Prawie do północy…. obradował Zarząd PZPC
Na rozgrzewkę zebrani zajęli się oceną działalności Mazowieckiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów, a temat referował prezes mazowszan Stefan Długosz. MOZPC to 13 klubów, 30 trenerów, 238 zawodniczek i zawodników, 112 klas mistrzowskich, co w skali kraju czyni Mazowsze (obok Lubelszczyzny) istnym bastionem sztangi. Ale nie obyło się bez łyżeczki dziegciu, a rzecz tyczyła wysokości nagród dla uczestniczek MP, która w Siedlcach 2011 wynosi 7 tysięcy złotych, a za tydzień w Płońsku (podczas MP mężczyzn) zamykać się będzie kwotą 50 tys. Tu prowadzący obrady prezes Zygmunt Wasiela przypomniał kwoty bazowe obligujące kluby, które starały się i otrzymały przywilej organizacji MP. Ale teoria, teorią, a praktyka praktyką - bo mamy finansową zapaść, trudności z pozyskaniem sponsorów i finansowym zabezpieczeniem całości MP. Bo prawda jest taka, iż dawno już minęły czasy, gdy do zaszczytnej roli organizatora krajowego championatu ustawiała się kolejka chętnych i był prawdziwy przetarg ofert. Teraz chętnych łowi się przysłowiową siecią, a oferta Siedlec złożona z końcem 2010 roku była jedyną... Odnośnie zaś MP 2012, to na razie wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, iż młodzieżowcy rywalizować będą w Mroczy, a seniorzy w Zakliczynie u Marka Gołąba. Tu dodajmy, iż prezes Zygmunt Wasiela poinformował Zarząd, iż 13 września do stołecznego Sądu Rejestrowego wpłynęło pismo z PZPC informujące, że 21 sierpnia br. w skład Zarząd związku zostali dokooptowani-wybrani (w miejsce zmarłego Jana Hawrylewicza i Szymona Kołeckiego, który złożył rezygnację...) Marek Gołąb i Władysław Kuźniak. Odnośnie MP wiceprezes PZPC Jerzy Ostrowski przypomniał idee konkursów dotyczących organizacji champinatów, padały głosy reaktywacji związkowej komisji ds. imprez...
W kolejnym punkcie obrad prezesi Wasiela, Ostrowski (także szef Mazovii Ciechanów), Anna Perkowska - główna księgowa PZPC i odpowiadająca za finanse w Mazovii Katarzyna Choroś złożyli raport z odbytych w dniach 22-27 sierpnia 2011 ciechanowskich ME juniorek i juniorów do lat 17. Prezes Wasiela raz jeszcze przypomniał o doskonałych recenzjach jakie impreza zebrała u władz EWF i IWF, a równie ważny jest fakt, iż organizacja mistrzostw zakończyła się sukcesem finansowym, że zanotowano zysk. Czyli można wszystko, a kluczem do sukcesu jest zredukowanie kosztów własnych, dyscyplina finansowa i umiejętnie wykorzystanie środków zewnętrznych. Zarząd z wielkim podziękowaniem i zrozumieniem przyjął raport komitetu organizacyjnego ME juniorów do lat 17 w Ciechanowie. Prezes Wasiela poinformował zaś, iż PZPC w kontekście niepowodzenia naszych starań ME w roku 2014 wystąpi na forum IWF o przyznanie Polsce mistrzostw świata 2014 lub w pierwszym następnym terminie.
Szef wyszkolenia PZPC - Bogusław Maliszewski w obszerny, wyczerpującym wystąpieniu dokonał analizy polskich startów podczas ME w Ciechanowie i na ME juniorek i juniorów do lat 20 i młodzieżowców w Bukareszcie (w sumie 9 medali w dwuboju). Ocena wypadła pozytywnie, skuteczność podejść Polaków oscylowała w granicach 70 procent, a ze szczegółowy imienny raport omawiającym występ każdego zawodnika i zawodniczki można zapoznać się w siedzibie związku. W sumie - tak trzymać!
W kolejnym punkcie obrad prezes Zygmunt Wasiela zapoznał zebranych z ustaleń inspekcji zgrupowania kadry narodowej mężczyzn (wraz z członkami klubu Polska-Londyn 2012), które trwa w Spale i przez MP w Płońsku prowadzi prosto do udanego startu na listopadowych MŚ w Paryżu. Prezes podkreślił, iż atmosfera jest znakomita, kadrowicze pracują na najwyższych obrotach, a jedynie Marcin Dołęga czeka (o czym informowaliśmy) na lekarska diagnozę odnośnie bólu w prawym barku. W podobnej atmosferze przebiega zgrupowanie pań (w Siedlcach) o czym mówił trener kadry Ryszard Soćko.
Zarząd przyjął uchwałę odnośnie zakazu zmiany barw klubowych przez członków wszystkich kadr narodowych - potencjalnych olimpijczyków, co obowiązuje od 1 października 2011 do igrzysk w Londynie 2012. Przyjęto do wiadomości informację prezesa Wasieli odnośnie finansowych kłopotów w kasie PZPC i o działaniach prowadzących do zabezpieczenia brakujących sum. Zarząd przyjął także do wiadomości pismo trenera i wiceprezesa Lechii Sędziszów Małopolski - Mateusza Błachowicza dotyczące zdrowia i warunków pobytu na obozach kadry narodowej zawodniczek tego klubu - Oktawii Lurki i Magdaleny Pasko ...
Wreszcie w punkcie ostatnim, acz wielce czasochłonnym, Zarząd zajął się kwestią redystrybucji sprzętu firmy Eleiko (pomosty, sztangi męskie i żeńskie - treningowe i startowe) będące do dyspozycji PZPC po ME w Ciechanowie. Kluby składały wnioski o przydział tego sprzętu, wstępna listę ewentualnych beneficjentów przygotował szef wyszkolenia PZPC Bogusław Maliszewski, ale decyzja utonęła w morzu zarządowych dyskusji. Dlatego zebrani ustanowili spec-komisję w sprawie działającej w składzie Zygmunt Wielogórski, Zdzisław Żołopa, Jerzy Ostrowski, Jacek Zawadzki, Antoni Kawałek, Jacek Zawadzki i Bogusław Maliszewski, która po długich obradach dokonała podziału. Zarząd to zaakceptował, a protokół - listę szczęśliwców publikujemy osobno.
Jacek Korczak-Mleczko
Fot. Jan Rozmarynowski