyny od tej pory kierował polskimi sportami atletycznymi. Tego właśnie dnia odbyły się też zawody w podnoszeniu ciężarów, które zostały uznane za I Mistrzostwa Polski. W całej tej historii, po 80 latach działania dorobek sztangistów jest imponujący. Od początku startów na arenach międzynarodowych zdobyto 29 medali na igrzyskach olimpijskich, 112 medali mistrzostw świata i 171 medali mistrzostw Europy. Biorąc pod uwagę ilość zdobytych medali olimpijskich, jak pisze się w materiale, podnoszenie ciężarów plasuje się na trzecim miejscu wśród dyscyplin olimpijskich w Polsce za lekką atletyka i boksem. W dokumencie tym piszemy również, że „obecnie w kraju znajdują się zawodnicy, którzy już teraz i w najbliższej przyszłości mogą zdobywać medale na zawodach najwyższej rangi. Również jako zespół mamy duże szanse nawiązać do chlubnych tradycji naszej dyscypliny. Jednak realizacja tego planu zależy od prawidłowej koncepcji pracy i racjonalnego szkolenia zawodników." I tutaj ciśnie się na usta apel do wszystkich zawodniczek, zawodników, trenerów i instruktorów, działaczy szczebla centralnego, OZPC i klubów sportowych - nie zmarnujmy tej szansy, jaką mamy dzięki zdobyciu 10 kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008. Zróbmy wszystko, aby stworzyć bardzo dobre warunki szkoleniowe zawodniczkom i zawodnikom. Czas rozliczeń i ocen przyjdzie po igrzyskach olimpijskich. Przy pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki i PKOl założony plan może zostać zrealizowany. Ale jak to się potocznie mówi „życie nie kończy się na Igrzyskach Pekin2008." Należy dalej kontynuować pracę szkoleniową z młodzieżą i wdrażać strategię działania PZPC.
Strategia rozwoju zawiera m.in. stan obecny klubów sportowych z podziałem na OZPC, których obecnie jest zarejestrowanych w PZPC 97. W polskich ciężarach pracuje aktualnie 151 szkoleniowców. Na pełnych etatach zatrudnionych jest 14 trenerów i 17 instruktorów, na ½ etatu 13 trenerów i 24 instruktorów, na ryczałcie 13 trenerów i 28 instruktorów, społecznie działa 8 trenerów i 35 instruktorów. Sędziów posiadających odpowiednie uprawnienia jest w PZPC 525, w tym 71 z klasą międzynarodową. Liczba aktualnych licencji zawodnika w podziale na kategorie wiekowe przedstawia się następująco: MM - 21, M - 33, I - 113. Materiał zawiera aktualne wyniki uzyskane przez nasze zawodniczki i zawodników na najważniejszych imprezach międzynarodowych w 2007 roku. Opisujemy działalność PZPC na rzecz upowszechniania dyscypliny wśród dzieci i młodzieży, w sferze szkolenia młodzieży najbardziej uzdolnionej, w sferze przygotowań kadr narodowych i olimpijskich, w tym określenie wynikowe. Kolejne punkty opracowania to perspektywa dalszego rozwoju wyników sportowych w podnoszeniu ciężarów, PZPC jako główny realizator strategii, cele szkoleniowe, cele sportowe, koncepcja szkolenia w cyklu olimpijskim, nabór, selekcja, wskaźniki selekcyjne, charakterystyka morfologiczna, charakterystyka sprawnościowa, normatywy kontrolne, założenia szkoleniowe, obciążenia treningowe, wspomaganie i odnowa, baza treningowa.
W dziale finansowanie strategii szkolenia olimpijskiego mówi się, że PZPC zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach może pozyskać fundusze z różnych źródeł. Podstawowym źródłem są dotacje państwa realizowane za pośrednictwem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ponadto są umowy ze sponsorami przerwane jednak w 2004 roku po dużej ilości wpadek dopingowych w naszej dyscyplinie. Aktualnie toczą się rozmowy, dotyczące strategicznego sponsora dla PZPC. Ale są też umowy ze sponsorami, którzy sponsorują bezpośrednio poszczególnych zawodników. Część zadań w strategii szkolenia finansowana jest z części dochodów własnych.
Materiał zawiera też kierunki działania PZPC w zakresie stosowania najnowszych zdobyczy naukowych w procesie szkolenia i w walce z dopingiem. Opisane są również działania wchodzące w zakres programu edukacyjnego, współpracy z trenerami klubowymi, itp.
Projekt zostanie przedstawiony na posiedzeniu Zarządu PZPC do akceptacji oraz podczas kursokonferencji trenersko-instruktorskiej w Białej Podlaskiej.