Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sportu i Turystyki z polskimi związkami sportowymi
Minister Sportu i Turystyki dr Adam Giersz oraz Podsekretarz Stanu Tomasz Półgrabski spotkali się w dniu wczorajszym w Centrum Olimpijskim z prezesami, sekretarzami generalnymi i szefami wyszkolenia polskich związków sportowych. W spotkaniu uczestniczył równie Sekretarz Generalny PKOL Adam Krzesiński.
Podstawowym tematem spotkania było omówienie Programu realizacji zadań publicznych w zakresie przygotowań olimpijskich oraz przygotowań do udziału w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym kadry narodowej w sportach olimpijskich.
Dr Adam Giersz poinformował zebranych o dokonanych zmianach w sporcie, podniesieniu poziomu w klasyfikacji medalowej na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Przypomniał, że w Pekinie, Polska zdobyła 10 medali zajmując 21 miejsce w klasyfikacji. Te aspiracje nam nie odpowiadają, chcemy mieć większy udział medalowy w Londynie. Zastanowiano się co należy zrobić aby maksymalnie zwiększyć ilość medali.
Minister Sportu i Turystyki rozważał jak zwiększyć ilość klubów sportowych w kraju i liczbę trenerów. Czekają nas też zadania walki z patologiami jak korupcja, doping, rasizm i przemoc na stadionach.
Resort w najbliższym czasie zaproponuje programy podwójnych karier sportowych. Ponadto ministerstwo szuka rozwiązań wspierania narodowych federacji i pozyskiwania wielkich imprez międzynarodowych dla Polski. Kontynuowany będzie program „Orlik".
Minister Adam Giersz zwrócił uwagę związkom sportowym co do zmian jakie zaszły w nowej ustawie o sporcie, która obowiązuje już od 17.10.2010 roku. Musimy zwracać uwagę na ujednolicenie nazewnictwa w sporcie. I tak: podnoszenie ciężarów jest sportem, a nie dyscypliną. Nazewnictwo dostosowane jest do wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej.
We wszystkich związkach musza być wydawane licencje zawodnicze na rok a nie dłużej opłacane przez zawodnika lub kluby. Bez licencji zawodnik nie może uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym krajowym i międzynarodowym.
Dalej minister mówił o dużej autonomii polskich związków sportowych. Dużo miejsca poświęcił sprawom budżetowym. Na rok 2011 budżet sportu zwiększy się o 3,5%. Wydzielone zostały w budżecie resortu środki finansowe na EURO i budowę „Orlików". Jest natomiast problem ze środkami z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej - wpływy będą mniejsze w 2011 roku o ok. 20%. Budżet na 2011 rok będzie zadaniowy z określonymi celami. Głównym celem finansowania sportu są przygotowania do Igrzysk Olimpijskich. Projekt Polska Londyn 2012 obejmie aktualnie 44 zawodników z różnych sportów (dyscyplin). Według wyliczeń fachowców ma to dać ok. 25 medali, zaangażowanych jest 10 polskich związków sportowych, w tym ciężary.
W ramach Programu przygotowania i udział w mistrzostwach świata i Europy uruchomione zostaną tzw. „ścieżki indywidualne" w ramach kalendarza. Objętych tym programem będzie 116 zawodników, w tym ciężary.
Minister Sportu Adam Giersz zwrócił uwagę, że „sport nie jest opieką społeczną". Uwagi są również do tzw. sportu młodzieżowego. Sport ten stał się zdaniem ministra zjawiskiem samym dla siebie. Jest mała efektywność tego systemu.
Zebrani zostali poinformowani o zmianach w strukturach Ministerstwa Sportu i Turystyki, jakie nastąpią w najbliższych dniach. Powstaną nowe departamenty:
-
Sportu Wyczynowego, do którego włączony zostanie sport paraolimpijski,
-
Analiz i Polityki Sportowej,
-
Rozwoju i Promocji Sportu,
-
Prawny,
-
Biuro Kontroli i Audytu.
Centralny Ośrodek Sportu postawiony został w stan likwidacji i przekształcony obecnie w instytucję gospodarki budżetowej.
Podczas tego spotkania dużo mówiło się o relacjach zawodnik - związek, związek a klub sportowy. Wiele spraw zostało już uregulowanych w nowej ustawie o sporcie. Ale omówione były przez ministra takie sytuacje jak: brak chęci startu w reprezentacji narodowej przez zawodnika - wówczas należy z takiego zawodnika zrezygnować. I jeszcze jedno, jeżeli minister zauważy, że interes klubu sportowego nie jest spójny z reprezentacją, będzie ingerował o wstrzymanie finansowania takiego klubu przez spółki skarbu państwa. Ta inicjatywa uzyskała poparcie uczestników narady.
Dalsza część narady miała charakter techniczny, związany z przygotowaniem przez polskie związki sportowe budżetu na 2011 rok.
Opracowanie
Zygmunt Wasiela