Uczestniczą w historycznym wydarzeniu (zdjecia z Singapuru)
Jak już informowaliśmy zaszczytu reprezentowania Polski w tym historycznym wydarzeniu dostąpili Milena Kruczyńska, Patryk Słowikowski oraz trener Ireneusz Pepłowski. - Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że możemy być obecni w tym sportowym święcie młodzieży z całego świata. Bardzo podniosła była uroczystość wręczania nominacji w Cantrum Olimpijskim w ostatnią niedzielę, dzień przed odlotem do Singapuru. Serdecznie dziękujemy Zdzisławowi Farasiowi z Legii Warszawa, który umożliwił nam przeprowadzenie treningu w niedzielę. - powiedział Ireneusz Pepłowski.
Podkreślił, że gospodarze igrzysk są bardzo gościnni i serdeczni. - Na każdym kroku spotykamy uśmiechniętych ludzi. Służą swoją pomocą. Dla nich nie ma problemów nie do załatwienia. Nawiązują się już pierwsze przyjaźnie. Wszyscy z którymi rozmawialiśmy mówią, że stało się bardzo dobrze, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski wprowadził do kalendarza sportowego taką imprezę - dodał Ireneusz Pepłowski. Patryk Słowikowski wystartuje w poniedziałek w wadze 62 kg, a dwa dni później Milena Kruczyńska w plus 63 kg. - Nie boimy się rywalek i rywali z innych krajów. Oczywiście o medale będzie bardzo trudno. Najważniejsze, żeby Milena i Patryk pobili swoje rekordy życiowe - zakończył trener Pepłowski.
Jak podkreślił Siergiej Bubka podstawowym motywem, który sprawił, że postanowiono organizować Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (MIO) była chęć zachęcenia młodych ludzi z całego świata do uprawiania sportu i do postępowania zgodnego z ideowymi zasadami olimpizmu. To na sesji w Gwatemala City w lipcu 2007 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił stworzyć tę nową imprezę sportową aby zainspirować młodych sportowców do rywalizacji na forum międzynarodowym I mobilizować ich do większej aktywności w swoich środowiskach. Za kilka dni sportowe spotkanie w Singapurze zainauguruje swoistą “nową eręâ€� w historii międzynarodowego olimpizmu I sportu w ogóle.
Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (MIO) to zawody sportowe dla młodych ludzi, uzupełnione o takie istotne elementy jak kultura i edukacja. Dlatego - obok sportowego - przewidziano dla uczestników bogaty program z zakresu kultury i edukacji. Wezmą w nim udział także nie-sportowcy - wszyscy ci, którzy zaangażują się w towarzyszące Igrzyskom programy: "Młodych Ambasadorów" i "Młodych Reporterów".
W Singapurze mają wystąpić najbardziej utalentowani sportowo młodzi ludzie w wieku 14-18 lat z całego świata - przewiduje się, że w edycji letniej będzie reprezentowane przeszło 200 narodowych komitetów olimpijskich. Szacuje się, że w pierwszych letnich MIO weźmie udział ok. 3.600 sportowców i 1.450 osób towarzyszących (trenerzy, oficjele, sędziowie, lekarze), zaś w I. zimowych MIO, w roku 2012 - 1.000 zawodniczek i zawodników i 500 osób im towarzyszących.
Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie będą rozgrywane tradycyjnie w 4-letnim cyklu olimpijskim, tzn., że edycje letnie będą mieć miejsce w latach: 2010, 2014, 2018 itd., zaś zimowe - w: 2012, 2016, 2020 itd.
- Pierwsze Letnie MIO: Singapur w dniach 14 - 26 sierpnia 2010.
- Pierwsze Zimowe MIO: Innsbruck (Austria) w dniach 13 - 22 stycznia 2012.
- Drugie Letnie MIO: Nankin (Nanjing) (Chiny) w roku 2014.
Eugeniusz Andrejuk