Siedlce – elzetesowskie, rekordowe klimaty
W Siedlcach, w gościnnych jak zawsze progach WLKS Siedlce Iganie Nowe, padł bowiem rekord frekwencji. W obu grupach wiekowych wystartowało rekordowa liczba 233 sztangistek i sztangistów (84 dziewczęta, 149 chłopców), a w klasyfikacji drużynowej sklasyfikowano 35 klubów. To bardzo optymistyczne dane, to dowód na to, iż elzetesowskie środowisko, które zawsze obfitowało w talenty, ma się dobrze, że są chętni do uprawiania ciężarów, są nadal aktywni wypróbowani trenerzy-pasjonaci i działacze. Trwają „od zawsze" na sportowym posterunku, chociaż warunki w których pracują to nie Eldorado, a fundusze na bieżącą działalność czasami trzeba nie tyle pozyskiwać, ale wyszarpywać. Ogólnie jednak LZS-y dalej są znaczącą sportowa siłą, a w dobie oszczędności na wszystkim udaje im się godziwie egzystować.
Mistrzostwa w Siedlcach były wielkim wyzwaniem dla organizatorów, bo zakwaterowanie i wyżywienie takiej liczby uczestników stanowi przecież problem logistyczny. Ale wszystko, łącznie z przygotowaniem sali i stroną techniczną zawodów było na medal w czym zasługa szefa Komitetu Organizacyjnego MP - Andrzeja Łuki i oberdyrektora WLKS - Stefana Długosza. Do granic wytrzymałości i percepcji pracowali sędziowie (zawody trwały bez przerwy od 8.00 do późnych godzin wieczornych na czele ze Stanisławem Wyszomirskim którego dzielnie wspomagali Marian Jaroszek, Jerzy Matwiejczuk, Arnold Kasztelan, Wiesław Stachurski, Henryk Lebiedowicz, Ryszard Adamczyk i Agnieszka Zaorska oraz mistrz tablicy i komputera Jurek Łukasiak, spikerzy...
W łącznej klasyfikacji klubowej triumfowała Mazovia Ciechanów - 129 pkt przed UOLKA Ostrów Mazowiecka 88 i Unią Hrubieszów 81, a w klasyfikacji województw najlepsze Mazowieckie 312 pkt przed Lubelskim 141 i Łódzkim 135. Więc gratulacje dla trenerów Wojciecha Geseka, Marka Sachmacińskiego, Zygmunta Klepackiego, Antoniego Czerniaka, a także dla panów szkoleniowców Furmanika z Gryfa Bujny, Fertykowskiego z Siedlec, Mikołajczyka z Tarpana Mrocza, czy Masłowskiego z AKS z maleńkiego Myśliborza którego dwóch zawodników jest w kadrze przygotowującej się do wspomnianych mistrzostw świata U-17 w Peru.
Gwiazdami, chociaż to może złe słowo, mistrzostw byli triumfatorzy klasyfikacji Sinclaira. U dziewcząt U-18 to Milena Kruczyńska z Ostrowi Mazowieckiej (184 kg i 218,7 pkt w wadze 69 kg) i u juniorek U-20 Katarzyna Grabarczyk z LKS Dobryszyce (174 kg i 228 pkt w wadze 58 kg), a u juniorów do lat 18 Błażej Grela z Gryfa Bujny (262 kg i 340,9 pkt w wadze 85 kg) oraz wśród U-20 Krystian Sroka (325 kg i 381,1 pkt w kategorii do 94 kg).
Te maratońskie zawody, jest wniosek aby za rok organizować je osobno dla poszczególnych grup wiekowych..., miały dobra atmosferę i widownię wypełnioną młodzieżą spontanicznie kibicującą sobie nawzajem. To znaczący prognostyk dla polskiej sztangi.
Jacek Korczak - Mleczko