Seminarium EWF w San Marino
„Wieczorem dnia poprzedzającego seminarium uczestniczyliśmy w uroczystej promocji książki „Podnoszenie ciężarów - sport dla wszystkich sportów" autorstwa prezydenta EWF dr Antonio Urso. Atrakcyjna edytorsko publikacja wydana została staraniem EWF, włoskiej federacji od sztangi oraz firmy Eleiko i koncentruje się na takich zagadnieniach jak historyczna ewolucja podnoszenia ciężarów w zakresie techniki dźwigania, czy wpływ biomechaniki na rozwój metod treningowych. Dużo w niej o rozmaitości ćwiczeń, najczęściej popełnianych błędach oraz o tym dlaczego przygotowania ciężarowe, praca ze sztangą leży u podstaw treningu w większości dyscyplin sportu. Dodam, iż ta książka-podręcznik pod tytułem „Weightlifting. Sport for all Sports" dedykowana jest pamięci Waldemara Baszanowskiego - „nadzwyczajnego Człowieka, Atlety i Prezydenta", bo tak ujął to autor, jego następca w EWF - Antonio Urso.
Kolejny dzień to seminarium w salach Grand Hotel San Marino, które otworzyły wystąpienia przedstawicieli władz tej małej republiki. Potem Antonio Urso mówił o sytuacji sportu ciężarowego w Europie i planach jego dalszej popularyzacji i rozwoju. Ma to ścisłe powiązanie z działalnością menedżerską EWF i poszczególnych narodowych federacji o czym przekonywali w swych wystąpieniach profesor Roberto Ghiretti z uniwersytetu w Parmie oraz Michele Barbone z Włoskiego Komitetu Olimpijskiego. Wielki nacisk położono również na zagadnienia dotyczące obiegu informacji i współpracy z mediami, co było tematem podjętym przez przedstawiciela znanej włoskiej grupy Mediaset - Marco Cherubiniego. Pozostałe poruszane tematy to szkolenie trenerów na przykładzie Włoch, etyka w sporcie, współpraca pomiędzy EWF i narodowymi federacjami (referował Marino Ercolani Casadei - sekretarz generalny europejskiej centrali sztangi) oraz praca sędziów i jury - referował członek Komitetu Wykonawczego EW Benny Johanssson. Wiele spodziewano się po ostatnim punkcie programu, czyli wystąpieniu Antonio Urso na temat walki z dopingiem, Było dużo o historii dopingu, o mafijnej-kryminalnej aktywności na międzynarodowym rynku handlu zakazanymi specyfikami, który jest wszech obecny i dochodowy. Mniej było, niestety, o tym jak Europa daje sobie radę z dopingiem właśnie, bo 5 przypadków stwierdzonych rok temu na mistrzostwach kontynentu w Mińsku i aż 7 na tegorocznym championacie w Kazaniu to już sygnał do alarmu.
Takie seminaria na pewno są potrzebne, chociaż potrzeba także dyskusji - nie tylko kuluarowych - oraz skoncentrowania się na kilku tematach, bo ich nadmierna różnorodność sprzyja pobieżności obrad", powiedział Zygmunt Wasiela.
Notował Jacek Korczak-Mleczko