Jeszcze kilka uwag i przemyśleń z Mistrzostw Europy Juniorek i Juniorów w Podnoszeniu Ciężarów na Teneryfie
W minioną sobotę powróciły do kraju Reprezentacje Polski w Podnoszeniu Ciężarów z Mistrzostw Europy Juniorek i Juniorów do 20 lat, które odbyły się w Puerto de la Cruz na Teneryfie (Hiszpania). Mistrzostwa odbywały się w dniach 6-14 października br., a uczestniczyło w nich 192 zawodniczek i zawodników (71+121) z 31 państw.
Średnia dzienna temperatura wynosiła ok. 30˚C, natomiast w nocy ok. 20˚ C. Reprezentacja wraz z trenerami oraz kierownikami ekip, a także działacze EWF zakwaterowani zostali w Hotelu Florida Tenerife**** w Puerto de la Cruz (250 m od Oceanu Atlantyckiego). Wyżywienie w restauracji hotelowej było znakomite. Ponadto na miejscu znajdowała się sauna, basen oraz odnowa biologiczna.
Hala zawodów znajdowała się 250 m od hotelu. Tam też zlokalizowana była sala treningowa. Ze względu na bliskość obiektów sportowych zbędny był transport miejscowy. Po starcie zawodniczki i zawodnicy mogli zwiedzać miasto oraz przepiękne powulkaniczne plaże oraz z zaczerpnąć kąpieli w basenie hotelowym lub oceanie.
Przypomnijmy tylko, że przed zawodami odbyły się: posiedzenie Komitetu Wykonawczego EWF i Kongres EWF pod przewodnictwem Pana Waldemara Baszanowskiego - Prezydenta EWF oraz Marino Ercolani Casadei - Sekretarza Generalnego EWF. Relacje z tych posiedzeń znalazły się na naszej stronie, my jednak raz jeszcze chcemy przypomnieć, że na wniosek Zarządu PZPC i władz miasta Ciechanowa oraz CLKS „Mazovia" w Ciechanowie, Komitet Wykonawczy EWF przyznał nam organizację Mistrzostw Europy Juniorek i Juniorów do 17 lat w 2011 roku. Polska - PZPC była już organizatorem wielu mistrzostw świata i Europy, ale nigdy nie organizowała mistrzostw młodzieżowych do 17 lat. Przy okazji gratulujemy Zarządowi PZPC i Prezydentowi Miasta Ciechanów oraz władzom CLKS „Mazovia".
Przypominamy o jeszcze jednej decyzji, a mianowicie o zmianie miejsca organizacji mistrzostw Europy seniorek i seniorów w przyszłym roku. Planowano zorganizować te mistrzostwa w Rzymie, ale zostały one przeniesione do Lignano Sabbiadoro. Natomiast Kongres Wyborczy do władz EWF odbędzie się w 2008 roku w Wenecji.
Należy również ocenić start naszych dziewcząt i chłopców na mistrzostwach Europy. W punktacji generalnej obie reprezentacje zajęły drugie miejsce tuż za reprezentacją Rosji. Jest to bardzo wysoka pozycja młodzieżowych ciężarów w Europie. Panie zdobyły 437 pkt. (punktowało 7 zawodniczek) przed Ukrainą, Turcją, Bułgarią, Hiszpanią, Białorusią i Francją, a Panowie zdobyli 484 pkt. (punktowało 8 zawodników) przed Bułgarią, Turcją, Białorusią, Ukrainą, Niemcami, Armenią i Grecją. Zdobyliśmy łącznie 5 medali: Łochowska Joanna w kat. 53 kg - brązowy medal w dwuboju z wynikiem 175 kg (77+88), Ostapska Katarzyna w kat. 63 kg - brązowy medal w dwuboju z wynikiem 196 kg (88+108), Zaborowska Ewelina - brązowy medal w kat. 75 kg z wynikiem 198 kg (91+107), Zieliński Adrian - srebrny medal w kat. 85 kg z wynikiem 347 kg (157+190) oraz Kołecki Sylwester - złoty medal w kat. 94 kg z wynikiem 360 kg (160+200). Odnotować należy jeszcze start Marzeny Karpińskiej w kat. 48 kg, która zajęła 4 miejsce z wynikiem 163 kg (75+88) i zabrakło jej zaledwie 4 kg do zawodniczki z Turcji Okur Saziye. Młodziutka jeszcze Joanna Gryczka startująca w kat. 63 kg zajęła 11 miejsce z wynikiem 158 kg (89+105). W męskiej reprezentacji należy natomiast wyróżnić Krzysztofa Zwarycza startującego w kat. 69 kg, który zajął 8 miejsce z wynikiem 280 kg (127+153), Romana Klisia w kat. 77 kg, który zajął 7 miejsce z wynikiem 317 kg (149+168) oraz Tomasza Zielińskiego startującego w tej samej kategorii, który uplasował się ostatecznie na 9 miejscu z wynikiem 310 kg (142+168). Bardzo wysoką lokatę uzyskał Czekiel Kornel w kat. 94 kg, zajął bowiem 6 miejsce z wynikiem 342 kg (157+185). Faraś Paweł, startujący w kat. 105 kg, zaliczył 6 podejść i zajął ostatecznie 7 miejsce z wynikiem 344 kg (155+189). Józef Marczak startujący w kat. +105 kg zajęła miejsce 8 z wynikiem 332 kg (140+192).
Oczywiście można było jeszcze szukać tzw. szans medalowych, ponieważ zarówno w przypadku dziewcząt, jak chłopców, takowe szanse były. Ale wynik jest wynikiem. Poza zawodniczkami i zawodnikami podziękowania należą się kadrze trenerskiej za dobre przygotowanie reprezentantek i reprezentantów do startu na mistrzostwach Europy oraz trenerom klubowym, których zasługi są tutaj również bardzo duże. Przypomnijmy, że reprezentację juniorów przygotowywał trener Stefan Polaczuk, a asystował mu Waldemar Goś. Kadrę dziewcząt przygotowywał zaś Antoni Czerniak, a asystował mu Henryk Wybranowski. Szefem reprezentacji był Konrad Krüger - członek Prezydium Zarządu PZPC. Obecny był również Zygmunt Wasiela - Prezes PZPC oraz Zbigniew Drożdż - przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki. W składzie ekipy znaleźli się również powołani na sędziów mistrzostw Europy przez Europejską Federację Podnoszenia Ciężarów Agnieszka Soćko i Zbigniew Ostrowski. Natomiast Bogusław Mokranowski jak zawsze asystował Prezydentowi EWF Waldemarowi Baszanowskiemu. Przy jego doświadczeniu zawody przebiegały bardzo sprawnie.
Należy stwierdzić, że PZPC posiada dobre zaplecze dla kadr narodowych w postaci startujących w mistrzostwach juniorek i juniorów. Niebawem Zarząd PZPC i Ministerstwo Sportu i Turystki dokonają oceny tych mistrzostw. Sądzimy, że wnioski będą zbieżne z naszymi odczuciami.