Nowy sposób finansowania polskiego sportu
- Podstawowym założeniem projektu jest ochrona naszego potencjału medalowego pod kątem najbliższych igrzysk olimpijskich mówił minister sportu Adam Giersz. - Zmienia się sposób finansowania przygotowań najlepszych zawodników, z których utworzona została grupa Klub Polska Londyn 2012. Taki system sprawdził się już w przypadkach Justyny Kowalczyk i Adama Małysza, którzy zdobyli medale olimpijskie w igrzyskach w Vancouver.
Obecnie kadra narodowa liczy 1460 osób, a projektem Klub Polska Londyn 2012 objętych jest grupa 32 osób: medalistów igrzysk olimpijskich 2008 r. oraz mistrzostw świata 2009. Do tej grupy dołączać będą następni zawodnicy według zasad zaproponowanych przez Zespół Wsparcia Metodyczno-Naukowego zaaprobowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystki.
Koszt przygotowań zawodników Klubu Polska Londyn 2012 wynosi obecnie ok. 15 mln zł. Każdy z zawodników KPL otrzymuje na przygotowania ok. 500 tys. zł. Indywidualne ścieżki finansowania stanowią 19 proc. budżetów związków sportowych, z których ci sportowcy się wywodzą.
Specjalne finansowanie najlepszych potencjalnych medalistów olimpijskich odbywać się będzie poprzez zmniejszenie wydatków na szeroką kadrę narodową. Nie traci na tym sport młodzieżowy, który jest finansowany z innych źródeł.
Projekt Klub Polska Londyn 2012 ma jasno określony cel zdobycze medalowe w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Na lata 2010 i 2011 zawodnicy mają określone cele pośrednie, które muszą realizować, aby utrzymać się w programie.
W ramach projektu Klub Polska Londyn 2012 powołany został Zespół Wsparcia Metodyczno-Naukowego. Zespół przygotował już internetowy system planowania i raportowania przygotowań, który ułatwi trenerom i związkom przygotowanie sprawnej organizacji szkolenia. Zespół pomoże rozwiązywać indywidualne problemy zawodników dotyczące przygotowań. Będzie prowadził stały nadzór nad zdrowiem członków Klubu Polska Londyn 2012 poprzez badania lekarskie i diagnostyczne. Zespół będzie także obserwował zaplecze szkoleniowe i proponował objęcie wyróżniających się zawodników systemem specjalnego finansowania.
Członkowie Zespołu Wsparcia Naukowo-Metodycznego mają stały bezpośredni kontakt z zawodnikami Klubu Polska Londyn 2012 dzięki wizytacjom na zgrupowaniach i na zawodach z ich udziałem. Taki system kontroli realizacji planów i oceny potencjału medalowego reprezentantów Polski skończy z fikcją markowania przygotowań przez zawodników. Nierealizowanie planów i celów etapowych będzie groziło wypadnięciem z projektu.
Za realizację złożonego w MSiT planu treningowego zawodnika Klubu Polska Londyn 2012 odpowiadać będą Polskie Związki Sportowe. Zespół będzie kontrolował realizację. Na podstawie kontroli treningu, zdrowia i badań diagnostycznych oraz analizie światowych tendencji w danej konkurencji będzie można niemal w 100 % ocenić szansę medalową polskiego zawodnika i precyzyjnie określić liczbę przewidywanych medali. (informacja prasowa)