Przegrani nie mają racji
W chwili obecnej rosyjskie federacje mogą odwoływać i zatrudniać takich trenerów jakich uważają za stosowne. Od nich również zależy długość zatrudnienia. Według ministra Mutko tak dalej być nie może. - Państwo daje wystarczająco dużo pieniędzy na sport w naszym kraju i ma możliwości sprawowania kontroli nad wyborami trenerów - powiedział Witalij Mutko. Poinformował on, że po zmianach w prawie poszczególne federacje do połowy roku zgłaszałyby danego kandydata na szkoleniowca kadry, a ministerstwo go zatrudniałoby lub nie.
- Nie może być tak, że w danej dyscyplinie sportu przegrywamy w mistrzostwach świata lub igrzyskach olimpijskich, a następnie czytamy w gazetach, że ten sam trener został zatrudniony na swoim stanowisku. Ktoś powinien dokonać analizy startu i zatrudnienia nowego specjalisty, a państwo udzieli zgody - powiedział Mutko. Jego zdaniem federacja może zachować prawo wyboru trenera tylko w sytuacji "stuprocentowego samofinansowania."
- Jeżeli jakaś dyscyplina może rozwijać się sama, to nie mamy nic przeciwko temu, żeby finansowała się ze środków własnych i sponsora, a nie z budżetu państwa. Ministerstwo nie może być instytucją charytatywną, która rozdaje pieniądze i nie sprawdza co się z nimi dzieje jak są wydawane - powiedział Mutko. Minister sportu Rosji udzielił wywiadu jednej z tamtejszych agencji w przeddzień ceremonii otwarcia w Vancouver Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Rosjanie w tym mieście prowadzą zakrojoną na szeroką skalę kampanię reklamową i promocyjną. - Pan jest pierwszym rodakiem, którego widziałam na ulicy Vancouver. Ruskich spotykam na każdym kroku - słowa Wiktorii, polskiej studentki historii sztuki w Vancouver, skierowane do piszącego te słowa, najlepiej oddają akcję propagandową Rosji w mieście najbliższych igrzysk olimpijskich. Otwarty został "Dom Rosyjski".
Premier Władimir Putin wziął udział w telekonferencji. Dużo mówił o budowie obiektów w Soczi, gdzie odbędą się następne zimowe igrzyska. Pierwsze starty na obiektach olimpijskich zaplanowane zostały na koniec 2011 roku. Będzie to rywalizacja w łyżwiarstwie. Według premiera prace zostały zakończone już w sześciu miejscach, a prowadzone na pięćdziesięciu obiektach. - W niektórych przypadkach prace są prowadzone na trzy zmiany - powiedział premier Putin. Rosjanie muszą zbudować m.in. 260 km dróg oraz 105 km kolei w tym jedenaście tuneli.
Ceremonia otwarcia igrzysk w Vancouver rozpocznie się w piątek o 18.00 czasu miejscwego. Chorążym ekipy będzie panczenista Konrad Niedźwiedzki. Reprezentacja Polki liczy 47 sportowców. Rywalizacja zakończy się 28 lutego.
Eugeniusz Andrejuk