Sport w czasie polskiej prezydencji w UE
Zwalczanie dopingu to temat podejmowany od lat na szczeblu międzynarodowym. Polska podczas prezydencji chce się przyczynić do zwiększenia spójności oraz przejrzystości współpracy w tej dziedzinie i zaproponuje przyjęcie rezolucji Rady UE. Ma być ona poświęcona reprezentacji i koordynacji stanowiska UE na posiedzeniach Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). W tym miejscu warto dodać, że Polski Związek Podnoszenia Ciężarów ma duże zasługi w walce z największym zagrożeniem współczesnego sportu - niedozwolonym wspomaganiem. Od lat jest aktywny na forum IWF, EWF oraz innych międzynarodowych organizacji.
13-14 października w Krakowie odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów UE ds. sportu. Wtedy dojdzie do debaty na temat procederu "ustawiania" wyników meczów. W dyskusji mają uczestniczyć przedstawiciele rządów i organizacji sportowych, takich jak UEFA (Europejska Unia Piłki Nożnej). Inne priorytety polskiej prezydencji w UE, to społeczny wymiar sportu oraz polityka sportowa oparta na faktach ekonomicznych.
Według ministerstwa sport, jako obszar aktywności społecznej, oparty jest w znacznej mierze na działalności wolontariatu. Dlatego Polska zamierza realizować działania wpisujące się w obchody Europejskiego Roku Wolontariatu i skoncentrować się na promocji wolontariatu sportowego. Także na walce z wykluczeniem społecznym i rozwijaniu współpracy z państwami Partnerstwa Wschodniego. Minister Giersz podkreślił, że sport jest dynamicznie rozwijającym się, ale często niedocenianym sektorem gospodarki. Według opracowania Głównego Urzędu Statystycznego szeroko rozumiana kultura fizyczna generuje 1,96 proc. PKB. W najbliższych latach wskaźnik ten ma rosnąć, m.in. za sprawą Euro 2012.
Podczas polskiej prezydencji Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje zorganizowanie kilku spotkań:
- spotkanie ekspertów: Społeczny wymiar sportu (18-19 lipca, Wrocław)
- międzynarodowa konferencja: Wolontariat w sporcie (13-14 września, Warszawa)
- nieformalne spotkanie ministrów ds. sportu (13-14 października, Kraków)
- spotkanie dyrektorów ds. sportu (14-16 grudnia, Gdańsk)