Całoroczna ocena działalności sportowej PZPC w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Tomasz Półgrabski zaprosił przedstawicieli PZPC na podsumowanie i ocenę działalności sportowej naszej dyscypliny ze szczególnym uwzględnieniem udziału i wyników na Mistrzostwach Europy Seniorek i Seniorów w Mińsku (Białoruś) i Mistrzostwach Świata Seniorek i Seniorów w Antalyi (Turcja). Spotkanie odbyło się w dniu 15.11.2010r. Uczestniczyli w nim Z-ca Dyrektora Departamentu Sportu Kwalifikowanego i Młodzieżowego Wojciech Wasiak oraz grupa doradców Ministra - Zespół Programowy Polska - Londyn 2012. PZPC reprezentowali Prezes Zygmunt Wasiela, Kierownik Wyszkolenia Bogusław Maliszewski oraz trenerzy kadr narodowych dr Mirosław Choroś i Ryszard Soćko.
Na wstępie Prezes PZPC Zygmunt Wasiela złożył na ręce Pana Ministra Tomasza Półgrabskiego serdeczne podziękowania resortowi, Ministrowi Adamowi Gierszowi oraz pracownikom Departamentu Sportu Kwalifikowanego i Młodzieżowego, doradcom, komisjom współpracującym z PZPC za udzieloną pomoc merytoryczną, organizacyjną i finansową w 2010 roku.
To, że polskie ciężary plasują się na pozycji lidera w roku 2010, wśród dyscyplin olimpijskich w kraju, jest zasługą znakomitych zawodników jak Marcin Dołęga i Adrian Zieliński - tegoroczni Mistrzowie Świata oraz pozostałych reprezentantów startujących na Mistrzostwach Świata w Antalyi - Krzysztofa Szramiaka, Arsena Kasabijewa, Tomasza Zielińskiego, Bartłomieja Bonka. To, że nasza reprezentacja zdobyła II miejsce w klasyfikacji olimpijskiej, tuż za potężnymi Chinami, jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Powtórzenie tego wyniku w Paryżu na MŚ w 2011 roku daje nam możliwość uzyskania 6 kwalifikacji męskich. I to jest zasługa, jak wspomniał Prezes PZPC na spotkaniu, zawodników i szkoleniowców ale po części również Ministerstwa Sportu i Turystyki, PZPC i trenerów klubowych. Przyjęty system szkolenia dr Mirosława Chorosia w oparciu o trenerów klubowych, z których wywodzą się zawodnicy, przyniósł sukces.
Trudniejszą sytuację miał trener kobiet Ryszard Soćko. Należy wspomnieć, że zawodniczki zdobyły w tej fazie kwalifikacji 3 miejsca na Igrzyska Olimpijskie. W tej grupie Marzena Karpińska z LKS „Znicz" Biłgoraj zajęła VII miejsce wynikiem 176 kg w dwuboju a Marieta Gotfryd z MAKS „Tytan" Oława IX lokatę wynikiem 205 kg. Bezpośrednio po MŚ wykonano zabieg operacyjny Marzenie Karpińskiej. Zdaniem trenera kadry jest jeszcze szansa zdobycia czwartej kwalifikacji na MŚ w Paryżu. Dzisiaj pozycji PZPC na arenie krajowej i międzynarodowej bronią panowie zaś panie w przeszłości ratowały honor polskich ciężarów.
Należy wspomnieć jeszcze, że polscy reprezentanci (a to ważne w tej ocenie) zdobyli 4 medale na ME w dniach 2-11.04.br., w Mińsku (Białoruś): Marzena Karpińska - srebrny, Marieta Gotfryd - brązowy, Krzysztof Szramiak - srebrny i Arsen Kasabijew, w pamiętny dzień katastrofy Smoleńskiej (10.04.2010), złoty, który zadedykował tragicznie zmarłemu Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.
Podkreślono również, że do osiągnięcia takich wyników sportowych potrzebna jest znakomita atmosfera w reprezentacji, a taka obecnie jest i była przed i w trakcie mistrzostw.
Mamy znakomitą opiekę medyczną ze strony lekarzy kadr narodowych Marka Krochmalskiego i Jarosława Krzywańskiego oraz trenerów odnowy biologicznej Piotra Jakubowskiego, Krzysztofa Zwierza i Pawła Salacha. Bardzo duża zasługa jest doktora Marka Krochmalskiego, który szereg operacji i zabiegów wykonał w swojej klinice Medical Magnus, z czego zawodnicy są bardzo zadowoleni.
Do sukcesów należy zaliczyć występ na Mistrzostwach Świata Juniorów w Sofii naszego młodego zawodnika Tomasza Zielińskiego w kat. 94 kg, który zdobył srebrny medal. Jak twierdzą fachowcy, jest to zawodnik, który może walczyć o miejsce w reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Londynie.
Bardzo dobrze spisali się nasi reprezentanci na Akademickich Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Taichung (Tajwan) w dniach 1-5 lipca br. Zdobyliśmy 4 złote medale: Joanna Łochowska, Katarzyna Ostapska, Anna Leśniewska, Adrian Zieliński i dwa medale srebrne: Monika Grzesiak i Marcin Muziński.
Przed naszymi zawodnikami już za kilka dni otworem stoi Limassol na Cyprze, gdzie w dniach 21-27.bm, odbędą się Mistrzostwa Europy do 20 i 23 lat. Nasza 18-osobowa kadra chce zdobyć ok. 6 medali i tego im życzymy.
Prezes PZPC poinformował Pana Ministra Tomasza Półgrabskiego o innych działaniach związku realizowanych jeszcze w tym roku:
ciąg dalszy obchodów 85-lecia działalności podnoszenia ciężarów w Polsce,
organizacja przez OZPC i kluby sportowe imprez sportowych,
Zarząd PZPC przyjął uchwałę w sprawie utrzymania licencji zawodniczych, klubowych, trenerskich i sędziowskich na dotychczasowych zasadach,
Zarząd PZPC przyjął uchwałę w sprawie przeprowadzenia konkursów na trenerów kadr narodowych juniorek i juniorów do 17 lat i 20 lat (termin składania ofert upływa 30 listopada br.),
Prezes PZPC zwrócił uwagę na fakt nierytmicznego przekazywania dotacji budżetowej i środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na realizację zadań szkoleniowych w 2010 roku. Z części zadań związek musiał zrezygnować, a niektóre ograniczyć np. ilość osób na ME w Limassol.
Zabierając głos Minister Tomasz Półgrabski bardzo serdecznie pogratulował PZPC za uzyskane wyniki sportowe podczas Mistrzostw Europy Seniorek i Seniorów w Mińsku na Białorusi oraz Mistrzostwach Świata Seniorek i Seniorów w Antalyi. Zdobycie dwóch złotych medali w znakomitym stylu po 28 latach jest wielkim sukcesem zawodników, szkoleniowców ale również dobrej pracy prowadzonej w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów.
Minister wskazał związkowi na występujące jeszcze słabe punkty w procesie szkolenia ale głównie w sprawie kobiet. Ministerstwo Sportu i Turystyki w najbliższym czasie dokona weryfikacji podpisanych umów, w tym w tzw. Programie Polska Londyn 2012. Z zawodnikami, którzy nie realizowali założeń wynikających z podpisanych umów pomiędzy MSiT - związkiem sportowym a zawodnikiem, zostaną rozwiązane umowy, a zawodnicy włączeni do kalendarza. Podstawą uczestnictwa w tym programie jest uzyskanie zdolności do uprawiania sportu, a takie decyzje może wydać jedynie Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej. Ta sprawa ściśle wiąże się ze stypendiami. Sprawy te zawarte są w ustawie o sporcie, jak i zarządzeniach wydawanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Aktualnie takie umowy mają podpisane Marcin Dołęga i Szymon Kołecki. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa do realizacji umowy przez Marcina Dołęgę nie ma uwag, natomiast są poważne uwagi do realizacji umowy przez Szymona Kołeckiego. Zgodnie z ustawą o sporcie kwalifikowanym a obecnie ustawą o sporcie jak również na podstawie zarządzeń i rozporządzeń Ministerstwa Sportu i Turystyki zadania mogą być finansowane przez związek z budżetu państwa, o ile zawodnik posiada zdolność zdrowotną do uprawiania sportu oraz realizuje wynikające z zawartej umowy, w tym przypadku we współzawodnictwie sportowym krajowym i międzynarodowym. Wobec braku realizacji zadań ze względów zdrowotnych najprawdopodobniej nastąpi wstrzymanie finansowania tego zawodnika z dniem 31 grudnia 2010r.
Prezes PZPC zaproponował na tym spotkaniu, aby dać możliwość uzyskania zdolności do uprawiania sportu, czyli wydania orzeczenia czasowego przez COMS, na okres np. do 30 czerwca 2011 roku. W tym okresie ma zostać podjęte szkolenie w ramach kalendarza PZPC (indywidualny tok przygotowań w ramach kalendarza Iwana Grikurowa i Arsena Kasabijewa). Udział w zgrupowaniach wyznaczonych przez trenera kadry narodowej mężczyzn obowiązywać będzie wszystkich członków kadry, którzy posiadają zdolność medyczną wydaną przez COMS. Będzie również indywidualny tok szkolenia dla Adriana Zielińskiego od 1 stycznia 2011 roku. Wniosek w sprawie Szymona Kołeckiego zostanie rozpatrzony dopiero w grudniu br., podczas rozmów kalendarzowych na 2011 rok.
Trenerzy kadr narodowych dr Mirosław Choroś i Ryszard Soćko złożyli bardzo szczegółowe informacje dotyczące realizacji zadań szkoleniowych w 2010 roku przez poszczególnych zawodników i zawodniczki.
Generalnie należy stwierdzić, że złożone sprawozdanie uzyskało aprobatę członków Zespołu Polska-Londyn 2012 oraz Pana Ministra.
Na początku grudnia PZPC przedłoży szczegółową ofertę zadań szkoleniowych na rok 2011, po uzyskaniu wytycznych z ministerstwa. Na pewno zawodnicy Marcin Dołęga i Adrian Zieliński będą mieli indywidualny program ale już dzisiaj wiadomo, że realizowany będzie on w większości na zgrupowaniach kadry narodowej. Pozostali zawodnicy korzystać będą ze środków zadysponowanych na realizacje kalendarza. W niektórych wypadkach będzie uruchomiona ścieżka indywidualna w ramach kalendarza. W obu przypadkach decydujący głos będzie miał trener kadry narodowej, który bezpośrednio odpowiada za przygotowania olimpijskie. Tak jest również w reprezentacji kobiet. Spotkanie w ministerstwie trwało około trzech godzin.
Zygmunt Wasiela