Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów do 17 lat w Mroczy przy pełnych trybunach
Brawo kibice w Mroczy!!! Już dawno nie obserwowaliśmy takiego bezpośredniego zainteresowania podnoszeniem ciężarów jak w trzech ostatnich dniach ubiegłego tygodnia tj. 9-11.11.2007 roku w Mroczy /woj. kujawsko-pomorskie/.
Jako, że wyniki znajdują się na stronie internetowej, my teraz poinformujemy o kulisach tych mistrzostw. Tak jak już wspominaliśmy od najniższej kategorii wagowej do najwyższej przez cały czas trwania zawodów trybuny były wypełnione kibicami. Mieszkańcy Mroczy całymi rodzinami przychodzili oglądać zmagania sportowe młodych zawodniczek i zawodników z terenu całego kraju.
W zawodach uczestniczyło łącznie ponad 200 zawodniczek i zawodników oraz trenerzy i działacze klubowi. Podczas startu Tomasza Zielińskiego w kat. 77kg naliczyliśmy ok. 2000 kibiców, a średnio na każdej kategorii wagowej ok. 1500 kibiców. W sumie przez okres 3 dni na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Mroczy było ok. 7000 kibiców, co jest bardzo dużym osiągnięciem. Kibiców w Mroczy należy również wyróżnić za ich bardzo dobrą postawę. Kibicowali równo wszystkim zawodniczkom i zawodnikom z całej Polski.
Ze strony organizacyjnej należy mistrzostwa ocenić bardzo dobrze. Jest to niewątpliwa zasługa Henryka Szynala - Prezesa MGLKS „Tarpan" Mrocza i całej rzeszy jego współpracowników, działaczy tego wspaniałego klubu. Bardzo duży wkład pracy miał osobiście Pan Wiesław Gozdek - Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza, jak również pracownicy urzędu i samorządowcy. Tą drogą pragniemy serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi, jego zastępcy oraz Sekretarzowi Urzędu Miasta i Gminy.
To, że klub MGLKS „Tarpan" Mrocza działa tak dobrze jest również zasługą miasta, które widzi i docenia pracę zawodniczek i zawodników oraz władz klubu. My dzisiaj możemy tylko uchylić rąbka tajemnicy samorządowców - radnych tego miasta. Klub ten liczy 60 lat, a sekcja podnoszenia ciężarów liczy 10 lat, a jakie ma wyniki! Za te osiągnięcia sportowe prawdopodobnie będzie wyższa dotacja dla klubu i stypendia dla czołowych zawodniczek i zawodników.
Jedynym mankamentem jest brak w Mroczy większej ilości miejsc noclegowych i dlatego zawodniczki i zawodnicy dojeżdżali z odległych miejscowości na zawody. Wyżywienie było smaczne. Oprawą uroczystego otwarcia zajął się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mroczy, z którym PZPC od kilku lat ściśle współpracuje. Gościnnie wystąpiła Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Nakła.
W zawodach wzięli udział również przedstawiciele samorządu powiatowego i województwa kujawsko-pomorskiego.
Na zakończenie Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów do lat 17 zawodniczki i zawodnicy oraz kluby sportowe otrzymali nagrody i wyróżnienia.
Mistrzostwa te, jak to się mówi, przeszły do historii. Stanowią one jednak odpowiedź dla wielu malkontentów twierdzących, że widzą schyłek polskich ciężarów. O tym, że młodzież chce uprawiać naszą dyscyplinę świadczy udział tak dużej ilości młodzieży zarówno w zawodach międzywojewódzkich, jak i samych Mistrzostwach Polski do lat 17. Mistrzostwa te potwierdziły tez, że warto organizować zawody tam gdzie nas chcą. Po ilości kibiców w Mroczy można stwierdzić, że tam nas oczekują. Ale to jest zasługą działaczy, terenów, nauczycieli wychowania fizycznego na tym terenie, samej młodzieży, a także władz samorządowych. To jest ten właściwy kierunek współpracy PZPC z klubami sportowymi i samorządami.
Na koniec jeszcze jedna informacja z Mroczy. Delegacja PZPC wraz z medalistami Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów o 17 lat wzięła udział w Mszy Św. z okazji Dnia Niepodległości, a po jej zakończeniu wzięli udział w uroczystościach złożenia kwiatów i wieńców pod pomnikami upamiętniającymi Powstanie Wielkopolskie oraz na grobach mieszkańców Mroczy pomordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.