Posiedzenie Rady Komitetu Wykonawczego IWF w Kairze
W minionym tygodniu w dniach 25-26.03.br w Kairze odbyło się posiedzenie Rady Komitetu Wykonawczego IWF, w którym uczestniczył Zygmunt Wasiela jako członek tej rady i Wiceprezydent IWF. Rada została powołana podczas obrad Kongresu IWF w czasie mistrzostw świata w Chiang Mai (Korea). W skład rady wchodzą dr Tamas Ajan Prezydent, Frere Ronald, Akkus Hasan, Coffa Sam, Dragomir Cioroslan, Ma Wenguang. Rada jest ciałem opinio-doradczym IWF.
Podczas pierwszego dnia odbyło się wspólne spotkanie Rady Komitetu Wykonawczego i Afrykańskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów. W trakcie tego spotkania omówiono sytuację podnoszenia ciężarów na kontynencie afrykańskim i zakresu udzielenia pomocy organizacyjnej, szkoleniowej i finansowej. Najlepsze warunki do uprawiania tej dyscypliny na tym kontynencie ma federacja egipska. Postanowiono, że kilka państw z Europy i Azji oraz USA udzieli pomocy szkoleniowej i sprzętowej. Polska włączy się w rozwiązania organizacyjno - szkoleniowe Afryki.
Rada zapoznała się również z przygotowanym przez Komisję Marketingową IWF projektem strategii rozwoju ciężarów na świecie. Założenia tego projektu przedstawił Pan Ma Wenguang Sekretarz Generalny IWF. W dyskusji głos zabrali Zygmunt Wasiela, Tamas Ajan, Frere Ronald, Akkus Hasan, Sam Coffa, Nicu Vlad.
|
Dużo miejsca poświęcono sprawom dopingu. Komisja zaaprobowała zaostrzenie przepisów antydopingowych począwszy od Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Złożono propozycję nakładania 4 lat kary dyskwalifikacji na zawodnika, który w wieku 16-17 lat wpadnie na dopingu podczas tych igrzysk. Jeżeli choć jeden wynik będzie pozytywny to również narodowa federacja ma być zawieszona na okres 2 lat. Na rzecz IWF należy wpłacić kwotę w wysokości 5.000 USD za wynik pozytywny. Ponadto nałożone zostaną pozostałe kary wynikające z regulaminu IWF. Należy przypomnieć, że w wielu krajach za stwierdzenie dopingu u osób małoletnich opiekunowie otrzymują kary więzienia za świadome stwierdzenie podania zabronionego środka. Stwierdzono cztery nowe przypadki dopingu w świecie, jednak z uwagi na toczące się postępowanie, zgodnie z przepisami, nie ujawnia się nazwisk.
Poinformowano, że 66 państw zgłosiło w terminie swoich zawodników do badań antydopingowych. IWF będzie przestrzegać terminu zgłoszeń do IWF i WADA. Przypominamy - aby zawodnik mógł wystartować w mistrzostwach - musi być zgłoszony do badań na okres nie krótszy niż 6 miesięcy od daty zawodów.
Dyskutowano także, które laboratoria antydopingowe na świecie posiadają najwyższe preferencje WADA i są akceptowane przez MKOL.
Posiedzenie odbywało się w siedzibie Egipskiego Komitetu Olimpijskiego. Uczestników obu federacji przyjął prezydent Egipskiego Komitetu Olimpijskiego uroczystą kolacją.
Członkowie Rady Komitetu Wykonawczego IWF uczestniczyli również w kwalifikacjach do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich jakie odbyły się w Kairze.
Prezes PZPC zaprosił delegację Afrykańskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów do złożenia wizyty w Polsce w tym roku.