Posiedzenie zarządu i uroczysty wigilijny opłatek w Polskim Komitecie Olimpijskim; życzenia od prezesa Andrzeja Kraśnickiego i minister sportu i turystyki Joanny Muchy
Władze PKOl zatwierdziły skład reprezentacji Polski na I Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży (16-17-latki), które od 13 do 22 stycznia 2012 toczyć się będą w Innsbrucku. Wystartujemy w biathlonie, łyżwiarstwie szybkim, saneczkarstwie i narciarstwie, a w składzie skoczków po raz pierwszy jest kobieta - Magdalena Pałasz, bo - przypomnijmy - damskie skoki od Soczi 2014 będą już pełnoprawną dyscypliną „dorosłych" igrzysk. Szefem wyprawy na Innsbruck jest prezes Kraśnicki, a szefem naszej Misji prezes Polskiego Związku Narciarskiego - Apoloniusz Tajner. Następnie zebrani wysłuchali informacji o spotkaniu szefów Narodowych Komitetów Olimpijskich Europy, które odbyło się niedawno w Soczi oraz z moskiewskich obchodów 100-lecia Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.
W kolejnym punkcie władze PKOl powołały na kadencję 2012-2015 nowy, 24-osobowy skład Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu. Miło nam poinformować, iż jednym z powołanych członków tego gremium jest radca prawny PZPC - mecenas Waldemar Sawicki. Trybunał ukonstytuuje się na początku roku, a jednym z kandydatów na przewodniczącego jest były minister sprawiedliwości - profesor Zbigniew Ćwiąkalski. Zebrani dokonali też zmian w regulaminie przyznawania nagród dla twórców - Wawrzynów Olimpijskich oraz przyznali doroczne nagrody im. Eugeniusza Pietrasika przeznaczone dla młodych, wyróżniających się sportowców; laureatów poznamy oficjalnie 9 stycznia podczas noworocznego spotkania Polskiej Rodziny Olimpijskiej kiedy odbiorą te trofea... Z przyczyn formalnych pani Anna Budzanowska (dyrektor jednego z Biur w Kancelarii Prezydenta RP, tu reprezentująca Związek Piłki Ręcznej w Polsce) zrezygnowała z członkowstwa w Zarządzie PKOl, gdyż jej mąż - Mikołaj objął tekę ministra skarbu. Członkom zarządu i zaproszonym gościom oficjalnie przedstawiono także senatora PO Andrzeja Persona (znany dziennikarz i działacz sportowy), który podczas Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie pełnić będzie funkcję polskiego attache przy Komitecie Organizacyjnym.
Była także podana ciekawa informacja o systemie premiowania medalistów igrzysk przez Komitety Olimpijskie krajów Europy. I tak sa one wypłacane w 24 krajach, w 18 w ogóle ich nie ma. W Polsce premia za olimpijski sukces to 70 tysięcy euro, w bogatych Niemczech 15 tysiecy... To też element dyskusji dotyczącej tantiemów za medale w czasach finansowego kryzysu całego Starego Kontynentu...
Podczas bożonarodzeniowego opłatka serdeczne życzenia złożył obecnym prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, a minister Joanna Mucha zapewniła, iż kierowany przez nią resort dołoży wszelkich starań, aby start Polaków w olimpijskim Londynie był zgodny z oczekiwaniami, zapewniła o priorytecie igrzysk w przyszłorocznym kalendarzu naszego sportu. Pani Joanna Mucha rozmawiała też ze skarbnikiem PKOl i prezesem PZPC - Zygmuntem Wasielą. Wraz z życzeniami była mowa o współpracy MSiT i centrali naszej sztangi, o związkowym budżecie 2012 i bliskiej sercu pani minister Lubelszczyźnie - jednym z bastionów polskich ciężarów.
Mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski został uznany Sportowcem Roku 2011 i wyróżniony Wielką Honorową Nagrodą Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego - poinformował prezes Andrzej Kraśnicki. Szkoleniowiec Wojciechowskiego Włodzimierz Michalski został Trenerem Roku 2011.
Tytułem Drużyna Roku 2011 uhonorowano reprezentację Polski siatkarzy, która w minionych 12 miesiącach zajęła trzecie miejsca w Lidze Światowej i mistrzostwach Europy oraz drugą lokatę w Pucharze Świata, dzięki czemu zapewniła sobie prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Londynie. Te nagrody zostaną uroczyście wręczone także 9 stycznia podczas noworocznego spotkania Rodziny Olimpijskiej w Warszawie.
Jacek Korczak-Mleczko
Fot. Jan Rozmarynowski