Certyfikaty Klubu Polska 48 sportowcom w tym dwóm naszym asom
W czwartek elita kandydatów do startu w letnich oraz zimowych igrzyskach rozmawiała z kierownictwem ministerstwa sportu i PKOl. - Program Klub Polska Londyn 2012, Klub Polska - Soczi 2014 oraz ścieżki indywidualne to nowatorskie rozwiązanie w naszym sporcie. Cel jest jeden - stworzenie jak najlepszych warunków elicie oraz tym zawodniczkom i zawodnikom, w których szkoleniowcy pokładają nadzieje na dobre wyniki w letnich i zimowych igrzyskach - przypomniał minister sportu i turystyki Adam Giersz.
Szef resortu razem z sekretarzem generalnym PKOl Adamem Krzesińskim wręczył odświętnie ubranym zawodniczkom i zawodnikom certyfikaty. - Jestem bardzo zadowolony z tego pierwszego spotkania z członkami Klubu Polska. Ten projekt wprowadzony przez ministerstwo w ubiegłym roku to wyraz zmian w polskim sporcie. Mam nadzieję, że w końcowym efekcie dorobek medalowy będzie lepszy aniżeli w Atenach 2004 i Pekinie 2008, gdzie nasi reprezentanci zdobyli po dziesięć medali - powiedział Giersz.
Minister dodał, że miesiąc temu dziennik "USA Today" przydzielił poszczególnym krajom olimpijskie medale igrzysk w Londynie. Prognozy publikowaliśmy na naszych łamach. Poniżej przypominamy je raz jeszcze poniżej.
W spotkaniu w PKOl wzięli również udział trenerzy z Zespołu Wsparcia Klubu Polska Londyn 2012. - Wysłuchaliśmy naszych sportowców, dowiedzieliśmy się co o nas myślą i trzeba przyznać, że nie zawsze były to pochlebne opinie - powiedział jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich trenerów wioślarskich Jerzy Broniec.
W imieniu sportowców za to spotkanie podziękowała wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska. - Cieszę się, że doszło do takiego roboczego spotkania. Problemy są. Jesteśmy też zadowoleni, że władze sportowe objęły nas takim programem. Moja współpraca z ministerstwem sportu i turystyki układa się dobrze. Mam nadzieję, że w igrzyskach w Londynie i Soczi spełnimy oczekiwania związane z naszymi startami - powiedziała Maja Włoszczowska.
Rekordzistka i mistrzyni świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk podkreśliła, że na tym spotkaniu ona jak również inni sportowcy wzbogacili swoją wiedzę wynikającą z przynależności do Klubu Polska. - Ja przynajmniej wiem, co mogę robić, a czego nie mogę. Natomiast z ogólną oceną funkcjonowania takiego przedsięwzięcia wstrzymałabym się do zakończenia igrzysk - powiedziała.
Licznie reprezentowane było na spotkaniu wioślarstwo. Zawodniczki, zawodnicy i trenerzy przyjechali ze zgrupowania w Wałczu. W sobotę i niedzielę mają w Bydgoszczy Regaty Otwarcia Sezonu, ważne z punktu widzenia selekcji do kadry na ten sezon. - Zespół Wsparcia mógł przyjechać do nas do Wałcza. W ten sposób nie stracilibyśmy ważnego dnia w przygotowaniach. A poza tym to rozmawiać zawsze warto. Taka wymiana poglądów powinna być konstruktywna - powiedział trener wioślarskiej kadry kobiet Marcin Witkowski.
W elitarnym KPL 2012 są obecnie 44 osoby (24 kobiety i 20 mężczyzn), które zdobyły medale w pekińskich igrzyskach w 2008 roku, mistrzostwach świata 2009 i 2010, a także Europy 2010 w przypadku, gdy nie były rozgrywane mistrzostwa świata. Natomiast do KPL 2014 powołano mistrzynię olimpijską w biegu narciarskim Justynę Kowalczyk oraz brązowe medalistki w łyżwiarskim wyścigu drużynowym: Katarzynę Bachledę-Curuś, Katarzynę Woźniak i Luizę Złotkowską.
Prognozy "US Today"
Na około 500 dni przed otwarciem igrzysk w Londynie "USA Today" opublikował zestawienie zawierające przewidywany rozkład medali podczas zmagań w Londynie w 2012 roku. Według wyliczeń fachowców Polacy w igrzyskach mogą zdobyć 17 medali. Fachowcy przewidują, że reprezentacja Polski spisze się lepiej niż w Pekinie. W Londynie możemy zdobyć 17 medali, w tym trzy złote. Podczas najbliższych IO na najwyższym stopniu podium mogą stanąć - Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski i Marcin Dołęga.
W opinii tego pisma brązowy medal wywalczy Adrian Zieliński. Z przedstawicieli naszej dyscypliny wymieni zostali jeszcze na 8. miejscach - Marzena Karpińska (kategoria 48 kg) oraz Bartłomiej Bonk (kategoria 105 kg) Zestawienie opiera się na analizach wyników poprzedzających igrzyska olimpijskie. Analizy mają być aktualizowane w każdym miesiącu.
Czołówka medalowa w Londynie wg "USA Today":
1. USA 36-20-32 (88)
2. Chiny 27-35-22 (84)
3. Rosja 21-29-30 (80)
...
15. Polska 3-6-8 (17)
Czołówka w Pekinie
1. Chiny 51-21-28 (100)
2. USA 36-38-36 (110)
3. Rosja 23-21-28 (72)
21. Polska 3-6-1 (10)
Polskie medale w Londynie wg "USA Today":
złote
Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, rzut młotem)
Piotr Małachowski (lekkoatletyka, rzut dyskiem)
Marcin Dołęga (podnoszenie ciężarów, kategoria 105 kg)
srebrne
Maja Włoszczowska (kolarstwo, wyścig cross country)
Anna Rogowska (lekkoatletyka, skok o tyczce)
Szymon Ziółkowski (lekkoatletyka, rzut młotem)
Tomasz Majewski (lekkoatletyka, pchnięcie kulą)
Julia Michalska, Magdalena Fularczyk (wioślarstwo, dwójka podwójna)
Przemysław Miarczyński (żeglarstwo, klasa RS:X)
brązowe
Karolina Graczyk (boks, waga lekka)
Piotr Siemionowski (kajakarstwo, kajaki jedynki 200 m)
Czwórka kobiet (kajakarstwo, kajaki czwórki 500 m)
Paweł Korzeniowski (pływanie, 200 m stylem motylkowym)
Adrian Zieliński (podnoszenie ciężarów, kategoria 85 kg)
Drużyna florecistek (szermierka, floret)
Drużyna szpadzistów (szermierka, szpada)
Czwórka podwójna mężczyzn (wioślarstwo, czwórki podwójne).
Eugeniusz Andrejuk