Apel do sportowców, lekarzy, działaczy PZPC
Na niedawnej konferencji prasowej PZPC, jaka odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie, podczas swojego wystąpienia, Prezes PZPC Zygmunt Wasiela wiele miejsca poświęcił walce z dopingiem. Stwierdził, że w ostatnim okresie wzrosła świadomość wśród zawodników podnoszenia ciężarów, szkoleniowców i działaczy o konieczności przestrzeganiu zasad zdrowej rywalizacji sportowej bez niedozwolonego wspomagania środkami dopingującymi.
Ostra walka z dopingiem wydana przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF) oraz EWF daje już określone efekty. Niestety są jeszcze zawodnicy i trenerzy w kraju i na świecie, którzy do sukcesów sportowych chcą podążać na skróty. Takim sportowcom i trenerom mówimy NIE! W ciężarach nie chcemy przeżywać, nie życzymy sobie takich sytuacji jakie mają miejsce w aktualnie w Polskim Komitecie Olimpijskim i Polskim Związku Narciarskim w sprawie Korneli Marek.
Nasza dyscyplina też nie jest bez grzechu. W przeszłości popełniano szereg błędów. Należy jedynie sądzić, że zawodnicy jak i szkoleniowcy wyciągnęli z tej lekcji wnioski.
Strategia rozwoju polskich ciężarów na lata 2010-2015 zakłada, że podstawą przyznawania przez związek trenerom np. licencji, będzie ukończenie szkolenia antydopingowego. Już w tym roku zaplanowane mamy szereg spotkań szkoleniowych z Komisją do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi zapisami projektu ustawy o sporcie. Pan Adam Giersz Minister Sportu i Turystyki w opinii dla gazety Rzeczpospolita z dnia 17.03.br mówi: „Według nowej ustawy o sporcie podanie dopingu jest przestępstwem, a kara to dwa lata więzienia. Postępowanie prowadził będzie prokurator, a nie związek sportowy".
Tak będzie zapewne w przyszłości ale już dzisiaj obowiązują bardzo rygorystyczne uregulowania w tym zakresie MKOL, IWF, PZPC i w ustawie o sporcie kwalifikowanym. Zawodnik w podnoszeniu ciężarów, który nie jest zgłoszony na sześć miesięcy przed np. mistrzostwami świata do badań antydopingowych IWF, WADA, nie ma prawa startu w zawodach tej rangi. Przepis ten od wielu lat jest bardzo skrupulatnie przestrzegany przez władze IWF.
Władze polskiego sportu (ministerstwo i PKOL) wydawały i wydają bardzo ostrą walkę z dopingiem, o czym świadczą wystąpienia kierownictwa tych instytucji centralnych. My również ponawiamy apel do wszystkich zawodniczek, zawodników i szkoleniowców o przestrzeganie zasad i przepisów antydopingowych w szkoleniu i na zawodach.
Komisja Dyscyplinarna, Antydopingowa i Zmiany Barw Klubowych PZPC będzie konsekwentnie przestrzegała przyjętych zasad i regulaminów z zakresu walki z dopingiem w sporcie.
Z.W.