Gdzie leży Święta Łucja?
Dwa złote zdobyli - kulomiot Krzysztof Brzozowski (MKS-MOS Płomień Sosnowiec), który ustanowił także rekord życiowy i jeździec Wojciech Dahlke, w drużynowym konkursie skoków przez przeszkody, startując w zespole Europy; dwa srebrne sprinter Tomasz Kluczyński, który startował w sztafecie Europy (100, 200, 300 i 400 m) i szpadzistka Martyna Swatowska, startując w turnieju drużynowym w teamie Europy i pięć brązowych Martyna Swatowska w szpadzie indywidualnie, Marcin Cieślak na 200 m stylem motylkowym, Anna Wloka w pchnięciu kulą, Aneta Rydz w skoku wzwyż oraz pięściarz Dawid Michelus. W sobotę powitaliśmy naszych reprezentantów na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. W tym gronie byli Milena Kruczyńska (UOLKA Ostrów Mazowiecka), Patryk Słowikowski (Mazovia Ciechanów) i trener Ireneusz Pepłowski.
Na biało-czerwonych w hali przylotów Lotniska Fryderyka Chopina, jednego z partnerów PKOl, czekali kibice, rodziny, znajomi, przyjaciele, przedstawicie związków sportowych i ministerstwa sportu i turystyki. - Z 43 reprezentantów Polski 27 zajęło miejsca w ósemce. Jest to wynik godny podkreślenia. W Singapurze nie było żadnych problemów. Byliście znakomicie zorganizowaną i współpracującą grupą. Na pewno występ w igrzyskach młodzieżowych będzie motorem napędowym do dalszej pracy. Niewykluczone, że w 2016 roku będziecie trzonem reprezentacji Polski na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Warto podkreślić, że na Wasze sukcesy złożyła się również praca w klubach. Na pewno pomagali rodzice i dopingowali do pracy. Dziękuję wszystkim za włożony trud. Teraz macie jeszcze kilka dni wypoczynku, a potem już do roboty. Rio de Janeiro czeka - mówił w czasie ceremonii powitania sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński.
Wśród witających byli m.in. kierownik wyszkolenia w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów Bogusław Maliszewski, trener UOLKA Ostrów Mazowiecka Zygmunt Klepacki oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej, wielki przyjaciel sportu i podnoszenia ciężarów Leszek Mościcki. - Milena Kruczyńska miała bardzo dobry występ. Biła rekordy życiowe i kraju. Zrobiła kolejny krok naprzód, zawodniczka rozwija się. Uzyskane wyniki dałyby jej w maju w Walencji minimum brązowy medal mistrzostw. Walczyła z zawodniczkami o 50 kg cięższymi, gdyż kategoria plus 63 była najwyższa. W Singapurze mówiono, że za cztery lata już czegoś podobnego nie będzie. Patryk Słowikowski zaliczył dwubój i poprawił rekord życiowy - powiedział trener Ireneusz Pepłowski.
Najwyższy czas, żeby udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Według wikipedii: Saint Lucia państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, na wyspie o tej samej nazwie należącej do archipelagu Wysp Zawietrznych, części Małych Antyli. - W ramach realizacji programu oświatowo-kulturalnego tworzyliśmy grupę razem z przedstawicielami Austrii oraz Saint Lucii - mówi Milena Kruczyńska. - Oni również niewiele wiedzieli o Polsce. Słyszeli o Warszawie, mieście położonym gdzieś w Europie. Słyszeli też nazwisko Wałęsa. Opowiadaliśmy naszym kolegom i rywalom o Polsce. Mówiliśmy, że to kraj piękny i otwarty na świat oraz ludzi. Naszym zadaniem było m.in. zbudowanie tratwy oraz wspinaliśmy się na skałach. Program został zrealizowany i przekonałam się jak ważna jest znajomość języków. Angielski jest podstawą, ale ważne są też inne.
Warto przy okazji przypomnieć, iż inicjatorem zorganizowania Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich był przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Jacques Rogge. Jego pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem i akceptacją. 6 lipca 2007 roku członkowie Komitetu Olimpijskiego potwierdzili organizację imprezy. W lutym 2008 roku MKOl podjął decyzję o zorganizowaniu IOM w Singapurze. To azjatyckie miasto-państwo w decydującej turze głosowania pokonało stolicę Rosji, Moskwę. O organizację tych Igrzysk starał się również Poznań, który odpadł we wcześniejszym etapie rywalizacji. Celem MIO była nie tylko rywalizacja sportowa, ale również promowanie zachowania zgodnego z ideałami olimpijskimi, takimi jak doskonałość, przyjaźń, szacunek wobec konkurentów i sędziów oraz umiejętność przegrywania. Zawodnicy brali udział w programie kulturalno-edukacyjnym przygotowanym przez organizatorów.
Eugeniusz Andrejuk