Jubileusz katowickiego "Sportu"
To niezwykle popularny dziennik sportowy, który jeszcze do niedawna docierał także do innych niż śląski regionów naszego kraju. Po gazetę tę bardzo długo wystawało się czasami pod kioskami "Ruchu", aby na bieżąco móc śledzić nie tylko informacje z różnych aren sportowych kraju i zagranicy, ale i pierwsze (a potem także pogłębione) komentarze do nich.
- Niestety - stwierdził redaktor naczelny "Sportu" Andrzej Grygierczyk, cytowany przez olimpijski.pl - obecny rynek prasy, w tym prasy sportowej jest inny niż ten sprzed lat, na którym i ja się wychowywałem, a potem - uczyłem dziennikarstwaâ€�. Więcej dziś i tytułów, więcej też ogólnie dostępnych źródeł informacji - zwłaszcza konkurencyjny jest dla prasy tradycyjnej internet, ale... "Sport" ma także swoja wersję elektroniczną (www.sport.info.pl) i z jej pomocą stara się docierać do szerokich kręgów czytelników. Jednak o rekordowym nakładzie z lat 70-tych (ok. 200.000 egz.) póki co można jedynie pomarzyć...
"Sport" to nie tylko informacja i publicystyka, ale i - rozbudowana sieć współpracowników w terenie, korespondencje ze świata, konkursy, akcje organizatorskie i plebiscyty. Dość wspomnieć o takich przedsięwzięciach - hasłach jak choćby: "Złote buty", "Piłkarz roku", "Słupskie dni sportu", "Złote kolce" czy "Ośrodek na medal" - w każdym z nich poważny udział miał katowicki dziennik. Niejako kontynuację tych działań stanowił plebiscyt wyłaniający najlepszych sportowców regionu śląskiego w minionym 65-leciu. Choć w gronie nominowanych znalazły się tak wielkie postacie polskiego sportu jak: Gerard Cieślik, Ryszard Bosek, Józef Szmidt, Waldemar Legień, Marian Kasprzyk, Zbigniew Pietrzykowski, Włodzimierz Lubański, Ryszard Wolny czy Justyna Kowalczyk - tytułem "Sportowca 65-lecia regionu" obdarzony został nasz najlepszy od lat skoczek narciarski - Adam Małysz. Ten wybór zebrani na uroczystości powitali serdeczną owacją.
Warto wiedzieć, iż - obok nominowanych (lub - w kilku przypadkach - ich przedstawicieli) na uroczystości nie zabrakło innych wybitnych postaci śląskiego i polskiego sportu. Obecni byli m.in.: Stanisław Oślizło, Jan Kowalski, Wiesław Jobczyk, Andrzej Tkacz, Antoni Piechniczek, Rudolf Bugdoł, Andrzej Wąsowicz, Ludwik Buczyński, Ludwik Biegasik i wielu, wielu innych.
Z okazji jubileuszu "Sportu" - jego dziennikarze i koledzy z katowickiego oddziału TVP przygotowali ciekawe prezentacje filmowe traktujące m.in. o tym jak w poszczególnych miastach regionu (m.in. Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Chorzów, Dąbrowa Górnicza czy Sosnowiec) lokalne władze samorządowe dbają o rozwój infrastruktury sportowej oraz o lokowanie na niej coraz większej liczby poważnych imprez. O dotychczasowych sukcesach i planach w tym zakresie osobiście informowali zebranych prezydenci poszczególnych miast.
W trakcie uroczystości członkowie Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Józef Wiśniewski i Stanisław Krzesiński, w towarzystwie rzecznika Komitetu - Henryka Urbasia, przekazali na ręce kierownictwa Redakcji list gratulacyjny z pozdrowieniami od Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego oraz wręczyli redaktorowi naczelnemu - Andrzejowi Grygierczykowi medal 90-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Dodajmy, że wspomniany wyżej red. Andrzej Grygierczyk był przez lata znakomitym komentatorem podnoszenia ciężarów. W "Sporcie" pracował ś.p. Grzegorz Stański, który dał się poznać jako znakomity znawca naszej dyscypliny sportu. W imieniu www.pzpc.pl, prezesa PZPC Zygmunta Wasieli i całego środowiska podnoszenia ciężarów życzymy Koleżankom i Kolegom z redakcji "Sportu" wielu zawodowych sukcesów i pomyślności w życiu osobistym.