W Sędziszowie mają powody do dumy
Okazuje się, że wyjaśnienie, gdzie leży Sędziszów Małopolski jest jak najbardziej wskazane. Przymiotnik przy głównej nazwie wielu wprowadził i wprowadza w błąd. - W przeszłości i obecnie bardzo prominentne osoby z naszego środowiska długo dopytywały się, gdzie ta miejscowość leży. Małopolski sugerował, że w województwie o tej samej nazwie. Jak się okazuje nic bardziej błędnego - tłumaczy trener miejscowej Lechii Mateusz Błachowicz, który pełni również funkcję wiceprezesa klubu oraz wiceprezesa Podkarpackiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów.
Na mistrzostwa Polski do 20 lat przyjechali do Sędziszowa Małopolskiego przedstawiciele najwyższych władz Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów z prezesem Zygmuntem Wasielą. Rywalizacją młodych sztangistek i sztangistów interesowali się przedstawiciele miejscowego samorządu. Urząd Marszałkowski był głównym dobrodziejem czempionatu. Dużo pomogła Firma Żelazny. - Wielką frajdę zawodniczkom i zawodnikom sprawili nasi znakomici sztangiści Szymon Kołecki oraz Arsen Kasabijew, którzy swoją obecnością zaszczycili czempionat, interesowali się przebiegiem zawodów. Dla uczestników było to naprawdę ogromne przeżycie - mówi Mateusz Błachowicz.
Gospodarze cieszyli się z wyników zawodniczek. Lechia zdobyła trzy złote oraz jeden brązowy medal. W klasyfikacji łącznej kobiet i mężczyzn Lechia Sędziszów Małopolski przegrała tylko z Tarpanem Mrocza. Tuż za gospodarzami uplasowała się Mazovia Ciechanów. - Na pewno mamy powody do dumy, gdyż wyprzedziliśmy tak znakomitego rywala. W naszej sekcji we wszystkich kategoriach wiekowych wydaliśmy około sześćdziesięciu licencji. Najlepszym Urząd Marszałkowski przyznaje stypendia - dodaje Mateusz Błachowicz.
Na starcie mistrzostw mężczyzn stanęli zawodnicy, którzy już mają pewne sukcesy wśród seniorów. Michał Hawryło (62 kg), Krzysztof Zwarycz (77), Krystian Sroka (85) czy Tomasz Zieliński (94) odnieśli pewne zwycięstwa, niejednokrotnie znacznie wyprzedzając kolejnego zawodnika. W niektórych wagach w konkurencji kobiet martwiła zbyt mała liczba startujących. W tym wieku młody człowiek staje przed wyborem drogi życiowej. Idzie na studia, do pracy, nie zawsze ma możliwości kontynuowania kariery sportowej. Stypendia przyznawane przez samorządy mają ogromne znaczenie i tym bardziej należy się ukłon w stronę miejscowego Urzędu Marszałkowskiego mówi kierownik wyszkolenia w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów Bogusław Maliszewski.
Na koniec dodajmy jeszcze za wikipedią, że w latach 1975-1998 Sędziszów Małopolski administracyjnie należał do województwa rzeszowskiego. Istnieje hipoteza, przedstawiona przez Franciszka Piekosińskiego, że założycielem osady był Sędzisz, rycerz Bolesława Krzywoustego. Od jego imienia miałaby pochodzić dzisiejsza nazwa miasta. Historycy wywodzą nazwę miasta od imienia Sąd, które było popularne w XIII wieku w rodzie Odrowążów. Dawne nazwy miasta: Sandissów, Sandyszow, Schandzyssów, Sandzischow, Sędziszów.
Eugeniusz Andrejuk