Wspieranie sportu przez organy władzy publicznej
Zachęcamy do zajrzenia do nowej ustawy o sporcie z dnia 25.06.2010r., mówiącej o tworzeniu warunków, w tym jednostek organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu. Zgodnie z zapisem art. 27 ust. 1 i 2 może to być zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego. Organ ten może określić, w drodze uchwały, warunki i tryb finansowania zadania własnego wskazując w uchwale cel publiczny z zakresu sportu, który jednostka ta zamierza osiągnąć. Należy wskazać, że przepisy tej ustawy nie naruszają uprawnień jednostek samorządu terytorialnego do wspierania klubu na podatnie przepisów odrębnych.
Bardzo ważnym w tej nowej ustawie jest zapis art. 28 dotyczący możliwości otrzymania dotacji celowej z budżetu tej jednostki, na obszarze której klub sportowy działa. Jak wynika z ustawy (art. 28 ust. 2) dotacja ma służyć realizacji celu publicznego, o którym mowa w art. 27 ust. 2 i może być przeznaczona w szczególności na:
- realizację programów szkolenia sportowego,
- zakup sprzętu sportowego,
- pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tym zawodach,
- pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
- sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej.
Przypominamy klubom sportowym, które jeszcze nie przygotowały wystąpień ofertowych do samorządów, o sprawdzeniu terminów składania ofert na realizację zadań z zakresu sportu. Dodatkowo należy pamiętać o przedłożeniu władzom samorządowym strategii działania klubu np. w zakresie nowych sekcji podnoszenia ciężarów na lata 2010-2015 oraz programu na dany rok. Do tego dochodzą dokumenty wymagane przez dany samorząd.
Bardzo ważnym zapisem w ustawie jest art. 31 mówiący, że jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanowić i finansować okresowe stypendia sportowe oraz nagrody i wyróżnienia dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe.
I jeszcze jedno ważne przypomnienie dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w uprawianym sporcie (art. 38 ust. 1 i 2). Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na rozdział 8 ustawy - kwalifikacje zawodowe w sporcie i rozdział 9 - zwalczanie dopingu w sporcie. Warto aby osoby odpowiedzialne za sport bliżej zapoznały się z nowa ustawą.
/Zygmunt Wasiela/