Kazań i …Forty Bema
Kazań, o czym już informowaliśmy na tej stronie, to trzecia pod względem wielkości aglomeracja Rosji. Liczy 1,3 miliona mieszkańców, jest stolicą Tatarstanu, miastem historycznym będącym ongiś siedzibą chanatu zniesionego zbrojnie przez Iwana Groźnego w połowie XVI wieku. Jest pełen zabytkowych budowli - Kremla, cerkwi i meczetów, a wielki rozwój miasta nastąpił w wieku XIX za sprawą przemysłu, powstania uniwersytetu (studiował tam... Włodzimierz Lenin) i wielu instytucji kulturalnych. Chlubą miasta jest wielki śpiewak operowy o międzynarodowej sławie - Fiodor Szalapin (1873-1938), który stąd pochodził i w Kazaniu rozpoczynał wielka karierę.
Wielka mistrzowska impreza odbywa się w Rosji (wliczając czasy byłego ZSRR) po raz pierwszy - co aż niewiarygodne - od listopada roku 1983. Wraz z silną polską grupą dziennikarską (koledzy Mieczysław Szyk, Grzegorz Stański, Krzysztof Miklas...) zjechałem wtedy do prawdziwego pałacu sztangi, czyli do olimpijskiej hali Izmajłowo. Tam nadkomplet i niezbyt udany występ gospodarzy, bo konkursu nie zaliczyli wielcy mistrzowie - Dawid Rigert (dzis obertrener kadry Rosji) i legendarny superciężki - Wasilij Aleksiejew zapowiadany z emfazą przez spikera jako „samyj silnyj czełowiek płaniety". I wtedy skończyła się ich reprezentacyjna kariera, a kłopoty miał także trener Aleksander Prilepin.
Odnotujmy też, iż podczas niedzielnego kongresu EWF (z udziałem szefa IWF Tamasa Ajana) dużo mówiło się o wprowadzeniu 8. kategorii wagowej u kobiet , czyli +90/100 kg oraz o zmorze ciężarów, czyli dopingu. „Statystyka koksownictwa" jest zatrważająca. W latach 2003-2010 na świecie wykryto 353 przypadki dopingu (w roku ubiegłym 50...) u reprezentantów 85 państw! Najwięcej u Bułgarów (20), Irańczyków (18), zawodników z Indii i Rosji (po 15), Grecji (14), Białorusi (13), Kazachstanu (12) oraz Iraku i Syrii (po 10).
Kazań Kazaniem, ale nie tylko tym człowiek żyje. Dlatego udałem się na warszawskie Forty Bema, gdzie w spartańskim mateczniku Legii odbyły się mistrzostwa województwa mazowieckiego juniorek i juniorów (34 osoby na starcie) do lat 18. Zawodami dowodził i rolę gospodarza pełnił Stanisław Wyszomirski, a reprezentowane były WLKS Siedlce, Mazovia Ciechanów, Legia, UKS Impuls Warszawa, UOLKA Ostrów Mazowiecka, Start Otwock, Okęcie, Narew Pułtusk i Start Maków Mazowiecki. Drużynowo najlepszy okazał się team z Ostrowi, a także młodzi ostrowianie triumfowali w punktacji Sinclaira - Milena Kruczyńska 200,6 pkt oraz Dominik Mikołajczyk 297,5. Bo przecież sztanga jest w górze nie tylko w kazańskiej Basketball.
Jacek Korczak-Mleczko