Przed Paryżem i Londynem: bardzo ważne spotkanie i ustalenia spalskie
W godzinach porannych panowie Wasiela i Maliszewski spotkali się z trenerami kadry kobiet - Ryszardem i Danuta Soćkami, szkoleniowcami mężczyzn Mirosławem Chorosiem i Krzysztofem Siemionem, z Grzegorzem Jackiem Chruściewiczem prowadzącym w ramach Klubu Polska-Londyn 2012 Marcina Dołęgę, Jerzym Śliwińskim odpowiadającym w Klubie za Adriana Zielińskiego, lekarzami i trenerami odnowy biologicznej. Prawie dwugodzinna dyskusja dotyczyła koncepcji szkoleniowej w ostatnim okresie przed startem w Paryżu, stanu zdrowia kadrowiczów i warunków treningu oraz szczegółowego harmonogramu działań jakie będą podjęte przed startem na igrzyskach w Londynie. Mówiono także o potencjale naszej czołówki, o medalowych szansach i na MŚ (3-14 listopada br.) i na olimpiadzie.
Osobne, i ważne, zagadnienie to sytuacja Marcina Dołęgi, który jak wiemy nie będzie tym roku bronił tytułu mistrza świata w wadze 105 kg zdobytego rok temu w tureckiej Antalyi. Wyjaśniono sprawę jego kontuzji (ból w prawym ramieniu) i podejmowanych właśnie działań, których nadrzędnym celem jest zdrowie i dobro Marcina. I tak po serii badań w czterech klinikach Warszawy, Łodzi i Poznania Dołęga w najbliższą sobotę podda się zabiegowi operacyjnemu barku. Zostanie on przeprowadzony w Łodzi przez profesora Fabisia i doktora Krochmalskiego. Wybrano metodę minimalizującą inwazyjność zabiegu, zastosowane będą najnowocześniejsze urządzenia... Po operacji pierwszy etap rehabilitacji powinien trwać dwa tygodnie i będzie odbywał się w Bydgoszczy, Siedlcach i Spale pod nadzorem Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i doktora Jarosława Krzywańskiego. Powrót do lekkiego treningu, ale treningu powinien nastąpić za około miesiąc. Trener Chruściewicz został zobligowany do przedstawienia na piśmie i złożenia w PZPC szczegółowego planu rehabilitacyjno-szkoleniowego dotyczącego Marcina Dołęgi. Dotyczyć on ma drogi zawodnika do olimpijskiego pomostu 2012, ma zawierać metodę przygotowań i plan startów przedolimpijskich, a cezurą mają być mistrzostwa Polski, które odbędą się na przełomie maja i czerwca przyszłego roku...
W spotkaniu popołudniowym do wspomnianych uczestników dołączyli (po wizytacji treningu) panowie Wojciech Wasiak - zastępca dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego MSiT i Marian Szczechowicz - opiekun ciężarów (czyli Marcina Dołęgi i Adriana Zielińskiego) w Klubie Polska-Londyn 2012 i tak przychylny sztandze dyrektor ośrodka w Spale - Zbigniew Tomkowski. Najpierw omówiono założenia startowe przed MŚ, szczegółowej analizie poddano każdą kadrowiczkę i kadrowicza (stopień wytrenowania, technika, siła i psychika; podatność na startowy stres...), przeprowadzono symulację szans. Zatwierdzono też skład reprezentacji na Paryż pozostawiając jednak trenerom późniejszy wybór tych którzy wystąpią i tych, którzy będą punktowali w walce o maksimum olimpijskich kwalifikacji dla Polski.
Na mistrzostwach świata 2011 w podparyskim Eurodisnelandzie nasz kraj reprezentować będą. Kobiety: Marzena Karpińska 48 kg, Znicz Biłgoraj), Joanna Łochowska (53, UKS Zielona Góra), Aleksandra Klejnowska-Krzywańska (58, Zawisza Bydgoszcz), Dominika Misterska-Zasowska (63, WLKS Siedlce Iganie Nowe), Anna Leśniewska (63, Mazovia Ciechanów), Ewa Mizdal (69, Unia Hrubieszów), Marieta Gotfryd (69, Tytan Oława) i rezerwowa Sabina Bagińska (+75, Horyzont Mełno).
Mężczyźni: Damian Kuczyński (69 kg, Budowlani Opole),Krzysztof Zwarycz (77, Flota Gdynia), Krzysztof Szramiak (77, Budowlani Opole),Adrian Zieliński (85, Tarpan Mrocza), Arsen Kasabijew (94, Górnik Polkowice), Sylwester Kołecki (94, Górnik Polkowice), Bartłomiej Bonk (105, Budowlani Opole), Kornel Czekiel (+105, Budowlani Opole), a w rezerwie pozostaje Paweł Koszałka (94, Budowlani Opole).
Prezes Wasiela omówił także z przedstawicielami Ministerstwa Sportu i Turystyki sprawę uczestnictwa na rok 2012 Marcina Dołęgi w Klubie Polska-Londyn, który (Marcin) z wiadomych przyczyn obiektywnych nie może bronić tytułu i startować w Paryżu; a zmieszczenie się w pierwszej „8" MŚ gwarantowało zachowanie dotychczasowych świadczeń finansowych i innych przywilejów tej wybranej grupy. Ich utrzymanie na dotychczasowym poziomie to problem formalno-prawny leżący jednak w gestii decyzyjnej ministra sportu... Rozmawiano także o szczupłości kasy PZPC (środki budżetowe) i braku wystarczających sum na szkolenie młodzieży, stypendia dla najbardziej utalentowanego narybku. Było także o wstępnym budżecie PZPC na rok 2012, w którym oby MSiT cieplej potraktował nasz związek...
Panowie Wasiak i Szczechowicz spotkali się także z kadrowiczami, podkreślano dobrą atmosferę zgrupowania i walory Spały jako idealnego miejsca na trening, odnowę i odpoczynek. „Dawno nie było tak owocnego, udanego spotkania wszystkich, którym na sercu leży dobro sztangi", powiedział prezes Wasiela i to jest najlepszy komentarz. Więc niech w Paryżu też będzie dobrze i medalowo.
Jacek Korczak-Mleczko