Kilka informacji z II części posiedzenia Komitetu Wykonawczego i Kongresu IWF w Antalyi
Wczoraj od rana do 3 w nocy obradował Komitet Wykonawczy IWF, który wysłuchał raportu Komisji Antydopingowej. Najwięcej czasu poświęcono problemowi dopingu bowiem w ostatnim okresie ciężary powróciły na drugie miejsce jako dyscyplina najbardziej zagrożona dopingiem. Niestety pomimo wysokich kar nakładanych na zawodników nadal stwierdza się dużą ilość wyników pozytywnych. IWF i Komisja antydopingowa, której przewodniczy Niku Vlad złoty medalista olimpijski szuka metod przeciwdziałania tej pladze. Przykład nakładania wysokich kar (obecnie obowiązuje 4 letnia dyskwalifikacja za pierwsze wykroczenie) finansowych i dyscyplinarnych nie przynosi zakładanych rezultatów. Przykład Federacji Indii, która zapłaciła karę w wysokości 500 000 USD, a już są nowe wpadki. Istnieje obowiązek zgłaszania do badań zawodników, którzy uczestniczą we współzawodnictwie międzynarodowym, ale 19 narodowych federacji nie przestrzegało tych zasad (m.in. BRA, CMR, COL, DOM, GUA, UKG, KOS, MAS, MDA, MEX, MRI, QAT, SOM, SYR). Te federacje po raz ostatni warunkowo zostały dopuszczone do udziału MŚ. Przedstawiciel Polski w KW IWF był przeciwny tej decyzji i złożył do protokołu odrębne zdanie. Rodzi sie pytanie czy to jest droga walki z dopingiem? Taka postawa to nie jest ratowanie ciężarów.
Postanowiono wdrożyć komputerowy system ADAMS, który ma zastąpić obowiązujące w chwili obecnej formularze whereabouts. Jest to jednolity system, przy pomocy którego będą podawane informacje o miejscach pobytu zawodników (sami zawodnicy lub osoby upoważnione korzystając z internetu będą mogły po zalogowaniu się do systemu uaktualnić informacje).
Obradując w dniu 16 września Kongres IWF wysłuchał i zatwierdził sprawozdania z działalności Prezydenta, Sekretarza Generalnego, Przewodniczących Komisji IWF oraz przyjął raporty Prezydentów Federacji Kontynentalnych. Zapoznał się ze sprawozdaniem finansowym za okres do 31 sierpnia br. i raportem z badania działalności finansowej Komisji Rewizyjnej IWF. Komitety organizacyjne Mistrzostw Świata we wszystkich kategoriach wiekowych złożyły sprawozdania z przygotowań do zawodów. Przypomnijmy, II Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w przyszłym roku odbędą sie w Limie (Peru), Mistrzostwa Akademickie w Shenzhen (Chiny), MŚ Seniorów w Paryżu (Francja), MŚ do 20 lat.
Na zakończenie kongresu reprezentanci federacji narodowych otrzymali listy startowe. Do zawodów zgłoszono 218 zawodniczek i 463 zawodników z 81 krajów z całego świata.
Główny organizator MŚ Turecki Związek Podnoszenia Ciężarów nie spodziewał się tak dużej liczby uczestników. Do Antalyi przyjechało ponad 1200 osób, co jest kolejnym rekordem. W związku z tak duża liczbą uczestników zapanował pewien chaos, który został już najprawdopodobniej opanowany. Reprezentacja Polski kobiet w godzinach popołudniowych odbyła pierwszy trening w Antalyi. Aktualnie trenerzy Ryszard Soćko i Mirosław Choroś wraz z asystentami i Kierownikiem Reprezentacji Zdzisławem Żołopą przygotowują taktykę analizując listy startowe.