Prezentacja olimpijskich strojów
Pokaz strojów uświetnił Dzień Kanadyjski, którego organizatorami byli Ambasada Kanady oraz PKOl. Rolę gospodarzy pełnili ambasador Kanady w Polsce Daniel Costello oraz prezes PKOl Piotr Nurowski. Obecni byli m.in. szefowie wielu placówek dyplomatycznych w naszym kraju, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Jan Borkowski, szef Polskiej Misji Olimpijskiej Kazimierz Kowalczyk, prezesi polskich związków sportowych. PZPC reprezentował jego szef Zygmunt Wasiela.
- Z umiarkowanym optymizmem możemy oczekiwać występu reprezentacji Polski w Vancouver. Wszystkim naszym sportowcom zostały zapewnione optymalne warunki przygotowań - powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski. Mowiąc o strojach zawodniczek i zawodników w biało-czerwonych barwach podkreślił on, że "są ciepłe oraz funkcjonalne oraz znakomicie akcentują barwy narodowe." Z firmą 4F współpracuje najlepszy polski skoczek narciarski Adam Małysz, który jedną z kolekcji sygnuje swoim nazwiskiem. - Moja współpraca z 4F nie była jednorazową przygodą - powiedział Adam Małysz. - Jestem zadowolony z jakości tych strojów i będę pomagał firmie przy tworzeniu modeli na następny sezon.
Główna projektantka 4F Ranita Sobańska podkreśliła, że przy tworzeniu kolekcji olimpijskiej zadbano zarówno o estetykę jak i wymagania polskich sportowców. - Stworzyliśmy linię, która współgra ze światowymi trendami i kreatywnie z nimi inspiruje. Powstała kolekcja, którą wyróżniają wysokie parametry techniczne oraz oryginalny design - powiedziała Ranita Sobańska.
Ambasador Daniel Costello wyraził przekonanie, że igrzyska w Vancouver "pozwolą na nowo odkryć Kanadę." - Ambasada Kanady jest dumna, że może uczestniczyć w tym Dniu - powiedział. - Do Vancouver w czasie igrzysk przylecą turyści z wielu krajów świata. Zobaczą nie tylko wielkie wydarzenie sportowe, ale będą mogli zapoznać się z osiągnięciami naszego kraju w dziedzinie nowych technologii czy kultury. Ich pobyt na pewno pozwoli na nowo odkryć Kanadę. Polskim sportowcom życzę sukcesów. Do przodu Polsko.
W Dniu Kanadyjskim wzięli też udział medalistka zimowych igrzysk w 1960 roku w łyżwiarstwie szybkim Helena Pilejczyk oraz mistrz z Sapporo z dużej skoczni Wojciech Fortuna. - W chwili gdy wychodziłem z progu wiedziałem gdzie wyląduję. To już się wie w tym momencie, to się czuje - powiedział złoty medalista zimowych igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Helena Pilejczyk będzie honorowym gościem polskiej ekipy w Vancouver. Przed czterema laty w Turynie był nim Franciszek Groń-Gąsienica, brązowy medalista zimowych igrzysk z 1956 roku w kombinacji norweskiej.
Eugeniusz Andrejuk
|