Co słychać w PZPC? Słowo od prezesa
Aktualnie trwają wzmożone prace nad systemem ADAMS - jest to elektroniczny system zgłaszania zawodniczek i zawodników kadr narodowych do badań antydopingowych organizowanych przez IWF i WADA, a każda zmiana miejsca pobytu danego zawodnika musi być natychmiast odnotowana. Zgodnie z planem realizowane są zgrupowania kadry. Seniorzy przebywają teraz na chorwackiej wyspie Krk, seniorki w ośrodku w Siedlcach, juniorki do lat 20 w OPO w Spale, zaś juniorzy do lat 20 w Ciechanowie. Te dwie ostatnie grupy przygotowują się do startu w mistrzostwach świata w Penang w Malezji; reprezentacja pod okiem wiceprezesa PZPC - Jerzego Ostrowskiego wylatuje z Okęcia już 28 czerwca.
Seniorki i seniorzy za chwilę rozpoczną już końcową fazę przygotowań do startu w listopadowych mistrzostwach świata w Paryżu będących równocześnie kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich Londyn 2012. Trenerów kadr narodowych - Ryszarda Soćkę i Mirosława Chorosia czekają trudne dni bowiem będą musieli wyłonić kandydatów do reprezentacji.
Swoje szkolenie zgodnie z planem kończą ośrodki Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów w Mroczy, Siedlcach, Ciechanowie i Opolu. Z informacji uzyskanych od kierowników ośrodków i trenerów wiadomo już, iż wszyscy podopieczni uzyskali pozytywne wyniki z poszczególnych przedmiotów otrzymując promocje do wyższych klas, a wielu tegorocznych absolwentów pójdzie na studia.
Trwają również przygotowania organizacyjne do mistrzostw Polski seniorów, które w drugi weekend października odbędą się w Płońsku. Już jutro odbędzie się spotkanie władz PZPC z burmistrzem miasta Płońsk - Andrzejem Pietrasikiem i wszystkimi współorganizatorami. Od kilku miesięcy trwają intensywne prace związane z przygotowaniami do mistrzostw Europy juniorek i juniorów do lat 17, które z końcem sierpnia odbędą się w Ciechanowie. Spodziewamy się przyjazdu do Polski bardzo dużej grupy sportowców, szkoleniowców i działaczy międzynarodowych na czele z kierownictwem EWF. Także Ciechanów gościł będzie uczestników europejskiego seminarium antydopingowego. Do biura PZPC napływają aktualnie zgłoszenia z całego kontynentu. W miejscu mistrzostw trwają prace logistyczne i organizacyjne, modernizowana jest hala sportowa Mazovii, przygotowywane są hotele i baza w domach akademickich, jadłospisy i sprzęt sportowy. Według naszych obserwacji przygotowania w Ciechanowie i w biurze PZPC przebiegają bez zakłóceń. Bo przecież działacze naszego związku nie pierwszy raz organizują zawody tak wysokiej rangi. Pracownicy i działacze PZPC to profesjonaliści - poradzą sobie i teraz, dobrze przygotują te mistrzostwa Europy.
Przy Marymonckiej 34 na bieżąco wydawane są przez biuro PZPC certyfikaty i licencje zawodnicze, sędziowskie, trenerskie i klubowe. Pion finansowy pod wodzą głównej księgowej - Anny Perkowskiej i Edyty Więckowskiej pracuje nad rozliczeniem I półrocza 2011 z Ministerstwem Sportu i Turystyki (w ramach budżetu) i Funduszem Rozwoju Kultury Fizycznej. Pracuje nad dostosowaniem preliminarzy i wydatków w drugiej części roku. Składane są dokumenty na przyznanie tzw. dodatkowych środków finansowych z rezerwy na realizację zadań budżetowych i FRKF. Zdajemy sobie sprawę z trudności finansowych naszego kraju, ale i z możliwości jakie środki możemy jeszcze otrzymać.
Choć w dalszym ciągu PZPC nie ma strategicznego sponsora to pozyskiwane są środki sponsorskie na organizacje mistrzostw Polski oraz na inne imprezy organizowane przez związek. Najtrudniejsze warunki mają kluby sportowe w większości działające w oparciu o znikome dotacje, które okazyjnie otrzymują z budżetów samorządowych. Tu sytuacja jest różna zależna od specyfiki klubu i regionu.
Na brak pracy nie narzeka pion sędziowski PZPC kierowany przez Stanisława Wyszomirskiego - wyznacza obsadę arbitrów na kolejne zawody, analizuje ich pracę i umiejętności, sprawdza prawidłowość i ocenia także protokoły z naszych imprez. Również w tym pionie trwają przygotowania do ciechanowskich mistrzostw Europy juniorów U-17 i mistrzostw Polski kobiet (Siedlce, pierwszy weekend października) i mężczyzn (wspomniany Płońsk).
Kierowanie szkoleniem i dokumentacja tego co już zrobiliśmy w bieżącym roku, analizowanie i programowanie leży w kompetencjach dwóch osób - Bogusława Maliszewskiego (szef szkolenia) i Katarzyny Konarskiej. Oni także czuwają na wspomnianym systemem komputerowym ADAMS.
Za sprawy sekretariatu PZPC, korespondencji i współpracy z zagranicą odpowiada pani Maria Przedpełska. Przygotowuje ona również wspólnie z pionem szkolenia logistykę wszelkich wyjazdów naszych reprezentacji na mistrzostwa Europy czy świata.
Nad sprawami komunikacji pomiędzy mediami a władzami PZPC, biurem i kadrą narodową czuwa rzecznik związku Jacek Korczak-Mleczko, którego zadaniem jest również promowanie naszej dyscypliny i opieka nad związkową stroną internetową.
Ta garstka ludzi pracuje w biurze PZPC wspierana przez działaczy zarządu i komisji, wzmacniających działania związku w kraju i na arenie międzynarodowej. Większość z nich poświęca soboty i dni świąteczne, to znaczy dni wolne od pracy, na rzecz polskich ciężarów za co im bardzo serdecznie dziękujemy w przeddzień okresu wakacyjnego.
Może nie zawsze na czas, może niekiedy materiały wychodzą od nas niedopracowane, czasami z błędami; za to naszych sympatyków przepraszamy. I będziemy nasze działania podnosić na wyższy poziom organizacyjny.
Ale dzisiaj wszystkim tym, którzy rozpoczynają wakacje i urlopy życzymy udanego wypoczynku, pogody ducha i słońca.
Zygmunt Wasiela
Prezes PZPC