Tekst ustawy o sporcie z dnia 20 maja 2010 przekazany do Senatu RP
Jak już informowaliśmy, Sejm RP uchwalił, zdecydowaną ilością głosów, nową ustawę o sporcie, która 20 maja 2010 roku została przekazana do Senatu RP zgodnie z art. 53 regulaminu Sejmu. Ustawa ta zastąpi dotychczasowe ustawy o kulturze fizycznej z dnia 18 stycznia 1996r., (Dz. U. Nr 226, poz. 1675, z późn. zm.) oraz o sporcie kwalifikowanym z dnia 29 lipca 2005r., (Dz. U. Nr 155, poz. 1298, z późn. zm.) i wejdzie w życie, po podpisaniu przez Prezydenta RP po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia (z wyjątkiem art. 58 pkt. 3, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2010r).
Rozdział I ustawy - przepisy ogólne określa zasady uprawiania i organizowania sportu.
W rozdziale II określono zasady działalności klubów sportowych i związków sportowych. Co najmniej 3 kluby sportowe mogą tworzyć związek sportowy, który działa w formie stowarzyszenia lub związku stowarzyszeń. Ponadto klub sportowy może ustanowić i finansować okresowe stypendia sportowe dla zawodników.
W rozdziale III - polskie związki sportowe. W celu organizowania i prowadzenia współzawodnictwa w danym sporcie może być utworzony polski związek sportowy. Utworzenie polskiego związku sportowego przez związek sportowy wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. W naszym przypadku Ministra Sportu i Turystyki. Art. 8 ust. 2 mówi, że „klub sportowy będący członkiem polskiego związku sportowego uczestniczy we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez ten związek".
Kadencja władz polskiego związku sportowego zgodnie z art. 9 ust. 1 nie może być dłuższa niż 4 lata. A teraz kilka nowych zapisów ustawy:
-
Funkcję prezesa zarządu polskiego związku sportowego można pełnić nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie kadencje,
-
Członek zarządu polskiego związku sportowego nie może:
- łączyć tej funkcji w innych władzach tego związku,
- być osobą prowadzącą działalność gospodarczą związaną bezpośrednio z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych,
- być osobą, która była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego
-
Walne zgromadzenie członków albo delegatów polskiego związku sportowego corocznie rozpatruje sporządzone przez zarząd sprawozdania z działalności zarządu oraz sprawozdanie finansowe, oceniane przez biegłego rewidenta. Walne zgromadzenie członków albo delegatów tego związku uchwala regulamin dyscyplinarny.
-
Osoba fizyczna (art. 10) lub osoba prawna będąca członkiem lub posiadająca udziały albo akcje w klubie sportowy będącym członkiem pzs nie może być członkiem lub posiadać udziałów albo akcji lub być członkiem organów lub władz innego klubu sportowego uczestniczącego we współzawodnictwie sportowym w tym samym sporcie.
-
Polski związek sportowy działa w jednym sporcie, chyba, że minister sportu i turystyki wyrazi zgodę na działanie polskiego związku sportowego w więcej niż jednym sporcie.
Art. 12 stanowi, że polski związek sportowy podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego i uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu do KRS. W art. 13 określono prawa polskich związków sportowych. Bardzo ważne są zapisy art. 14 mówiące, że:
-
Członek kadry narodowej udostępnia, na zasadach wyłączności swój wizerunek w stroju reprezentacji kraju polskiemu związkowi sportowemu, który jest uprawniony do wykorzystania tego wizerunku do swoich celów gospodarczych w zakresie wyznaczonym przez regulaminy tego związku lub międzynarodowej organizacji sportowej działającej w danym sporcie.
-
Członek reprezentacji olimpijskiej udostępnia, na zasadach wyłączności, z chwilą powołania do reprezentacji olimpijskiej, swój wizerunek w stroju reprezentacji olimpijskiej PKOL, który jest uprawniony do wykorzystania tego wizerunku do swoich celów gospodarczych w zakresie wyznaczonym przez swoje regulaminy lub regulaminy MKOL.
-
Zawodnik przed zakwalifikowaniem do kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej wyraża zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku w stroju reprezentacji kraju.
Nadzór nad polskimi związkami sportowymi regulują przepisy zawarte w rozdziale IV - w przypadku PZPC nadzór ten sprawuje minister sportu i turystyki. Zgodnie z art. 21 minister, w drodze decyzji zatwierdza statut PZPC oraz jego zmiany, które należy przedstawić ministrowi niezwłocznie po ich uchwaleniu. Minister sportu i turystyki zgodnie z art. 22 może udzielić władzom pzs upomnienia, wstrzymania wykonania decyzji władz pzs i wezwania do jej zmiany lub uchylenia w określonym terminie - w przypadku stwierdzenia niezgodności ich postanowień z przepisami prawa.
Bardzo ważny, szczególnie dla klubów sportowych, jest rozdział VI - wspieranie sportu przez organy władzy publicznej. Art. 28 określa skąd i jakie środki, na jaki cel może otrzymać w ramach dotacji celowej z budżetu samorządu terytorialnego klub sportowy z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r., o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240 oraz 2010r., Nr 28, poz. 146) w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku. Art. 28 ust. 2 pkt. 5 mówi, że ze środków budżetu samorządu (jako środka celowego) można sfinansować stypendia sportowe i wynagrodzenia kadry szkoleniowej.
Nowy zapis (art. 29 ust. 7) mówi, że minister sportu i turystyki, w zakresie dofinansowania zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy, może zlecać polskim związkom sportowym i PKOL realizację zadań publicznych z pominięciem otwartego konkursu ofert, o której mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r., o działalności pożytku i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.). Przepisy art. 47 i art. 151 ustawy z dani 27 sierpnia 2009 o finansach publicznych stosuje się odpowiednio.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanowić i finansować w oparciu o art. 31 ustawy okresowe stypendia sportowe oraz nagrody i wyróżnienia dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe zaś minister sportu i turystyki w oparciu o art. 32 może przyznać członkowi kadry narodowej okresowe stypendium sportowe za osiągnięte wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym.
Minister sportu i turystyki może przyznawać ze środków budżetu państwa, z części której jest dysponentem, nagrody pieniężne i wyróżnienia dla osób fizycznych za wybitne osiągnięcia sportowe na wniosek polskiego związku sportowego lub z własnej inicjatywy. Zgodnie z art. 34 ust. 3 podstawą ustalenia wysokości nagrody pieniężnej stanowi kwota 2.300 zł., przy czym wysokość nagrody nie może przekroczyć 14-krotności tej kwoty.
Bardzo ważny dla zawodników z tzw. górnej półki jest zapis art. 36 mówiący o przyznawaniu reprezentantom Polski na igrzyskach olimpijskich oraz zakwalifikowanym na igrzyska olimpijskie odbywające się w 1984 roku w Los Angeles, którzy wzięli udział w zawodach „Przyjaźń 84" świadczenia pieniężnego ze środków budżetu państwa. Świadczenie przysługuje osobie która:
-
zdobyła co najmniej jeden medal na zawodach sportowych (igrzyska olimpijskie),
-
ukończyła 40 rok życia,
-
nie uczestniczy we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy,
-
ma obywatelstwo polskie,
-
ma stałe miejsce zamieszkania na terytorium RP, innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej,
-
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Zgodnie z rozdziałem XII - przepisy przejściowe i końcowe art. 85 ust. 4 przyznanie świadczeń pieniężnych ze środków budżetu państwa dla osób, które zdobyły medal na igrzyskach olimpijskich, które odbyły się przed dniem wejścia w życie omawianej ustawy, następuje na podstawie przepisów dotychczasowych tzn. ukończenia 35 roku życia.
Zgodnie z art. 82 ust. 2 - Polski Związek Podnoszenia Ciężarów a także osoby prawne będące naszymi członkami (kluby sportowe) zobowiązane będą dostosować swoją działalność, w szczególności obowiązujące w nich statuty oraz regulaminy do wymagań niniejszej ustawy w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie tej ustawy. Zapewne po Igrzyskach Olimpijskich w Londynie zostanie zwołany Krajowy Zjazd Delegatów PZPC, który dokona zmian w statucie.
Pozostałe rozdziały m.in. bezpieczeństwo w sporcie, kwalifikacje zawodowe w sporcie, zwalczanie dopingu w sporcie, przepisy karne, zmiany w przepisach obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe omówimy w jednym z kolejnych artykułów na ten temat.
Zainteresowanych internautów zapraszam do wejścia na stronę Sejmu RP skąd można pobrać uchwaloną przez Sejm RP ustawę - projekt z 20.05.2010r.
Zygmunt Wasiela
Prezes PZPC