Walka z dopingiem w PZPC
W ubiegłym tygodniu na zgrupowaniu kadry narodowej mężczyzn w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale przebywała Międzynarodowa Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie - na zlecenie IWF. Pobrano próbki moczu od zawodników przygotowujących się do Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów w Chiang Mai - Tajlandia. Na tym samym zgrupowaniu obecna była również Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Wszystkie sprawozdania z analiz środków dopingujących otrzymanych przez Światową Agencję Antydopingową Zakładu Badań Antydopingowych Instytutu Sportu w Warszawie przekazywane są do WADA oraz Komisji Antydopingowej Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów. I tak też się stało, o czym została powiadomiona Aneta Rosiak i KS „Zawisza" Bydgoszcz, rezygnując z badania próbki „B". Wynik badań antydopingowych jest ostateczny. W związku z powyższym sprawa przekazana jest do Komisji Dyscyplinarnej PZPC. Jednocześnie PZPC ma obowiązek powiadomienia Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie o podjętych decyzjach dyscyplinarnych w ciągu 20 dni. W przypadku opieszałości związku, Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie powiadamia Ministra Sportu i Turystyki oraz Światową Agencję Antydopingową.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawodniczka jest zawieszona do czasu zakończenia odpowiednich procedur wynikających z przepisów antydopingowych. Wiele osób pyta się gdzie można znaleźć listę zabronionych środków. Prosimy wejść na stronę www.antydoping.pl - jest to oficjalna strona Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
Tam w zakładce „Informacje dla sportowców" znajdziecie:
- Przewodnik zawodnika
- Listę zabronionych środków
- TUE - międzynarodowy standard wyłączeń dla celów terapeutycznych
- Międzynarodowe standardy
Ponadto na stronie znajdziecie: prawo a doping, aktualności, raporty komisji, skład komisji, itp.
W ramach komisji przez całą dobę działa Antydopingowe Pogotowie Informacyjne. Na tą stronę można dostać się również poprzez stronę internetową www.polska.sztanga.prv.pl
Jednocześnie przypominamy o podstawowej zasadzie wynikającej z art. 2.1 Światowego Kodeksu Antydopingowego: „obowiązkiem każdego sportowca jest dopilnowanie, aby żadna Zabroniona Substancja nie dostała się do jego organizmu. Sportowcy są odpowiedzialni za każdą zabronioną substancję lub jej metabolity czy markery, których obecność została znaleziona w ich fizjologicznych próbkach. Nie trzeba wykazać zamiaru, winy, ani zaniedbania czy świadomego użycia przez Sportowca, aby stwierdzić naruszenie przepisu art.2.1."