Odbyło się posiedzenie Prezydium Zarządu PZPC
W dniu 2 października br. odbyło się posiedzenie Prezydium Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, podczas którego dokonano m.in. oceny udziału reprezentacji kobiet i mężczyzn w podnoszeniu ciężarów w Mistrzostwach Świata w Chiang Mai w Tajlandii. Przypominamy, że mistrzostwa trwały od 10 - 27 września br., a reprezentacja przyjechała do kraju w miniony piątek. O tym jak ważny był to start dla naszych sztangistów niech świadczy fakt, że były to bezpośrednie kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Bardzo rzeczową i krytyczną ocenę zarówno przygotowań, jak i samego startu poszczególnych zawodników przedstawił Zygmunt Smalcerz - trener kadry olimpijskiej mężczyzn. Analiza startowa była bardzo drobiazgowa. Omówiono całą procedurę szkoleniową - pobyt na zgrupowaniach , udział w zawodach, sprawdzianach, sprawę opieki medycznej, psychologicznej, pomocy naukowej, wspomagania dozwolonego przy pomocy odżywek, itp.
Zygmunt Smalcerz w swojej ocenie nie uchylał się również od swoich błędów, występujących w dotychczasowym procesie szkolenia. Trener kadry narodowej przedstawił także wstępne wnioski, które zostaną przez niego wdrożone w ostatnim etapie przygotowań do igrzysk olimpijskich w okresie rekonwalescencji zawodników na zgrupowaniu leczniczym. Jak stwierdzono na posiedzeniu Zarządu czasu pozostało już niewiele, bo niespełna rok. Musi ulec zmianie również podejście do treningu niektórych zawodników. Cel podstawowy, jaki nałożył Zarząd PZPC został osiągnięty, bowiem uzyskano 10 kwalifikacji do igrzysk olimpijskich (4 kobiety + 6 mężczyzn). Zawodnik Szymon Kołecki zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata. W porównaniu z zeszłorocznymi mistrzostwami w Santo Domingo występ na mistrzostwach świata w Chiang Mai był o wiele słabszy (dwóch zawodników nie zostało sklasyfikowanych: Marcin Dołęga i Karol Gorczyczewski). Pomimo niedyspozycji tych dwóch zawodników w ogólnej klasyfikacji za oba starty w mistrzostwach świata w 2006 i 2007 roku zajęliśmy 5 miejsce. Przypominamy, że w mistrzostwach świata uczestniczyło 89 państw. Tak jak zawodnicy również Zarząd PZPC liczy, że po wyciągnięciu wniosków z tegorocznych MŚ start na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie przyniesie nam 2 medale.
Ocenę startu kobiet na MŚ przedstawił trener kadry Ryszard Soćko. Start kobiet był na miarę aktualnych możliwości. Podstawowym zadaniem było zdobycie 4 kwalifikacji olimpijskich i ten cel został przez dziewczęta osiągnięty. Generalna ocena całej reprezentacji jest dobra, ale szkoleniowcy i zawodnicy muszą wyciągnąć wnioski.
Szczegółowej oceny startu naszych reprezentacji dokona również Rada Trenerów na swym posiedzeniu. Aktualnie przygotowywane jest sprawozdanie z mistrzostw świata dla Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Dalej Prezydium Zarządu PZPC dokonało zatwierdzenia składów na Mistrzostwa Europy Juniorek i Juniorów do 20 lat w Santa Cruz w dniach 7-14.10.2007r. (skład osobowy podajemy w odrębnym komunikacie).
Stanisław Wyszomirski - Przewodniczący Komisji Sportowo-Technicznej PZPC przedstawił projekt Regulaminu Drużynowych Mistrzostw Polski Kobiet w Podnoszeniu Ciężarów, który został przyjęty jednogłośnie i będzie obowiązywał od 1 stycznia 2008 roku. Regulamin ukaże się również na naszej stronie internetowej po dokonaniu zmian technicznych.
Zygmunt Wasiela - Prezes PZPC przedstawił stan przygotowań oraz projekty niezbędnych dokumentów do wdrożenia w PZPC z dniem 1 stycznia 2008 roku licencji zawodniczych, trenerskich, sędziowskich i klubowych. Prezydium przyjęło jednogłośnie tą informację wraz z dokumentacją. Ponadto Prezydium przyjęło do wiadomości decyzję Komisji Dyscyplinarnej PZPC z dnia 2 października 2007 o nałożeniu kary dyscyplinarnej na zawodniczkę Anetę Rosiak reprezentującą klub CWSPC „Zawisza" w Bydgoszczy na okres 4 miesięcy za pozytywny wynik podczas zawodów (efedryna).
Anna Perkowska - Główny Księgowy PZPC przedstawiła informacje o realizacji zadań wynikających z budżetu PZPC oraz aktualny stan finansów PZPC.
Informację o przygotowaniach do Pucharu Polski Kobiet w Zakliczynie (woj. małopolskie) przedstawił Marek Gołąb - Sekretarz Generalny PZPC.
Dr Mirosław Choroś poinformował, że w listopadzie br. zostanie zorganizowana II część kursu instruktorskiego w podnoszeniu ciężarów.
Zygmunt Wielogórski - Wiceprezes PZPC i Stanisław Wyszomirski omówili IV Rzut Finału Drużynowych Mistrzostw Polski Mężczyzn w Podnoszeniu Ciężarów (tabela znajduje się na naszej stronie).
Przyjęto również prośbę Dariusza Kowalczyka - Dyrektora Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu o umieszczeniu w Kalendarzu Imprez PZPC na rok 2008 - XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbędzie się w dniach 25.04 - 04.05.2008r.
Prezydium Zarządu PZPC negatywnie ustosunkowało się do prośby HKS Szopienice o zaliczenie wyników z MŚ Sebastiana Pawlikowskiego.
Prezydium Zarządu PZPC rozpatrzyło prośbę LUKS „Gryf" Bujny rozkładając na 3 raty karę za wynik pozytywny badań antydopingowych przeprowadzonych u zawodnika Łukasza Greli.
Jan Krypa poinformował PZPC o swoim przejściu służbowym z Ministerstwa Sportu i Turystyki do pracy w administracji samorządowej Miasta Stołecznego Warszawy. Prezydium Zarządu PZPC serdecznie dziękuje koledze Jankowi Krypie za dotychczasową pomoc naszemu związkowi i bardzo dobra współpracę, za traktowanie nas po koleżeńsku, zawsze z sympatią - oczywiście wzajemną. Liczymy na dalszą współpracę, życząc na nowym stanowisku pracy w samorządzie warszawskim sukcesów w rozwiązywaniu trudnych, złożonych problemów w sporcie. Życzymy też osiągnięć sportowych, bowiem Pan Janek biega na długich dystansach. Zawsze można go zobaczyć na imprezach masowych w Warszawie, ale nie tylko. Wszystkiego najlepszego Panie Janie.