Trening.... generała
Tym razem przedstawiamy generała Grudzińskiego w... treningowej akcji w siłowni (we wspomnianej hali), a wszystko fotografował wczoraj Janek Rozmarynowski. Generał ćwiczy w systemie split, czyli treningu podzielonego, który w połowie ubiegłego wieku rozpropagował w świecie jeden z twórców współczesnej kulturystyki - Amerykanin Joe Weider. Split zakłada ekonomizację wysiłku i dbałość o proporcjonalny rozwój wszystkich grup mięśniowych. Trening generała to trzy wizyty w tygodniu (po godzinie), a wszystko pod okiem instruktora i fana sportów siłowych - st. szeregowca Karola Olbrysia. Generał mówi, iż ćwiczenia na różnych maszynach, ze sztangą, sztangielkami i hantlami służą temu „aby godnie nosić mundur", co sądząc po jego sprawności udaje się w pełni. Drugą pasją Grudzińskiego jest, jeszcze z czasów nauki w szkole oficerskiej, siatkówka.
Odnośnie zaś pomocy ciężarom, to generał stara się pomóc sekcji warszawskiej Legii, której decyzją Agencji Mienia Wojskowego grozi eksmisja (z terminem wykonalności do 3 listopada!) z wielce „spartańskiego" pawilonu na Fortach Bema. A to byłoby prawdziwe nieszczęście dla tej tak zasłużonej sekcji i całej (tak już przetrzebionej...) warszawskiej sztangi. Jeśli Legia nie zostanie na Fortach, to rozważana jest możliwość przeniesienia sekcji pod skrzydła 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego (na zasadzie umowy), który jest gospodarzem wspomnianej wyremontowanej hali i siłowni przy 29 Listopada. Oby było dobrze i tu wielce liczymy także na pomocną dłoń generała Grudzińskiego... I wierzę, iż tak będzie.
Przybliżając zaś czytelnikom tej strony sylwetkę generała, dodajmy, iż - jako podają źródła - Wiesław Grudziński urodził się 8 czerwca 1956 roku w Braniewie. W latach 1977-1981 był podchorążym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1 Batalionie Saperów w Pułtusku na stanowisku dowódcy plutonu pontonowego. W 1982 został zastępcą dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Obejmował różne stanowiska w Garnizonie Warszawa. W 1999 na podstawie pracy „Budownictwo wojskowe w Warszawie w latach 1918-1939" uzyskał w Akademii Obrony Narodowej stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii ze specjalnością historia wojskowa.. W 2000 został dowódcą 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, od 2003 do 2005 pełnił funkcję szefa Oddziału Organizacyjno-Koordynacyjnego w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. Następnie objął stanowisko szefa Oddziału Spraw Reprezentacyjnych i zastępcy komendanta Garnizonu w Dowództwie Garnizonu Warszawa. Od 2007 był komendantem Stołecznego Garnizonu, a po zmianach strukturalnych w tym samym roku został zastępcą dowódcy Garnizonu Warszawa. Z dniem 9 sierpnia 2010 decyzją ministra obrony narodowej powołano go na stanowisko dowódcy Garnizonu Warszawa. 11 sierpnia 2010 prezydent Bronisław Komorowski awansował go ze stopnia pułkownika na stopień generała brygady..
Jacek Korczak-Mleczko
|