Pierwsze złote medalistki MP w Puławach
- Było trudno, musiałam powalczyć - powiedziała Sylwia Lalik po zejściu z podium, która po rwaniu była druga. Po raz pierwszy w karierze zdobyła złoty medal mistrzostw Polski seniorek. Podnoszenie ciężarów jest w Hrubieszowie, jak powiedziała czempionka w wadze 48 kg, bardzo popularne. Wielką sympatią cieszy się ten sport również w Biłgoraju. Wicestarosta biłgorajski Marian Tokarski razem z wójtem Biszczy Zbigniewem Pyczko zorganizowali wycieczkę kibiców do Puław. Marzena Karpińska była gorąco dopingowana. W ponad 30-osobowej grupie była m.in. najbliższa rodzina wicemistrzyni Europy.Ona w sposób bardzo pewny sięgnęła po złoty medal.
- Na start w Puławach nie szykowaliśmy jakiejś wysokiej formy. Trenowaliśmy, żeby wystąpiła tutaj, zaliczała podejścia i wygrała. Wykonywała objętościowy trening, żeby nadrobić to co straciła w czasie choroby. Była to bardzo ciężka ropna angina. Przez dziesięć dni przebywała izolatce. Przynoszono jej tylko posiłki. Groziło zakażenie innych. Mamy jasno określony cel - mistrzostwa świata. Myślę, że uzyskała w Puławach taki wynik na jaki ją było akurat stać, po krótkim okresie przygotowań - powiedział trener kadry kobiet Ryszard Soćko.
Na pewno Puławy mają doskonałe warunki do organizacji zawodów nie tylko w podnoszeniu ciężarów. - Podjęliśmy duże zobowiązanie, że chcemy być ośrodkiem przygotowań jednej z drużyn na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku. Stąd obecnie ogromne wydatki na obiekty sportowe i widać efekty - powiedział prezydent miasta. Na pewno do Puław na zgrupowania mogą przyjeżdżać grupy z różnych dyscyplin sportu. Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów kobiet są już szóstym tegorocznym krajowym czempionatem. O medale walczyli m.in. młodzi pływacy oraz specjaliści od tańca towarzyskiego. - Zorganizowanie mistrzostw Polski nie stanowi dla nas wielkiego problemu. Mamy tutaj dobrą bazę oraz świetnych ludzi. Zawsze możemy liczyć na pomoc władz miejskich i samorządowych - powiedział Antoni Rękas. Miejscowi działacze podkreślają, że prezydent Grobel jest człowiekiem oddanym miastu, ale również bardzo wymagającym. Cieszy się chyba dużym uznaniem i poparciem. W ostatnich wyborach zwyciężył w pierwszej turze.
Klub Sportowy Wisła Puławy powstał w kwietniu 1923 roku z inicjatywy uczniów ówczesnego Gimnazjum im. A.J.Czartoryskiego. Sekcja podnoszenia ciężarów została założona w 1968 roku, a jej twórcą był Aleksander Zdybel. W 1970 roku szkoleniowcem sekcji został Witold Guz, który tę funkcję pełni do chwili obecnej. Drużyna zaczynała od startów w klasie wojewódzkiej. W 1975 roku awansowała do drugiej ligi, a w 1989 do pierwszej. Kadrę trenerską od założenia sekcji tworzyli: Aleksander Zdybel, Witold Guz, Józef Szczodrak, Józef Bernat, Maciej Reguszewski i Dariusz Butryn. Obecnie w sekcji podnoszenia ciężarów i trójboju siłowego ćwiczy ponad pięćdziesiąt osób.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach przy Al.Partyzantów 11 (www.mosir.pulawy.pl) poleca organizację zgrupowań sportowych, imprez sportowo-rekreacyjnych, imprez turystyczno-rekreacyjnych, spływów kajakowych i rajdów rowerowych. Poleca m.in. oświetlone boiska piłkarskie ze sztuczną trawą, salę widowiskowo-sportową, 50-metrową pływalnię odkrytą z podgrzewaną wodą, 25-metrową pływalnię krytą z atrakcjami wodnymi, korty tenisowe.
Eugeniusz Andrejuk