Ciechanów: obradował Zarząd PZPC
W pierwszym punkcie obrad prezes zaproponował kooptację do składu Zarządu (w miejsce Szymona Kołeckiego który zrezygnował z pracy w tym gremium i zmarłego 9 maja Jana Hawrylewicza) panów Marka Gołąba i Władysława Kuźniaka. Pierwszy z nich to doskonale znany w środowisku brązowy medalista olimpijski z Meksyku 1968, były asystent trenera kadry narodowej i szef wyszkolenia PZPC, drugi jest szefem związkowej Komisji Dyscypliny, Zmiany Barw Klubowych i Walki z Dopingiem oraz dyrektorem Floty Gdynia. Obie kandydatury zostały przegłosowane (8 głosów za, 2 wstrzymujące się): nowym członkom Zarządu serdeczne gratulacje!
Następnie zebrani wysłuchali informacji trenerów Waldemara Ostapskiego (kobiety) i Wojciecha Geska odnośnie składu reprezentacji Polski na ciechanowskie mistrzostwa i zatwierdzili propozycje szkoleniowców. Nasz kraj reprezentować będą: Emilia Szlasa (waga do 44 kg, Legia Warszawa), Marlena Polakowska (48, POM Iskra Piotrowice), Izabela Wróblewska (53, Mazovia Ciechanów), Kamila Breczko (58, MUKS Terespol), Agata Grzegorek (58, Tytan Oława), Jolanta Wiór (69, Andaluzja Piekary Śląskie) i Kinga Kaczmarczyk (69, UOLKA Ostrów Mazowiecka), a wśród chłopców Tomasz Komorowski (50 kg, MOS Opole), Aleksander Choszcz (62, Atleta Gdańsk), Dominik Mikołajczyk (69, UOLKA Ostrów Mazowiecka), Patryk Słowikowski (77, Mazovia Ciechanów), Jarosław Samoraj (94, Budowlani Opole), Damian Wesołowski (94, Zawisza Bydgoszcz), Bartosz Łoziński (+94, AKS Myślibórz) i Szymon Kawa (+94, Budowlani Nowy Tomyśl).
Trenerzy seniorskich reprezentacji Polski - Ryszard Soćko (kobiety) i Mirosław Choroś (mężczyźni) przekazali zwięzłe informacje dotyczące przygotowań do listopadowych mistrzostw świata w Paryżu podkreślając, iż przebiegają one bez zakłóceń, a sprawdzianem formy kadrowiczów będą (na miesiąc przed MŚ) krajowe championaty w Siedlcach i Płońsku. Dyskusję wywołało tylko stwierdzenie trenera Chorosia, iż Polacy - rok temu w Antalyi druga ekipa świata ze złotymi medalistami Adrianem Zielińskim i Marcinem Dołęgą na czele - jadą do Paryża świadomi tego, iż najważniejszym startem i tak będzie olimpijski Londyn 2012 i że trudno o powtórzenie sukcesu z Turcji... Pożyjemy, zobaczymy, ale przecież jakąż satysfakcją mogą być miejsca dalej od podium i jaka to olimpijska perspektywa?
Kolejnym tematem był kolejny mistrzowski start Polaków (od 12 września), czyli championat Europy juniorów i juniorek do lat 20 i młodzieżowców (U-23) w Bukareszcie. Zarys składu przedstawili trenerzy Antoni Czerniak (kobiety) i Piotr Wysocki (mężczyźni) oraz trenerzy Soćko i Choroś odpowiadający też za przygotowania i start młodzieżowców. Niestety są problemy, bo według wstępnych ustaleń skład całej ekipy liczyłby aż 42 osoby (zawodnicy, sztab szkoleniowy, sędziowie, oficjele, lekarze...). Niestety, są kłopoty bo jak poinformował prezes Wasiela PZPC nie ma już w swoim budżecie środków na sfinansowanie całości wyjazdu do Rumunii i ekipa będzie prawdopodobnie okrojona. Wiąże to się z tym, iż w przydziale środków (budżetowych via Ministerstwo Sportu i Turystyki) na rok 2011 PZPC został potraktowany nieco po macoszemu i po wspaniałym sezonie (22 medale MŚ i ME!) miast dostać więcej wypracowanych tymi trofeami środków otrzymał wielce okrojona pulę. Bo mamy kryzys finansów publicznych... Ratunkiem miało być obiecane 300 tysięcy z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i 700 tysięcy z budżetowej rezerwy. Skończyło się na 200 tys. z FRKF i ponoć więcej nie będzie. Prezes Wasiela będzie w tej sprawie rozmawiał jutro w Ciechanowie z ministrem Adamem Gierszem. Gdyby jednak środków nie przybyło, to Zarząd upoważnił prezesa do podjęcia decyzji w sprawie liczebności składu na Bukareszt.
Zarząd PZPC zatwierdził trenera Jerzego Śliwińskiego na asystenta Mirosława Chorosia w kadrze seniorów rekomendując go ministerstwu, PKOl i Klubowi Polska - Londyn 2012 odnośnie współpracy (w miejsce zmarłego Ireneusza Chełmowskiego) z Adrianem Zielińskim. Prezes podkreślił z uznaniem, iż była to oddolna i trafna inicjatywa Tarpana Mrocza, Adriana Zielińskiego i Kujawsko-Pomorskiego OZPC.
Następnie przyjęto „Modelowe reguły antydopingowe", a prezes Wasiela poinformował o kulisach konfliktu na linii EWF - IWF (pisałem o tym wielokrotnie) i wmieszaniu weń MKOl. Zebrani wysłuchali również informacji prezesa o ekwiwalencie dla federacji gruzińskiej za Arsena Kasabijewa (dwa zgrupowania kadry Gruzji w Polsce), co było warunkiem starań PZPC i PKOl, aby szef IWF Tamas Ajan wystąpił do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zgodę na start Kasabijewa w naszych barwach w Londynie 2012. Przypomnę, iż Tamas Ajan spotka się w piątek w Warszawie z ministrem Gierszem i prezesem Andrzejem Kraśnickim po czym przyjedzie do Ciechanowa...
Zarząd zapoznał się także z pismem Szymona Kołeckiego odnośnie jego rezygnacji z członkowstwa w kadrze i przygotowań do tegorocznych MŚ. Dwukrotny wicemistrz olimpijski zapowiada jednak, iż od stycznia będzie się sposobił do Londynu... Była też informacja o prokuratorskim przesłuchaniu prezesa PZPC w charakterze świadka po donosie Mateusza Lendzioszka w sprawie wydumanych zakupów (ponoć niezgodnych z procedurą) przez związek sztang Eleiko. I aż trudno zrozumieć, iż w naszym środowisku jest miejsce na takie nieprawdziwe, szalone donosy...
Jacek Korczak-Mleczko
Foto Jan Rozmarynowski