Promowali MIO w Singapurze
Oficjalne rozpoczęcie, z zachowaniem ceremoniału olimpijskiego miało miejsce w poniedziałek 12 lipca na terenie miejscowego Gimnazjum noszącego imię Pierre'a de Coubertina. Reprezentacje wszystkich państw przemaszerowały wokół szkolnego boiska; przy dźwiękach hymnu olimpijskiego wciągnięto na maszt flagę olimpijską, a następnie zapalono olimpijski ogień. Uczestników obozu przywitał wiceprezydent Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Vladimir Miller. Przypomnijmy, że w Singapurze wystartuje dwójka reprezentantów Polski w podnoszeniu ciężarów, a towarzyszyć im będzie trener Ireneusz Pepłowski.
Za organizację obozu odpowiadały Sylwia Stamberska i Ivana Motolikowa ze Słowackiego Komitetu Olimpijskiego. W programie obozu znalazło się wiele interesujących wykładów i zajęć sportowych.Danka Bartekowa (ambasador MIO Słowacji, reprezentantka kraju w strzelectwie sportowym) przedstawiła program kulturalno-edukacyjny, który będzie prezentowany w Singapurze. Elena Malikowa z Ministerstwa Edukacji opowiedziała o edukacji olimpijskiej, a Lubomir Soucek (departament komunikacji) poprowadził warsztaty na temat komunikacji mediów ze sportowcami. Młodzież miała okazję zobaczyć, jak przeprowadza on zaaranżowany wywiad z Danką Bartekową po igrzyskach w Pekinie, a następnie sama przeistoczyła się w dziennikarzy sportowych.
Katarina Raczova, członek Europejskiego Stowarzyszenia Fair Play poprowadziła warsztaty dotyczące fair play. Przy jej pomocy młodzież zaprezentowała przykłady zachowań fair play w sporcie, szkole i życiu codziennym. Z kolei profesor Franciszek Seman opowiedział o historii sportu.
Za zajęcia sportowe odpowiadali: Boris Demeter (reprezentant Słowacji w siatkówce) i Zuzana Moravcikova (kapitan kobiecej drużyny hokeja). Młodzież uczestniczyła w turnieju siatkówki, pływała w źródłach termalnych, na nartach wodnych, wspinała się w parku linowym i strzelała do rzutków. Podczas "prób strzeleckich" Danka Bartekowa zorganizowała spotkanie z Tore Brovoldem (srebrnym medalistą z Pekinu i złotym medalistą mistrzostw świata w Acapulco 2010), Davidem Kosteleckym (złotym medalistą olimpijskim z Pekinu) i Lenką Bartekovą (Mistrzynią Europy w drużynie 2010), którzy - prezentując swoje umiejętności - ciekawie opowiadali o tajnikach strzelania do rzutków.
Ważną uroczystością, w której uczestniczyła młodzież, była przysięga olimpijska młodych, słowackich zawodników wyjeżdżających na Młodzieżowe Igrzyska w Singapurze. Dla wielu obozowiczów było to niesamowite przeżycie, gdyż po raz pierwszy mogli zobaczyć, jak wygląda wręczenie nominacji olimpijskich i złożenie przysięgi przez sportowców i trenerów. Nominacje olimpijskie sportowcom wręczał Prezydent Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Franciszek Chmelar.
Jednym z punktów programu było także zwiedzanie miasta, dzięki czemu młodzież miała okazję poznać jego bogatą historię i kulturę. Podsumowanie obozu nastąpiło w miejscowej dyskotece "Kleopatra". Wręczono dyplomy, medale i puchary, a po oficjalnych uroczystościach młodzież bawiła się przy akompaniamencie słowackiej muzyki.
Niestety, to co dobre zbyt szybko się kończy i tak też było z wizytą w Piestanach. Nasi uczestnicy, bardzo zadowoleni z wyjazdu, podkreślali ogromną wartość interpersonalnych kontaktów międzynarodowych, możliwości poznania kultury i obyczajów innych krajów jak i możliwość porozumiewania się w języku angielskim, którego jak sami powiedzieli najlepiej uczyć się "na żywo". Z dużym uznaniem spotkała się organizacja logistyki, jak i bardzo ciepłe przyjęcie przez organizatorów obozu. Ogromną popularnością cieszyły się zawody sportowe, a zwłaszcza jazda na nartach wodnych i wspinaczka w parku linowym. Mimo wakacji i upałów młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w wykładach i warsztatach, które były przygotowane w bardzo profesjonalny i spójny sposób. Miejmy nadzieję że idea Międzynarodowych Obozów dla Młodzieży będzie kontynuowana i będzie się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. (olimpijski.pl)