Nowy klub na ciężarowej mapie MLKPC Sokołów Podlaski
- Warunki do uprawiania podnoszenia ciężarów mieliśmy ogólnie ujmując kiepskie. Do dyspozycji był garaż w takim budynku gospodarczym. Brakowało szatni, do dyspozycji mieliśmy mocno zaniedbaną łazienkę. Dzięki przychylności burmistrza miasta Bogusława Karakuli przenieśliśmy się do nowej siłowni w starej sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 2 w Sokołowie Podlaskim mówi trener Jacek Wasiluk, który ciężarami w tym mieście zajmuje się od czternastu lat. Krótszy staż szkoleniowy ma Tomasz Wcisłak. Paweł Rogala zajęcia prowadzi od czasu powstania MLKPPC.
Sokołowscy sztangiści i sztangistki mają do dyspozycji pięć pomostów, atlas i co najważniejsze bardzo porządne zaplecze socjalne. Zawodniczki i zawodnicy mają oddzielne szatnie. Warunki są takie, że można już trenować dodaje Jacek Wasiluk.
Na regularne treningi przychodzi ponad dwadzieścia osób. Przez siłownię przewija się znacznie więcej dziewczyn i chłopców. Nie wszystkim jednak nie starcza samozaparcia i regularności. Trening ciężarowy podejmują nie tylko młodzi ludzie z Sokołowa Podlaskiego. Ze sztangą ćwiczą również uczniowie miejscowych szkół, którzy dojeżdżają np. ze Sterdyni i Kosowa Lackiego odległych o około 20 kilometrów.
Przyszły już pierwsze sukcesy. W mistrzostwach Polski do 17 lat Aneta Jankowska (waga 44 kg) i Martyna Rusak (48) zdobyły srebrne medale w dwuboju. W łącznej klasyfikacji dziewcząt i chłopców Miejski Ludowy Klub Podnoszenia Ciężarów w Sokołowie Podlaskim wygrał międzywojewódzkie mistrzostwa młodziczek i młodzików. W pokonanym polu pozostawiliśmy Siedlce i Ciechanów nie bez satysfakcji mówi trener Wasiluk.
Być może nawet więcej radości w sokołowskiej sekcji ciężarów sprawiły pochwały gości po mistrzostwach województwa do 17 lat. Uczestnicy mówili, że wypadliśmy bardzo dobrze. Był więc sukces organizacyjny dodaje Jacek Wasiluk.
W Sokołowie Podlaskim tak jak w każdej tego typu miejscowości w kraju trudno jest o prywatnych sponsorów. W mieście oraz okolicy nie ma wielkich firm. Zebraliśmy trochę grosza na organizację wspomnianego czempionatu, ale na nagrody dla najlepszych już nie starczyło. W naszym mieście popularne są koszykówka i piłka nożna. Wspomniane dyscypliny przechwytują większość środków tłumaczy trener Wasiluk.
Największymi dobrodziejami są więc wspomniany burmistrz Karakula oraz sokołowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Współpracujemy z tym ostatnim. Stamtąd otrzymujemy pieniądze na wynagrodzenie trenerów zakończył Jacek Wasiluk.
Jak podaje wikipedia Sokołów Podlaski - gmina miejska w województwie mazowieckim, jest siedzibą powiatu sokołowskiego. Leży nad rzeką Cetynią. Według danych z 13 listopada 2005miasto miało 19 338 mieszkańców. Położone 99 km od Warszawy i 28 km od Siedlec.
Eugeniusz Andrejuk