Chiny obroniły pozycję z igrzysk w Pekinie
W medalowej statystyce letnich dyscyplin olimpijskich historyk sportu Dmitrij Tulenkow z Agencji Allsport wziął pod uwagę 302 kompletów medali. W dyscyplinach, w których nie rozgrywano mistrzostw świata, policzył finałowe zawody Pucharu Świata.
Dominacja Chin i USA w światowym sporcie nie podlega dyskusji. Trzecie w klasyfikacji Niemcy zdobyły 61 medali . Dwa kolejne miejsca zajęła Rosja oraz Wielka Brytania. Warto zwrócić uwagę, że Rosjanie po raz pierwszy wypadli poza pierwszą trójkę sportowych potentatów globu. Brytyjczykom nie udało się utrzymać wysokiej pozycji i bardzo dobrego dorobku jaki uzyskali w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.
Chińczycy przez cały rok zajmowali w klasyfikacji medalowej drugie miejsce. Wygrali tę rywalizację rzutem na taśmę czyli po znakomitym występie w mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów. Nasza dyscyplina oraz badminton, tenis stołowy, skoki do wody, gimnastyka sportowa oraz strzelectwo były atutami reprezentantów Chin. Podstawą sukcesów USA były lekkoatletyka, pływanie i tenis. Jeżeli Chinkom i Chińczykom uda się poprawić swoje notowania w lekkoatletyce i pływaniu, to ich przewaga nad USA będzie nie tylko minimalna.
Warto podkreślić, że Rosja zdobyła medale w 26 dyscyplinach sportu i zajęła w takiej klasyfikacji pierwsze miejsce. Drugie były USA 24, a trzecie Niemcy (20). Przypomnijmy, że w 2009 roku Polska zdobyła pięć złotych medali w dyscyplinach znajdujących się w programie letnich igrzysk olimpijskich. Jest to dorobek lekkoatletyki (2), wioślarstwa (2) oraz podnoszenia ciężarów (1). W klasyfikacji olimpijskiej 2009 roku Polskę wyprzedza Jamajka, a tuż za nami (15) plasuje się Nowa Zelandia. W czołowej dziesiątce miejsca od 6 do 10 zajmują: Australia, Włochy, Korea Południowa, Francja i Hiszpania.
Eugeniusz Andrejuk