Sprzęt po MŚ trafi do klubów, ocena i analiza 2013 roku. Po posiedzeniu Zarządu PZPC.
Jednym z najważniejszych punktów obrad posiedzenia Zarządu PZPC (3-4.12) był podział sprzętu pozostałego po MŚ we Wrocławiu. Oto inne aspekty, jakimi Zarząd PZPC zajął się podczas posiedzenia.
Omówiona została także koncepcja szkolenia zawodniczek i zawodników w ramach dotychczasowych Kadr Wojewódzkich, które od przyszłego roku mają być zarządzane przez Związek. Szkolenie to ma być prowadzone w 7 makroregionach podzielonych terytorialnie na zasadach zbliżonych do obecnych kadr wojewódzkich. Po uwzględnieniu wszystkich uwag członków Zarządu szczegółowa koncepcja zostanie wkrótce zaprezentowana na stronie PZPC.
Zarząd zapoznał się z wnioskami Rady Trenerów po ostatnim posiedzeniu w Małaszewiczach oraz propozycjami zmian w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Dzieci i Młodzieży od 2014 roku. Dział Szkolenia PZPC wystąpił z wnioskiem do PFSM o wprowadzenie od przyszłego roku limitów wynikowych podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski do 23 lat wśród mężczyzn. Limity te nie są zbyt wygórowane i gwarantują większe wykorzystanie punktów w naszej dyscyplinie.
W 2013 roku aż w 4 kat. wagowych wystąpiło mniej zawodników niż miejsc punktowanych, przez co zawodnicy otrzymali połowę punktów. Wprowadzenie limitów podczas MP do 15 lat i MP Juniorów nie spotkało się z aprobatą PFSM, Zarząd nie zaakceptował również propozycji rozdzielenia MP do 15 lat osobno dla dziewcząt i chłopców.
W sprawach porządkowo-dyscyplinarnych omówiono, niestety dość częste w naszym środowisku, przypadki nagannego zachowania przez działaczy, trenerów i sędziów podczas zawodów sportowych, chodzi głównie o przypadki nadużywania alkoholu. Zarząd ma zamiar eliminować podobne zachowania i w ramach naszych regulaminów surowo karać takie osoby.
Podsumowano również tegoroczny bilans kontroli dopingowych. Niestety, aż w 11 przypadkach wynik kontroli antydopingowej w naszej dyscyplinie był pozytywny. 46% „wpadek” to wynik zażywania sterydów anabolicznych, a pozostałe 54 % to stymulanty, hormony peptydowe i modulator. Niepokojący jest również fakt, iż 10 zawodników „zostało złapanych” podczas zawodów sportowych, a tylko jeden poza nimi.
Zarząd postanowił również ujednolicić opłaty na rzecz PZPC (głównie chodzi o licencje sportowe) nie uzależniając ich od DMP i klasy zawodnika, a także zlikwidować wysoką opłatę za rejestrację nowego klubu bądź okręgu.
Pokrótce omówiono zasady organizacji ME do 17 lat Ciechanowie i współpracy pomiędzy klubem CLKS Mazovia, a PZPC oraz wyboru organizatora MŚ Juniorów w 2015 roku. Zarząd upoważnił Prezesa do rozmów z władzami kilku miast, które byłyby zainteresowane organizacją i zapewniły najkorzystniejsze warunki do zabezpieczenia tej imprezy.
Zarząd przyjął rezygnację Mateusza Błachowicza z funkcji Przewodniczącego i członka Komisji Dyscyplinarnej, Antydopingowej i Zmian Barw Klubowych PZPC.
Więcej szczegółów dotyczących poszczególnych zagadnień oraz innych istotnych informacji dla klubów, w tym zasady odbierania przyznanego sprzętu, już wkrótce na stronie PZPC.
Rafał Grążawski, członek Prezydium Zarządu PZPC
PODZIAŁ SPRZĘTU PO MŚ WE WROCŁAWIU: podział sprzętu w formacie pdf
Propozycja ujednolicenia i uproszczenia opłat na rzecz PZPC (.PDF, 43 KB)
Propozycja ujednolicenia i uproszczenia opłat na rzecz PZPC:
1. Wysokość opłat licencyjnych od 2014 roku:
- licencja OZPC – 150 zł
- licencje klubowe – 100 zł
- licencje trenerskie – 30 zł
- licencje sędziowskie – 60 zł
(sędziowie klasy państwowej i międzynarodowej, pozostali sędziowie uiszczają opłaty w swoich OZPC)
- licencje zawodnicze – 10 zł
2. Likwidacja opłat z tytułu składek statutowych,
3. Wprowadzenie „wpisowego” za przystąpienie do rozgrywek DMP Mężczyzn:
- najwyższa klasa rozgrywkowa – 200 zł
- niższe klasy rozgrywek – 100 zł
4. Opłata startowa podczas DMP Mężczyzn
- I liga -60 z
- II liga -50 z
5. Opłata startowa podczas Mistrzostw Polski (zawodnicy + osoby towarzyszące)
- MP Seniorów i seniorek - 45 zł
- MMP do 23 lat - 40 zł
- MP Juniorów i juniorek do 20 lat - 35 zł
- OOM 16-17 lat - brak
- MP Młodziczek i Młodzików do 15 lat - 30 zł
- Ogólnopolskie turnieje juniorów i juniorek - 20 zł
W przypadku zgłoszenia uczestników do zawodów po terminie ustalonym przez organizatora klub uiszcza podwójną opłatę startową od każdego zawodnika i osoby towarzyszącej.
6. Opłaa na rzecz PZPC przy zmianie barw klubowych
- Klasa MM - 2.200 zł
- Klasa MK - 1.730 zł
- Klasa I - 750 zł
- Poniżej klasy I - do uzgodnienia między zainteresowanymi klubami
(50% kwoty zostanie przekazana do OZPC, z którego zawodnik pochodzi)
7. Opłata na rzecz PZPC przy zgodzie na starty w drużynach zagranicznych
- Klasa MM - 2.200 zł
- Klasa MK - 1.730 zł
- Klasa I - 750 zł
(20% kwoty zostanie przekazana do OZPC, z którego zawodnik pochodzi)
8. Opłata za wystawienie zgody na wypożyczenie zawodnika do startu w DMP - 50 zł.
9. Rejestracja nowego OZPC - 730 zł
10. Rejestracja nowego klubu - 510 zł
11. Kary za pozytywny wynik kontroli antydopingowej (dotyczy próbki A i B) – 2000 zł
Wszystkie wpłaty należy dokonywać na numer konta bankowego PZPC:
PKO BP SA XV O/Centrum W-wa 77 1020 1156 0000 7502 0057 7478\