25-lecie ciężarów w klubie LKS Budowlani Nowy Tomyśl.
16. maja 2014 klub ciężarowa sekcja LKS Budowlanych Nowy Tomyśl obchodzi 25-lecie. W ciągu tego ćwierćwiecza zawodnicy klubu zdobyli: 33 medale mistrzostw Polski Juniorów, 45 medali mistrzostw Polski LZS, 9 medali mistrzostw Polski Seniorów, 10 pozycji medalowych w ME juniorów, 1 medal w MŚ juniorów. Warto z tej okazji przypomnieć, jak zmieniał się Klub na przestrzeni lat.
Powstanie Klubu i pierwsze sukcesy
- pod koniec lat 80-tych po przeprowadzce Jerzego Nowaka do Nowego Tomyśla i dzięki wsparciu ze strony dyrektora Zakładów Budowlano- Remontowych Henryka Królika oraz prezesa Budowlanych - Zbigniewa Kromy, powstaje sekcja podnoszenie ciężarów w Nowym Tomyślu.
– w latach 1994 i 1996 zespół Budowlanych występuje w I lidze Drużynowych Mistrzostw Polski, a nazwiska takie jak Adrianna Adamczyk, Przemysław Kuster, Wojciech Piechowiak, Paweł Najdek, Janusz Wróblewski, Krzysztof Franc, Marcin Lampe czy bracia Paweł, Maciej i Tomasz Kudłaszykowie promują klub na terenie całego kraju.
- pierwszym oficjalnym trofeum Budowlanych był medal Pawła Najdka z OSM do lat 18 w Białogardzie.
- łącznie w latach 1990 – 1997 klub Budowlani zdobył 22 medale Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych oraz 3 medale mistrzostw Europy juniorów.
Ciężkie lata dla Klubu LKS Budowlani Nowy Tomyśl
- lata 1997 – 2000, to problemy finansowe Klubu i brak odpowiednich warunków do przygotowań zawodników
- Paweł Najdek, mimo iż został zakwalifikowany do występu na igrzyskach olimpijskich w Sydney w roku 2000, przenosi się do Legii Warszawa, ze względu na brak sponsora.
Nowa era dla Budowlanych
- początek 2010 roku - zostaje oddana do użytku najlepsza sala treningowa podnoszenia ciężarów Wielkopolsce!
- 2004 rok - to powrót byłych zawodników Budowlanych do Nowego Tomyśla m.in. Marcina Lampe i początek nowego etapu w historii klubu.
- w 2005 roku, w zawodach rangi mistrzostw Polski, startuje już przynajmniej 4 zawodników Klubu. Pojawiają się nowi zawodnicy, tacy jak: Jacek Poznański, Marcin Łodyga, Tomasz Janiszewski, bliźniacy Paweł i Piotr Łuczkowscy oraz Grzegorz Klimek.
- 2008 - współpracę z klubem rozpoczynają - Paweł Najdek, który podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego zostaje wybrany prezesem klubu oraz Wojciech Piechowiak, który zostaje członkiem Zarządu i Kierownikiem Sekcji. Obok niego w Zarządzie znaleźli się - Jerzy Nowak, Konrad Stachowiak, Marcin Lampe, Rafał Górczyński, Jarosław Mleczak, Łukasz Trębacz. Aktywnie zaczęli w klubie działać Robert Salwowski i Krzysztof Jankowiak
- 2009 rok - Starostwo Powiatowe podejmuje decyzję o adaptacji nowego obiektu - nieczynnych warsztatów samochodowych Zespołu Szkół nr 2, na potrzeby sekcji podnoszenia ciężarów. Powstaje projekt siłowni z dziewięcioma pomostami, miejscem na ćwiczenia kulturystyczne, pełnym zapleczem sanitarnym, małym biurem i kuchnią.
- w 2009 rok – Klub rozpoczyna również działania na polu marketingowym i społecznym. W lokalnej prasie, telewizji, radiu zaczynają się regularnie pojawiać wiadomości o klubie
- 2010 – W Klubie rozpoczęły treningi dziewczęta. Grzegorz Klimek zdobywa srebrny medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
- w 2010 roku Budowlani powracają na pomosty Drużynowych Mistrzostw Polski Mężczyzn. W minionym sezonie II lidze zajmują
wysokie, piąte miejsce
- styczeń 2011 - na fotel prezesa wraca założyciel sekcji - Jerzy Nowak.
- grudzień 2012 – Jerzy Nowak obejmuje stanowisko wiceprezesa PZPC ds. sportowych. Marcin Lampe zostaje asystentem trenera kadry narodowej do lat 20, wspomaga też trenera Wojciecha Geska w pracy z kadrą do lat 17. Zostaje również wybrany na sekretarza Rady Trenerów przy PZPC.
- od 2011 roku organizowany jest turniej o Memoriał Mariana Głuszka - impreza w formie meczu sztangistów, pomiędzy LKS Budowlani Nowy Tomyśl, a klubem, który podejmuje "rzuconą przez nowotomyślan, rękawicę". W jubileuszowym dla klubu roku, w IV już Memoriale, rywalem był klub, mistrza olimpijskiego - Adriana Zielińskiego, Tarpan Mrocza.
- zawodnicy klubu startują w międzynarodowych imprezach. Patrycja Piechowiak w roku 2011 wystąpiła w Mistrzostwach Świata do lat 20, a podczas Mistrzostw Europy do lat 20 w tym samym roku, zdobyła brązowy medal. Ostatnim przykładem był występ w Mistrzostwach Europy Juniorek i Juniorów do lat 17 w Ciechanowie - Marty Wesołej, Radosława Jarnuta i zdobywcy srebrnego medalu w dwuboju - Piotra Kudłaszyka.
BUDOWLANI DZIŚ