Zbliża się termin I Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Singapurze
I edycja Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich odbędzie się w Singapurze w dniach 14-26 sierpnia 2010r. W tym czasie azjatyckie państwo - miasto będzie gościć 5.000 zawodników i osób z nimi współpracujących, reprezentujących 205 narodowych komitetów olimpijskich, 1.200 przedstawicieli mediów, 20.000 lokalnych i międzynarodowych wolontariuszy oraz 500.000 kibiców. Młodzi zawodnicy w wieku 14-18 lat (ciężary 16-17 lat) będą startować w 26 dyscyplinach sportu objętych programem letnich Igrzysk Olimpijskich oraz w Programie Kulturalno - Edukacyjnym.
Podobnie jak Igrzyska Olimpijskie wydarzenie rozpocznie się oficjalną ceremonią otwarcia celebrowaną według tradycyjnego ceremoniału olimpijskiego, natomiast zakończy ceremonia zamknięcia Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich.
Podstawowym celem Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich jest nie tylko rywalizacja sportowa, ale zainspirowanie młodych ludzi z całego świata do poznania i wyrażenia wartości olimpijskich jakimi są doskonałość, przyjaźń i wzajemne poszanowanie.
W dniu 13.04.2010r., w Centrum Olimpijskim zebrała się Komisja Sportowa letnich dyscyplin PKOL, w której uczestniczył Prezes PZPC Z. Wasiela.
Podczas tego spotkania omówiono aktualny stan kwalifikacji do MIO w Singapurze. Na dzień 09.04.2010r., Polska zdobyła już 23 kwalifikacje w tym 9 kobiety. Kwalifikacje zdobyły dotychczas następujące polskie związki sportowe: judo, kajakowy, kolarski, łuczniczy, pięcioboju nowoczesnego, pływacki, podnoszenia ciężarów, szermierczy, teakwondo olimpijskiego, towarzystw wioślarskich. Przypominamy, że PZPC zdobył 2 kwalifikacje (1+1). W dalszym ciągu szanse są na kwalifikacje 1 kobiety w pięcioboju nowoczesnym oraz w lekkiej atletyce, boksie, gimnastyce, tenisie, tenisie stołowym i zapasach.
W PKOL i związkach sportowych rozpoczęły się prace związane z logistyką. Polskie związki sportowe zobowiązane są do podania w terminie do 15.04.2010r., szerokich składów zawodników i osób towarzyszących oraz ich danych osobowych dla potrzeb akredytacji.
Jak już powyżej wspominaliśmy program sportowy obejmuje 26 dyscyplin, które objęte są programem Igrzysk XXX Olimpiady Londyn 2012. Został on ustalony po konsultacjach z międzynarodowymi federacjami. Te ustalenia dotyczą również zasad treningów, w okresie otwarcia wioski olimpijskiej (10-26.08.2010r.). O szczegółach będziemy informować na naszej stronie w terminie późniejszym.
Ale może jeszcze kilka słów o Singapurze, które jest państwem - miastem położonym w sercu południowo - wschodniej Azji. Charakteryzuje się ciepłym i wilgotnym klimatem przez cały rok, z temperaturami wahającymi się od 24oC w nocy do 31oC w ciągu dnia. Miesiące od czerwca do września uznawane są za porę suchą, chociaż również wówczas możliwe są krótkie, ale obfite deszcze. Jest to wyspa gęsto zaludniona, zamieszkała przez 4,9 mln ludzi różnych ras i narodowości. Podstawowi mieszkańcy to Chińczycy, Malajowe i Hindusi. Jeżeli chodzi o podział religijny to 51% ludności stanowią wyznawcy tao i buddyzmu, 15 % islamu, 15% chrześcijanie, 4% hinduizmu. Przedstawiciele różnych narodowości i religii żyją w Singapurze utrzymując harmonię rasową i religijną, okazując sobie wzajemny szacunek i tolerancję w życiu społecznym i zawodowym.
Podstawową zasadą jest również poszanowanie przestrzeni publicznej i własności prywatnej, utrzymanie czystości i higieny osobistej. Obowiązuje tam zakaz np. żucia gumy (zakaz ten dotyczy również importu i dystrybucji).
Singapurczycy duży nacisk kładą na kwestie ochrony środowiska naturalnego. Wszędzie można pić bezpiecznie wodę z kranu. Palenie jest zakazane w większości miejsc publicznych, w tym środkach transportu, holach hotelowych i windach, na placach zabaw i arenach sportowych, na dworcach, parkingach oraz w odległości 5 metrów od budynków.
Singapur należy do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Zarówno Singapurczycy jak i odwiedzający ten kraj goście muszą przestrzegać obowiązującego prawa i przepisów porządkowych. Wszelkie akty wandalizmu uważane są za przestępstwa, a posiadanie oraz rozprowadzanie narkotyków i środków psychotropowych jest prawnie zabronione. Kary za przestępstwa narkotykowe są surowe, łącznie z karą śmierci.
Dalsze szczegóły dotyczące I Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w terminie późniejszym. Materiał opracowany na podstawie dokumentów PKOL.
Z.W.