44. Konkurs Fair Play 2010 rozstrzygnięty
- Polski Komitet Olimpijski od 44 lat w sposób szczególny honoruje najwyższe wartości, jakie niesie ze sobą sport, takie jak - szacunek, przyjaźń, przestrzeganie fair play - powiedział w swoim wystapieniu prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.
- Najlepszą promocją Fair-Play są wzorce osobowe. Przyznanie teog trofeum Adamowi Małyszowi jest tego potwierdzeniem - zwieńczył decyzję Komisji konkursu Fair-Play PKOl 2010 minister sportu i turystyki Adam Giersz.
Laureaci 44. Konkursu Fair Play PKOl za 2010 rok
Trofea Fair Play PKOl
Adam Małysz
Wojciech Kaźmierczak
Wyróżnienia indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie
Edward Bugała
Jerzy Skarżyński
Wyróżnienia za promocję wartości fair play
Małgorzata Banicka
Krzysztof Marszalik
Zespół Pracowni Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego w składzie:
dr Arkadiusz Kaźmierczak (kierownik)
dr Jolanta Kowalska
dr Paweł Ławniczak
dr Anna Makarczuk
dr Anna Maszorek - Szymala
dr Michał Siniarski - Czaplicki
dr Jadwiga Robacha
dr Wojciech Wieczorek
mgr Piotr Kędzia
mgr Katarzyna Król
mgr Anna Bartoszewska
Listy gratulacyjne PKOl
Karol Bielecki
Teresa i Robert Skolimowscy
Główny Sponsor Klubu Fair Play PKOl przyznał Małgorzacie Banickiej Puchar SNICKERS® Fair Play za promocję wartości fair play wśród dzieci i młodzieży.
Trofeum Fair Play PKOl
Trofeum honoruje szczególny czyn "czystej gry", którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy, trener lub działacz w 2010 roku. Czynem tym pomógł innym, poświęcając nawet swoje szanse wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz swojej humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka bądź zespołu.
ADAM MAŁYSZ - multimedalista olimpijski, najbardziej utytułowany skoczek w historii indywidualnych konkursów mistrzostw świata w skokach narciarskich. Czterokrotnie uznawany za najlepszego sportowca Polski. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia sportowe Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Oficerskim OOP. Podczas konkursu na skoczni w Engelbergu (Szwajcaria, 18.12.2010.) miał wykonać skok jako ostatni zawodnik w konkursie, bezpośrednio po Thomasie Morgensternie. Ponieważ zawodnik austriacki miał problemy z zapięciem swego kombinezonu, Małysz poprosił sędziów o zgodę na zmianę kolejności startu i oddał skok przed T. Morgensternem. Austriacki skoczek konkurs wygrał, a Polak swoim gestem wyraźnie zmniejszył własne szanse na sukces. Godzi się podkreślić, iż podczas całej kilkunastoletniej kariery sportowej Adam Małysz należał do grona najbardziej elegancko zachowujących się zawodników. Przyczyn ewentualnych porażek nigdy nie upatrywał w niecnych działaniach rywali, a niejednokrotnie służył radą mniej doświadczonym skoczkom - nie tylko kolegom z polskiej reprezentacji, ale i konkurentom z innych ekip. Choć w swojej narciarskiej specjalności od lat uchodzi za "profesora" - zawsze z szacunkiem i należną pokorą wsłuchiwał się w uwagi kolejnych, opiekujących się nim szkoleniowców. Za takie podejście do sportu był zawsze wielbiony przez kibiców (nie tylko rodzimych) i lubiany przez dziennikarzy.
- To nie było tak, że "Morgi" skakał po mnie w Engelbergu i dlatego ja przegrałem. On był lepszy. A ja uważam zawsze, że jeśli można komuś pomóc - to warto to zrobić - powiedział po odebraniu trofeum Fair-Play Adam Małysz.
WOJCIECH KAŹMIERCZAK - trenuje pływanie w klubie UKS "Kapry" Armexim Pruszków. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w pływaniu w kategoriach od 10 - 13-latków, w których zdobył złoty medal na 200 m stylem zmiennym, srebrny na 200 m stylem klasycznym, brązowe na 400 m stylem zmiennym i 100 m stylem klasycznym. Jest zdyscyplinowanym, o silnej motywacji sportowcem, jednocześnie - dobrym uczniem i lubianym kolegą. Interesuje go historia sportu, w szczególności dokonania polskich olimpijczyków, sam jest wielkim kibicem skoków narciarskich.
Wojciech Kaźmierczak jako medalista Mistrzostw Polski 13-latków w stylu klasycznym został zaproszony do udziału w zawodach XXI Memoriału Marka Petrusewicza organizowanych na pływalni AWF Wrocław w dniach od 27 do 28 listopada 2010r. Zawodnicy rywalizowali w poszczególnych konkurencjach pływackich, ale także o nagrody dla najlepszego pływaka w każdej kategorii wiekowej. O wyniku decydowała suma punktów z dwóch najlepszych startów.
Po zakończeniu zawodów Wojciech obliczył (tego akurat program komputerowy nie robił), że zajął II. miejsce, bo wyprzedził go o 8 punktów zawodnik Orki Zamość - Michał Brzuś. Tymczasem spiker zawodów ogłosił zwycięstwo W. Kaźmierczaka i to on został nagrodzony specjalnym pucharem i nagrodami rzeczowymi. Michał Brzuś zajął II. miejsce. Po dekoracji, Wojciech Kaźmierczak nadal był pewny, że to rywalowi należy się zwycięstwo. Wyniki i punkty sprawdzono raz jeszcze i okazało się, że to on ma rację. Po chwili, bez wahania oddał już otrzymany puchar i nagrodę za zwycięstwo. Świadkami tego zdarzenia byli pracujący na rzecz organizatorów zawodów informatycy, Michał Brzuś i jego ojciec. Nie kryli uznania dla wielce sportowego gestu młodego pływaka z pruszkowskiego klubu.
W tak młodym wieku wykazał się uczciwością, umiał zejść w cień faktycznego zwycięzcy, wyznaczając innym normę honorowego postępowania.
Wyróżnienia indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu
Dla zawodnika lub zawodniczki, którzy wyróżnili się postawą fair play w sporcie i godnym życiem po zakończeniu kariery sportowej (osobistym, zawodowym, w działaniach na rzecz młodzieży uprawiającej sport itp.).
EDWARD BUGAŁA - wybitny Polski lekkoatleta lat 50. i 60. Specjalizował się w biegach płotkarskich (od 110 do 400 m) - sięgał w nich w latach 1952-64 po 10 tytułów mistrza Polski; zdobył także 6 srebrnych i 4 brązowe medale krajowych czempionatów.
Był rekordzistą Polski i wielokrotnym (37 razy) reprezentantem naszego kraju w międzypaństwowych meczach lekkoatletycznych. Jako zawodnik reprezentował barwy wrocławskich klubów: OWKS i Kolejarz, katowickich - Kolejarza i Startu, a następnie - stołecznej Warszawianki. W tym ostatnim klubie podjął także pracę szkoleniową, specjalizując się w treningu biegów krótkich i płotkarskich. Mocno zaangażował się w rozwój lekkoatletyki w spółdzielczym Zrzeszeniu "Start". Jako wieloletni członek Komisji Sportu Kwalifikowanego Rady Głównej "Start" był wytrwałym orędownikiem promowania zasad fair play wśród przedstawicieli wielu dyscyplin.
Pan Edward Bugała przez wiele lat był cenionym i szanowanym trenerem szkolenia centralnego w PZLA. Przygotowywał do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968) m.in. Irenę Szewińską, Ewę Kłobukowską, Elżbietę Bednarek. W 2006 roku na Mistrzostwach Europy w Goeteborgu, trenowana przez pana Edwarda Bugałę sztafeta kobiet na dystansie 4x400m zdobyła brązowy medal.
Pracował m.in. z takimi zawodniczkami - reprezentantkami Polski - jak Grażyna Prokopek, Anna Pacholak, Anna Jesień czy Monika Bednar. Był trenerem sprintera Piotra Balcerzaka. Obecnie jest trenerem w AZS-AWF w Warszawie, a trenowani przez niego zawodnicy należą do czołówki krajowej. Pan Edward Bugała niezmiennie cieszy się ogromnym autorytetem wybitnego fachowca i wielką sympatią zawodników i młodszych kolegów - trenerów.
To wieloletni propagator wartości uczciwej rywalizacji sportowej oraz godnych zachowań w życiu codziennym, hołdujący ideom fair play podczas kilkunastu lat kariery zawodniczej i wpajający je podopiecznym w czasie trwającej już prawie 50 lat pracy trenerskiej.
JERZY SKARŻYŃSKI - były zawodnik lekkiej atletyki, trzykrotny medalista MP w maratonie (brąz 1985 i 1986 i srebro 1988). Wyczynowo przebiegł 42 najbardziej prestiżowe maratony świata. Absolwent podyplomowych studiów w AWF w Poznaniu, trener la. Karierę zawodniczą zakończył w 1993 r. Pracował jako trener w Budowlanych Szczecin, dziennikarz, organizator biegowych imprez w Szczecinie. Został dyrektorem "Szczecińskiej Dwudziestki" (1995-2001), którą przekształcił w 2000 r. w "Szczeciński Półmaraton Gryfa" oraz "Olimpijskiej Mili Warty" (1997-1999), z której w ciągu trzech lat uczynił jedną z największych w Polsce imprez biegowych dla dzieci i młodzieży - już w 1999 roku na starcie stanęło prawie 3,5 tysiąca uczniów szkół szczecińskich. Autor czterech ciekawych - i zawsze błyskawicznie rozchwytywanych przez czytelników - książek popularyzujących bieganie. Od 1996 r. bierze udział w MP Weteranów, a w 2002 roku w Poczdamie wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy Weteranów na dystansie 10 000 m w kategorii "M 45", zaś w 2006 - jako 50 latek - został na tym dystansie wicemistrzem Europy. Aktywny działacz wielu organizacji sportowych. Od 2007 roku Honorowy Ambasador Szczecina.
Wyróżnienia za promocję wartości fair play
Dla osób, stowarzyszeń lub instytucji, promujących ideę fair play oraz szczególnie aktywnie działających w zakresie jej upowszechniania i wdrażania.
MAŁGORZATA BANICKA - nauczycielka dyplomowana, od 1987 r. zatrudniona w Szkole Podstawowej nr 11 w Przemyślu. Mocno zaangażowana w pracę z dziećmi
ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Współorganizatorka akcji "Dzieci Dzieciom", mającej na celu integrację uczniów SP 11 z wychowankami SOSW. Od wielu już lat niezwykle aktywnie uczestniczy w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Od 2000 r. organizatorka konkursu historycznego "Przemyśl - moja mała Ojczyzna", a od 2002, jego współorganizatorka. Propaguje zdrowy styl życia. W 2002 r. założyła w szkole koło turystyczne, w ramach którego organizuje w dni wolne od nauki rajdy dla uczniów i rodziców szkoły. Współpracuje z przemyskim oddziałem PTTK. Od 2000 r. jest pomysłodawczynią i główną organizatorką Międzyświetlicowej Olimpiady Sportowej, której celem jest zachęcanie do uprawiania sportu, szerzenie idei olimpijskiej, w tym zasad fair play. Do współpracy pozyskała nauczycieli ze szkół Przemyśla i regionu.
W swoje działania z powodzeniem angażuje nauczycieli własnej szkoły oraz lokalnego środowiska. Inicjatorka i organizatorka wielu działań, imprez szkolnych i międzyszkolnych, na których zawsze propaguje i krzewi zasady fair play nie tylko w sporcie, ale i w życiu codziennym. Aktywnie działa w zakresie ich upowszechniania i wdrażania.
ZESPÓŁ PRACOWNI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I ZDROWOTNEGO Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego w składzie:
Dr Arkadiusz Kaźmierczak (kierownik)
dr Jolanta Kowalska
dr Paweł Ławniczak
dr Anna Makarczuk
dr Anna Maszorek - Szymala
dr Michał Siniarski - Czaplicki
dr Jadwiga Robacha
dr Wojciech Wieczorek
mgr Piotr Kędzia
mgr Katarzyna Król
mgr Anna Bartoszewska
Pracownia funkcjonuje w strukturze organizacyjnej Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego (dziekan - prof. dr hab. Grzegorz Michalski) i prowadzi działalność promującą wartości olimpizmu i fair play w sporcie i edukacji młodzieży w szkołach łódzkich. Na mocy porozumienia z MSWiA w latach 2009-2010 Pracownia Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego realizowała program "Jestem Fair" (kierownik projektu, dr Jolanta Kowalska), którego celem było propagowanie idei fair play w sporcie, na stadionie i w życiu, jako edukacyjnego elementu zwalczania rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu oraz upowszechnianie postawy większego zrozumienia dla innych kultur i wyznań, a także większej tolerancji wśród dzieci kończących łódzkie szkoły podstawowe. Realizacja projektu pilotażowego rozpoczęła ważną współpracę między Uniwersytetem Łódzkim, jednostkami rządowymi i pozarządowymi oraz Urzędem Miasta Łodzi w zakresie propagowania i wdrażania idei fair play w systemie wychowania, a to przełożyło się na rozszerzenie działań w ramach projektu na wszystkie gimnazja w Łodzi (ponad 55 placówek) na kolejne lata. Idea fair play w sporcie jest szansą edukacyjną w zapobieganiu negatywnym zachowaniom młodzieży, co laureaci wielokrotnie promowali - wspierając się wynikami badań - podczas konferencji i spotkań o zasięgu ogólnopolskim i europejskim, m.in.: w siedzibie PKOl podczas konferencji pt. "Kibicujemy fair", organizowanej przez Centrum Edukacji Olimpijskiej PKOl oraz konferencji "Nie - dla rasizmu w sporcie", organizowanej przez Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, MSiT i MSWiA, a także podczas spotkań Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych.
KRZYSZTOF MARSZALIK - od wielu lat jest nauczycielem WF w LO im. H. Kołłątaja w Pińczowie. W latach 1979-1980 pracownik Instytutu Pediatrii Collegium Medicum UJ w Krakowie. Po pomyślnym ukończeniu w 1990 r. studiów wyższych na krakowskiej AWF, stale związany z tą właśnie uczelnią. W 2007 roku otrzymał dyplom studiów podyplomowych trenera II klasy z piłki siatkowej, a następnie trenera pierwszej klasy; aktualnie jest studentem podyplomowych studiów "Menedżer sportu" w krakowskiej AWF. W 1993 r. jako jeden z pierwszych założył Klub Olimpijczyka "Olimpionik" (z certyfikatem PKOl nr 13), któremu przewodniczy do dziś. Od 1997 r. jest członkiem Federation International Cinema Television Sportif (FICTS) w Mediolanie, a od 1999 r. do chwili obecnej jest skarbnikiem tej organizacji. Współpracuje z wieloma stacjami telewizyjnymi, reżyserami filmów o tematyce sportowej. W 2003 r. był w delegacji FICTS, która wręczyła w Watykanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II najwyższe wyróżnienie Federacji, jakim jest Girlanda Honorowa. W 2010 r. był scenarzystą do filmu "Ablacja arytmii", który otrzymał wyróżnienie na 28 Międzynarodowym Festiwalu FICTS w Mediolanie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, Europejskiego Klubu Kolekcjonerów Pamiątek Olimpijskich. Stale współpracuje z MKOl, PKOl, Muzeum Olimpijskim w Lozannie, klubami olimpijczyka, otrzymując wielokrotnie podziękowania za działalność i organizację przedsięwzięć o charakterze sportowym, promujących ideę olimpijską. Od 1993 r. jest organizatorem Turnieju im. Złotej Drużyny Huberta Wagnera w siatkówce dziewcząt i chłopców szkół średnich, któremu patronuje Polski Komitet Olimpijski oraz FICTS. Edukacja olimpijska realizowana jest przez Krzysztofa Marszalika przez cały okres pracy z młodzieżą. Uczniowie uczestniczący w organizowanych przez niego turniejach sportowych uczulani są na czystość gry, przestrzeganie zasad współzawodnictwa sportowego. Na koniec zawodów sędziowie wybierają "zawodnika fair play". Dzięki staraniom K. Marszalika LO w Pińczowie gościło wielu wybitnych polskich olimpijczyków. Od wielu też lat ściśle współpracuje z Klubem Olimpijczyka "Fair Play" w Częstochowie. Uczestniczy corocznie w Dniach Olimpijczyka i Międzynarodowych Turniejach Klubów Olimpijczyka w Siatkówce i Tenisie Stołowym. W uznaniu zasług pan Marszalik otrzymał złoty i srebrny medal "Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego", dyplom MKOl za wybitne przyczynianie się jako Wolontariusz do rozwoju Sportu, a także - medal 25-lecia FICTS za wkład w rozwój filmu sportowego.
Listy gratulacyjne PKOl
KAROL BIELECKI - (ur. 1982 r.), zaliczany do czołówki polskich piłkarzy ręcznych, grający ostatnio na pozycji lewego rozgrywającego, występował w barwach klubów Wisła Sandomierz (1997 - 1999), Vive Kielce (1999 - 2004), S.C. Magdeburg (2004 - 2007), Rhein - Neckar Löwen (od 2007). W reprezentacji narodowej od 2002 roku z dorobkiem 159 meczów i 667 bramek. Błyskotliwa kariera sportowa (m.in. król strzelców Młodzieżowych Mistrzostw Europy i Świata z lat 2002 i 2003; Medalista Mistrzostw Świata 2007, 2009) pozwalała na coraz ambitniejsze plany i marzenia. 11 czerwca 2010 roku, podczas meczu sparingowego z Chorwacją w Kielcach, Karol Bielecki doznał bardzo poważnego urazu oka. Kolejne operacje mające uratować oko piłkarza zakończyły się niepowodzeniem. Te dramatyczne okoliczności sprawiły, że jeszcze w czerwcu 2010 roku Bielecki ogłosił zakończenie kariery sportowej.
Jednak niedługo potem, mimo negatywnych opinii lekarzy, postanowił podjąć próbę powrotu do zawodowej gry w piłkę ręczną. Ta brawurowa i heroiczna decyzja zrobiła wielkie wrażenie nie tylko na fanach jego dyscypliny, ale także na ludziach nie zajmujących się sportem zawodowo. To powszechne, społeczne uznanie sprawiło, że Karol Bielecki został nominowany do nagrody tygodnika "Wprost" zatytułowanej "Lew Rycerskości 2010ę. Mianowano go do niej za siłę ducha. "Znalazł się w najbardziej dramatycznym położeniu, jakie los może zesłać na sportowca" - napisała redakcja w uzasadnieniu. Odczucia społeczne związane z tą tragiczną, ale i rzadko spotykaną sytuacją życiową można prześledzić na wielu forach internetowych.
Będąc już osobą niepełnosprawną powrócił do drużyny sportu zawodowego; gra i zwycięża - według prawideł ustalonych dla osób wyjątkowo sprawnych i zdrowych, nie oczekując dla siebie jakichkolwiek ulg czy przywilejów. Gra - pomimo dużych ograniczeń - według reguł CZYSTEJ GRY! Karol Bielecki swoją postawą i czynami wpisuje się też w narastającą dyskusję o udziale sportowców niepełnosprawnych, chociaż może sam za takiego się nie uznaje, w sporcie wyczynowym najwyższej próby.
TERESA I ROBERT SKOLIMOWSCY
Rodzice zmarłej w lutym 2009 r. Kamili Skolimowskiej - mistrzyni olimpijskiej (2000) w rzucie młotem, założyciele Fundacji Kamili Skolimowskiej. Bezinteresownie udzielają pomoc zawodnikom, którzy w wyniku kontuzji lub choroby znaleźli się w trudnej sytuacji; stwarzają sportowcom szansę na realizowanie swoich kolejnych pasji i marzeń. Państwo Teresa i Robert Skolimowscy (obydwoje również z ciekawą, sportową przeszłością w życiorysach) - wystawili na licytację złoty medal zdobyty przez Kamilę w Sydney. Polski Komitet Olimpijski odkupił to trofeum za 200 tys. złotych i dzięki tej sumie powstała specjalna fundacja. Jej celem jest finansowanie leczenia sportowców wyczynowych, którzy w wyniku kontuzji lub choroby musieli przerwać karierę. Fundacja założona przez państwa Skolimowskich pomogła już blisko 30 polskim zawodnikom różnych dyscyplin sportu. (olimpijski.pl)