PZPC organizatorem roboczego spotkania w sprawie zmian w Ustawie o Sporcie!
Z inicjatywy PZPC odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli Rad Trenerów oraz Wydziałów Wyszkolenia związków sportowych naszego kraju, dotyczące wprowadzenia zmian do przygotowywanej nowej Ustawy o Sporcie.
W czwartek, 30 stycznia 2014, odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli Rad Trenerów oraz Wydziałów Wyszkolenia związków sportowych naszego kraju, dotyczące wprowadzenia zmian do przygotowywanej nowej Ustawy o Sporcie. Inicjatorem spotkania był Polski Związek Podnoszenia Ciężarów.
Zaproszenie do związków sportowych w naszym kraju, które w imieniu PZPC wystosował prezes Szymon Kołecki, spotkało się – za co serdecznie dziękujemy - z bardzo szerokim odzewem. Bo też i problematyka czwartkowego spotkania okazała niezwykle istotna dla ludzi sportu! Podjęliśmy bowiem próby wypracowania wspólnych uwag i postulatów do przygotowywanej Ustawy o Sporcie. W związku z pracami dotyczącymi zmian w tej ustawie, Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, wraz z zainteresowanymi związkami sportowymi, obok innych poprawek do Ustawy o Sporcie, chce także oficjalnie przedstawić wspólne propozycje, mające na celu uwzględnienie i wzmocnienie pozycji trenera w nowej, prawnej rzeczywistości.
12 grudnia 2013 roku do Sekretariatu Marszałka Sejmu, Pani Ewy Kopacz wpłynął projekt ustawy – O zmianie ustawy o sporcie, autorstwa Klubu Poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 16 grudnia 2013 roku projekt do analizy przesłany został na adres PZPC. „Zajął” się nim dokładnie szef Rady Trenerów PZPC Zygmunt Klepacki. Z jego uwagami na temat projektu nowej ustawy, zapoznał się prezes PZPC podczas Kursokonferencji Trenerów w Spale (17-19.01.2014). Wątpliwości oraz uwag – co wyraźnie przedstawił Zygmunt Klepacki – jest w nowym projekcie bardzo dużo, stąd propozycja szerokiej dyskusji i zasadność spotkania z przedstawicielami innych związków.
W sali konferencyjnej Hotelu „Meksyk” na terenie warszawskiej AWF spotkali się przedstawiciele Rad Trenerów oraz Wydziałów Wyszkolenia z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Polskiego Związku Judo, Polskiego Związku Kajakowego, Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, Polskiego Związku Pływackiego, Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykówki, Polskiego Związku Kickboxingu, Polskiego Związku Badmintona, Polskiego Związku Zapaśniczego, Polskiego Związku Brydża Sportowego, Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, ze strony Akademii Wychowania Fizycznego gościem był kierownik Katedry Sportów Walki i Podnoszenia Ciężarów, prof. Marek Kuszewski.
Związki sportowe, które nie były reprezentowane w czwartek w Hotelu „Meksyk”, drogą elektroniczną przysłały "usprawiedliwienia" oraz prośby o dostarczenie informacji oraz materiałów z wypracowanymi wnioskami. Zredagowany komunikat z postulatami poprawek i zmian (z naciskiem na uwzględnienie zawodu trenera) w przygotowywanej Ustawie o Sporcie, zostanie przesłany wszystkim uczestnikom czwartkowego spotkania, a także do innych związków sportowych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wypracowany dokument końcowy zaś złożony zostanie do Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Osobami wytypowanymi do kontaktów z odpowiednimi Komisjami Sejmu RP zostali – prezes PZPC Szymon Kołecki i Przewodniczący Rady Trenerów PZPS Grzegorz Wagner.
Marek Kaczmarczyk Rzecznik Prasowy PZPC