Ośrodki PZPC złożyły do działu szkolenia sprawozdania za rok 2006/2007
Trenerzy Ośrodków PZPC złożyli do działu szkolenia PZPC sprawozdania z działalności ośrodków za rok szkolny 2006/2007. Przypominamy, że w ramach naszego Związku działają trzy ośrodki: w Ciechanowie, Siedlcach i Opolu. Planowane jest uruchomienie w 2008 roku ośrodka w Mroczy (woj. kujawsko-pomorskie).
Ocena działalności naszych ośrodków omawiana była na jednym z posiedzeń Prezydium Zarządu PZPC, ale jest też analizowana w Ministerstwie Sportu. Szkoleniowcy w kraju również patrzą na działalność naszych ośrodków. Są zwolennicy, ale są również, i nie należy tego ukrywać, zdecydowani przeciwnicy.
Optymalnym rozwiązaniem tego problemu byłoby szkolenie podstawowe na poziomie klubów sportowych w połączeniu ze szkoleniem centralnym. Jest to rozwiązanie, które realizowane będzie z pewnością w przyszłości, ale dopiero wtedy, kiedy sytuacja klubów sportowych będzie finansowo uregulowana. Dzisiaj musimy wspierać nasze działania szkoleniowe ośrodkami. Niestety bieda wielu klubów sportowych nie pozwala szkolić zawodniczek i zawodników na właściwym poziomie, choć mamy wielu dobrych trenerów i instruktorów podnoszenia ciężarów. Do dzisiaj nieuregulowany jest status trenera klubowego. Za swoją pracę otrzymuje minimalne wynagrodzenie, a w większości klubów działa i pracuje społecznie. Dlatego kadra szkoleniowa zmuszona jest do pracy w innych zawodach, a po godzinach pracy społecznie prowadzą szkolenie w sekcjach podnoszenia ciężarów. Tutaj wielką rolę mają do odegrania samorządy gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie, ponieważ zgodnie z ustawą o sporcie kwalifikowanym i ustawie o kulturze fizycznej, do nich należy właściwe zabezpieczenie szkolenia w klubach sportowych.
Zarząd Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów zabiega o dostosowanie zapisów w projektach ustaw, tak aby środki finansowe były kierowane przez samorządy na sport, w tym opłacanie szkoleniowców, zakup sprzętu sportowego, itp. Natomiast do podstawowych zadań PZPC należy zabezpieczenie szkolenia centralnego ze środków z budżetu państwa. PZPC nie ma możliwości formalno-prawnych udzielania pomocy finansowej klubom sportowym. Jedyna możliwość to pomoc poprzez te trzy Ośrodki PZPC i to też idzie nam z oporami.
Dlatego naszym kolejnym zadaniem jest podnoszenie poziomu organizacyjnego i szkoleniowego w naszych Ośrodkach w Ciechanowie, Siedlcach i Opolu. Wszelkie uwagi zgłaszane przez trenerów klubowych są przyjmowane w PZPC i przekazywane kierownikom naszych ośrodków i szkoleniowcom. W niektórych ośrodkach należy zwiększyć nadzór pedagogiczny.
Do świadomości niektórych działaczy musi również dotrzeć informacja, że Ośrodki PZPC działają przy klubach sportowych, a nie są ich integralną częścią. Ośrodki mają służyć szkoleniu i doszkalaniu zawodniczek i zawodników z terenu całego kraju, a nie tylko z klubu, przy którym działa ośrodek. Z tym się również wiąże sprawa zmiany barw klubowych. Zawodniczki i zawodnicy powinni zachować swoją tożsamość klubową, natomiast zmiana barw klubowych powinna się dokonywać za zgodą wszystkich stron.
W związku z wprowadzeniem przez MKOl Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich od 2010 roku, będziemy musieli dostosować nasze ośrodki do tych nowych wyzwań. Wiele związków sportowych zwraca się do nas w ostatnim czasie o przedstawienie modelu funkcjonowania naszych ośrodków w ramach związku, ponieważ sami stwierdzają, że przy tej „biedzie finansowej" w klubach sportowych jest im trudno prowadzić kadry juniorskie. My do tej sprawy wrócimy po Mistrzostwach Świata Seniorek i Seniorów w Chiang Mai.