Już za miesiąc młoda Europa spotka się w Ciechanowie
Na miesiąc przed startem w Ciechanowie oraz w siedzibie Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów odbyły się robocze narady podsumowujące stan gotowości do mistrzostw oraz wskazujące na to, co zostało jeszcze do zrobienia. Sztab organizacyjny mistrzostw tworzą prezes PZPC - Zygmunt Wasiela, główna księgowa związku - Anna Perkowska, wiceprezes PZPC i dyrektor ciechanowskiej Mazovii - Jerzy Ostrowski, sekretarz i księgowa Mazovii - Katarzyna Choroś oraz członek prezydium zarządu PZPC - Jacek Zawadzki. W organizacyjnej orbicie mistrzostw jest kilkadziesiąt osób - od pracowników biura PZPC i klubu-gospodarza, po sztab medyczny, panele sędziowskie, elektroniczną obsługę imprezy, specjalistów od akredytacji uczestników, żywienia, transportu, zakwaterowania i aranżacji hali, odpowiedzialnych za ceremoniał, medale i nagrody, za obsługę medialną, opiekunów poszczególnych reprezentacji - tłumaczy oraz liczni wolontariusze.
Dotychczas swój przyjazd potwierdziły ekipy z 25 krajów (60 zawodniczek i 114 zawodników), ale ostateczny termin zgłoszeń mija 1 sierpnia i lista startujących (oraz trenerów i oficjeli towarzyszących) będzie na pewno większa. Skalę imprezy niechaj obrazuje to, iż według szacunków będzie na niej przebywać około 400 osób z całego Starego Kontynentu na czele z szefostwem IWF i EWF oraz goście zaproszeni.
Dniem logistycznej gotowości do mistrzostw (przygotowanie udekorowanej i „uzbrojonej" technicznie hali, jej zaplecza, hoteli i internatów, części gastronomicznej, transfery autokarowe na trasie stołeczne lotnisko na Okęciu - Ciechanów...) jest sobota 20. sierpnia. Następnego dnia o godzinie 18.00 odbędzie się posiedzenie zarządu PZPC, a w poniedziałek 22. sierpnia w auli Wyższej Szkoły Humanistycznej (tuż obok hali Mazovii) rozpocznie się Europejskie Sympozjum Antydopingowe podczas którego przewidziane są wystąpienia zagranicznych i polskich specjalistów oraz dyskusja, a wieczorem konferencja techniczna.
Sprzęt zapewnia firma Eleiko (w tym komplety sztang oraz 6 pomostów treningowych i jeden startowy - model przygotowany na igrzyska olimpijskie Londyn 2012).
Preliminarz budżetowy mistrzostw to na dziś circa 600 tysięcy złotych (dla porównania niedawny gdański finał Ligi Światowej siatkarzy kosztował 6 milionów) na który składają się środki własne PZPC, środki przekazane przez IWF/EWF, przez władze miasta Ciechanowa i ciechanowskiego starostwa powiatowego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki i sponsorów prywatnych.
Jesteśmy przekonani, iż organizacyjnie i sportowo będzie to bardzo udane, perfekcyjne przedsięwzięcie, bo PZPC ma duże doświadczenie odnośnie goszczenia tak dużych imprez, a ostatnimi przykładami tak chwalone mistrzostwa świata seniorek i seniorów na warszawskim Torwarze (2002) i także seniorskie mistrzostwa Europy we Władysławowie-Cetniewie (2006).
Już za miesiąc zaczynamy ciechanowskie mistrzostwa!
Jacek Korczak-Mleczko