Ciechanowskie ME: wszystko gotowe!
Mistrzostwa poprzedzi w poniedziałek, początek o godzinie 9.00, międzynarodowe sympozjum poświęcone walce z dopingiem...
- Inicjatywa jego zorganizowania zrodziła się w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów, który od lat skutecznie stawia czoła tej patologii współczesnego sportu. Nie muszę chyba przypominać, że jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami polityki aktywnego przeciwdziałania dopingowi, jaką przez lata prowadzili nasi Wielcy Nieobecni, Janusz Przedpełski i Waldemar Baszanowski. Ale, przypominam, iż także my, polscy ludzie sztangi grzeszyliśmy przed laty przeciw czystości sportu i zasadzie fair play, były bolesne przypadki niedozwolonego wspomagania wśród zawodników czołówki i międzynarodowe sankcje dla całej dyscypliny. Ale daliśmy sobie radę odcinając polskie podnoszenie ciężarów od pokus niebezpiecznej drogi na skróty, od sięgania po farmakologiczną zarazę, od rekordowych wyników uzyskiwanych za cenę zdrowia i uczciwości wobec rywali. Na co dzień wespół z wyspecjalizowanymi agendami rządowymi prowadzimy aktywną akcję uświadamiającą niebezpieczeństwo stosowania dopingu i jego wyniszczających skutków dla ciała i psychiki sztangisty. Stawiamy na profilaktykę, ale także i na wzmożoną kontrolę. Ale nie ma jeszcze sytuacji idealnej, bo przecież zdarzają się i u nas incydentalne przypadki dopingu, szczególnie wśród najmłodszych adeptów sztangi sięgających po „miękkie" środki i po narkotyki... Sport ciężarowy w Europie i świecie z powodzeniem walczy o zdjęcie z niego dopingowego odium, o zachowanie olimpijskości dyscypliny i poszanowania dla rekordów. Ale zagrożenie ciągle istnieje, ciągle są w ciężarowej rodzinie ludzie nieuczciwi co tak boleśnie ukazały wyniki kontroli na tegorocznych mistrzostwach Europy w Kazaniu... Będzie więc o czym dyskutować w Ciechanowie i szukać jeszcze skuteczniejszych metod odnośnie profilaktyki i kontroli. Jest konieczność międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń. Jestem przekonany, iż sympozjum wielce się temu przysłuży, że w poniedziałkowe popołudnie wyjdziemy z auli Wyższej Szkoły Humanistycznej bogatsi o nowe ustalenia i wnioski.
Jacy goście będą mieli swoje wystąpienia?
- Sympozjum jest pod egidą Ministerstwa Sportu i Turystyki, Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów i Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów - stąd wielu znamienitych gości; prelegentów i moderatorów dyskusji. Swoje wystąpienia będą mieli prezydent EWF Antoni Urso, minister sportu Adam Giersz, dyrektor departamentu prawnego IWF Monika Ungar, szef naszej Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie profesor Jerzy Smorawiński, dyrektor biura Komisji Michał Rynkowski i specjalista od sprawa edukacji Dariusz Błachnio, naukowcy z Instytutu Sportu Dorota Kwiatkowska i Paweł Kaliszewski. Do udziału w sympozjum zaprosiliśmy oczywiście czołówkę polskich trenerów, kierowników i szkoleniowców zagranicznych ekip, zawodników, działaczy, sędziów, przedstawicieli mediów. Liczę na gorącą dyskusję, wiele pytań i spostrzeżeń, na wyjaśnienie wątpliwości...
Jeszcze wcześniej, bo w niedzielny wieczór odbędzie się w Ciechanowie posiedzenie zarządu i wszystkich agend PZPC.
- Program obrad jest bardzo obszerny i ważki. Będzie więc informacja dotycząca ostatnich przygotowań do ME i do sympozjum oraz oficjalne zatwierdzenie składu reprezentacji Polski U-17 prowadzonej przez Waldemara Ostapskiego i Wojciecha Genseka; konferencja techniczna i weryfikacja wszystkich zgłoszeń przewidziana jest na poniedziałek. Wysłuchamy informacji trenerów Ryszarda Soćki i Mirosława Chorosia odnośnie przygotowań do listopadowych mistrzostw świata w Paryżu, a ci sami szkoleniowcy oraz Antoni Czerniak i Piotr Wysocki przedstawią stan kadry przed mistrzostwami Europy U-20 i U-23, które już 12 września rozpoczną się w Bukareszcie. Zajmiemy się uregulowaniem zasad dotyczących systemu ADAMS i przyjmiemy uchwałę dotyczącą „Modelowych Reguł Antydopingowych". Zarząd będzie też głosował nad kandydaturą Jerzego Śliwińskiego jako trenera prowadzącego Adriana Zielińskiego w ramach Klubu Polska-Londyn 2012 i szkoleniowca naszego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Mroczy. Zarząd uzupełni także, w obliczu rezygnacji Szymona Kołeckiego i śmierci Jana Hawrylewicza, swój skład oraz wysłucha mojej informacji dotyczącej stosunków EWF - IWF oraz działalności międzynarodowej naszego związku.
Juniorskie mistrzostwa U-17 zapowiadają się rekordowo...
Jestem szczególnie rad, iż na starcie zobaczymy reprezentacje aż 32 państw, bo przyjeżdżają do nas młodzi sztangiści z Armenii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Izraela, Litwy, Łotwy, Malty, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch, a o medale i tytuły walczyć będzie 81 dziewcząt i 133 chłopców To już bodaj 26, licząc od roku 1957, wielka międzynarodowa impreza organizowana przez PZPC. Więc jestem przekonany, iż ciechanowskie mistrzostwa dobrze zapadną w pamięci uczestników, że w skomplikowanej machinie przygotowań i organizacji wszystko będzie funkcjonować tak, jak powinno. Powierzenie Polsce organizacji IX Mistrzostw Europy Juniorek i Juniorów do lat 17 traktuję jako kolejny dowód uznania oraz podkreślenie silnej pozycji naszego kraju i jego przedstawicieli w świecie sztangi. Nie muszę chyba także przekonywać, iż nie bez przyczyny areną tych mistrzostw jest miasto Ciechanów, jedno z centrów polskich ciężarów, siedziba Ośrodka Przygotowań Olimpijskich PZPC i klubu Mazovia, miejsce gdzie wyrosło tyle sław naszej dyscypliny. Oczywiście są w Polsce piękniejsze, zasobniejsze miasta i piękniejsze od ciechanowskich obiekty sportowe. Ale liczy się klimat imprezy, swoisty „genius loci", atmosfera i pewność, iż tamtejsi ludzie odpowiedzialni za organizację mistrzostw nie zawiodą.
Mistrzostwa to duże wyzwanie logistyczne.
- Nigdzie nie ma lekko, zawsze są wyzwania dotyczące transportu uczestników z i na warszawskie Okęcie i transportu wewnętrznego. Były wyzwania dotyczące bazy hotelowej i wyżywienia ponad 300 osób będących w orbicie mistrzostw. Do tego dochodzi oczywiście przygotowanie i dekoracja hali, miejsca na treningi i odnowę, materiały propagujące imprezę czy przewodnik po mieście i wszystkich obiektach związanych z mistrzostwami, plakaty i kontakty z mediami, które będą obsługiwały championat. IX Mistrzostwa Europy Juniorek i Juniorów do lat 17 zostały przygotowane szczupłymi siłami pracowników biura PZPC i Mazovii, zostały wsparte przez wolontariuszy i wielu ludzi dobrej woli. Nie korzystaliśmy z usług żadnych wyspecjalizowanych agencji, bo musieliśmy zamknąć się w skromnym budżecie, sami zdobywać pieniądze nie licząc na wsparcie państwa. Tu ukłon w stronę prezydenta Ciechanowa pana Waldemara Wardzińskiego i wszystkich sponsorów, którzy nam pomogli.
Czyli...
- ... czyli zaczynamy. Liczę na dobry polski start, organizacyjną perfekcję, zadowolenie wszystkich uczestników i rekordowe wyniki. Przez ten tydzień Polska będzie mieć swój piękny czas w europejskich ciężarach i to się liczy najbardziej.
Dziękuję bardzo za rozmowę.